Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zrušil podmínku pro matku „vlčích dětí“, musí na dva roky do vězení

  12:01aktualizováno  12:01
Vrchní soud v Praze změnil tresty pro rodiče, kteří své malé děti izolovali od okolního světa. Matce místo podmínky uložil dvouletý trest vězení. Otci dvou chlapců naopak změnil osmileté vězení na čtyřletý žalář.

Manželé Martin a Hana K. v době, kdy čekali na odvolací soud. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Byl zrušen předchozí rozsudek Městského soudu v Praze a vrchní soud změnil právní kvalifikaci. Nespatřuje v tomto případě týrání svěřené osoby, ale jiné trestné činy. Například zanedbání povinné výživy, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení mravní výchovy mládeže," řekl iDNES.cz Jan Červenka, advokát obžalovaných.

"U obžalované jsme akceptovali odvolání státní zástupkyně, která zejména namítala, že Hana K. nebyla bezbranným objektem ve vleku obžalovaného a není tedy důvod dávat jemu vysoký trest a jí podmínku," vysvětlil předseda odvolacího senátu Vladimír Král.

Soud zároveň u Hany K. upustil od uložení ambulantní psychiatrické léčby. Ta jí měla pomoci vymanit se s z vlivu manžela. U soudu z úst znalce, psychologa Slavomila Hubálka, doslova zaznělo, že obžalovaný manželce "vymyl mozek" (více o chování Martina K. čtěte zde).

Proti trestu se obžalovaní nemohou odvolat. Je však možné podat mimořádné dovolání. "V tuto chvíli nevím, zda to učiníme. Myslím si ale, že právní kvalifikace tak, jak ji soud podal, je správná. Pak už jde jen o hodnocení důkazů, takže se o tom určitě s klienty poradím a je otázkou, k čemu dojdeme," doplnil.

Dovolání lze podat do dvou měsíců od doručení písemného rozsudku. O celé věci by pak rozhodoval Nejvyšší soud ČR.

Děti vyrůstaly v izolaci, objevila je až policie

Městský soud v Praze poslal Martina K. v lednu na osm let do vězení, jeho žena Hana K. dostala podmínku (více zde). Obžalovaný se ještě v soudní síni proti rozhodnutí odvolal a městský soud rozhodoval o celé věci znovu. Tresty rodičům ponechal (více o potvrzení rozsudku čtěte zde). Jeho rozhodnutí ve čtvrtek ovšem zrušil Vrchní soud v Praze.

Rodiče stáli před soudem kvůli podezření, že týrali své dva malé syny. Hana K. je porodila doma, jejich existenci rodiče poté zamlčeli úřadům i nejbližší rodině a s chlapci až na jednu výjimku nevyšli nikdy z vinohradského bytu. Zlom nastal loni v dubnu, kdy děti našli policisté. Přivolala je matka chlapců Hana při hádce s manželem Martinem.

Tehdy dvouletý Martin a roční Vít skončili v kojeneckém ústavu. Později se jich ujal jejich strýc. Ten vychovává v domku za Prahou i starší sestru chlapců Lenku. Příbuzní úspěšně žádali o svěření chlapců do opatrovnické péče.

U soudů se řešilo především to, jak obžalovaní ovlivnili život obou chlapců nejen jejich izolací, ale i výchovou a stravováním. Soudní znalci konstatovali, že fyzický i psychický vývoj dětí byl nenávratně poškozen.

Jak žijí rodiče „vlčích dětí“. Poslechněte si rozhovor z června:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

PŘÍMÝ PŘENOS: Ústní interpelace na členy vlády ve Sněmovně

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017.

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, když hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Vyjednávání o nové...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Najdete na iDNES.cz