Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti na demonstraci v Teplicích...

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti na demonstraci v Teplicích (27. září 2014) | foto: Jan Veselý, MF DNES

Pravicoví radikálové jsou méně aktivní než dřív, začali cílit na muslimy

  • 62
Levicoví radikálové cílí na akce pravicových extremistů, a ti se naopak nově zaměřují na muslimy. Tak lze interpretovat zprávu o extremismu za třetí čtvrtletí, kterou vydalo Ministerstvo vnitra. Podle ní oproti minulosti ubylo akcí krajní pravice.

„Vedle tradičních výpadů proti Evropské unii se začaly čím dál častěji objevovat témata protimuslimská. DSSS začala markantně vystupovat proti muslimské komunitě v ČR i v Evropě. Nicméně ani prostřednictvím islamofobní rétoriky se jí nepodařilo získat větší odezvu,“ uvedli ve zprávě pracovníci Ministerstva vnitra, kteří sledovali pravicové radikály.

Celou zprávu o extremismu za třetí čtvrtletí najdete zde

Připomínají především protiislámské výpady na internetu. Z přímých akcí zmiňují „rozlití prasečí močůvky na Letné před muslimskou modlitbou nebo údajné zakopání prasečích hlav na pozemcích v blízkosti Teplic určených k prodeji muslimům.“ (o vyšetřování druhého případu více zde)

V případě internetu podle autorů zprávy dochází až ke kyberšikaně známých osobností, které se netají pozitivním postojem nejen vůči muslimům, ale i multikulturní společnosti.

Zpráva zároveň popisuje ústup aktivit pravicových radikálů, který je patrný na počtu akcí. Z 56 zaznamenaných jich 13 pořádali pravicoví, zbytek pak levicoví extremisté. Ministerstvo navíc upozorňuje na nízkou účast při akcích pravicových radikálů. Odůvodňuje to mimo jiné tím, že Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) byla limitována nedostatkem peněz.

Anarchisté se sjednotili proti krajní pravici

Levicoví extremisté se podle zprávy oproti loňskému roku výrazně mobilizovali proti akcím pravicových radikálů. „V tomto směru dokázali představitelé jednotlivých ideových proudů nalézt shodu a podařilo se jim oslovit i širší veřejnost. Přítomnost antifašistických aktivistů byla registrována pravidelně během jakéhokoliv shromáždění krajní pravice,“ uvádí zpráva.  

Mimo to uspořádali levicoví radikálové kampaně proti věznění některých anarchistů, proti komunálním volbám nebo se opakovaně účasnili protestů proti izraelské vojenské intervenci v Pásmu Gazy. 

Zpráva zmiňuje i zapálení policejního vozu v Ústí nad Labem, ke kterému se na internetu přihlásila Síť revolučních buněk (více o ní čtěte zde). Jak ale zpráva upozorňuje, sami anarchisté tuto organizaci vnímají rozporuplně.

Ministerstvo eviduje za třetí čtvrtletí letošního roku 57 trestných činů ve spojitosti s extremismem. Objasněno bylo 40 takových činů. Celkem od počátku roku policie vyšetřuje už 160 extremistických trestných činů. Jedná se jak o hanobení národa, rasy nebo etnické skupiny, tak i o nejrůznější formy výtržnictví, útoky na veřejné osoby či ublížení na zdraví.

Nejvíce z nich - 33 - připadá na Moravskoslezský kraj, 31 potom na Prahu a 21 na Ústecký kraj. Nejméně v Pardubickém kraji, kde byl evidován jediný čin.


Video