Zřejmě se něco změnilo od dob Richarda Nixona na Kapitolu

P r a h a , W a s h i n g t o n - 7. září - 27. července 1974 zaznělo na washingtonském Capitol Hillu sedmadvacetkrát souhlasné "aye", "ano". Tehdejší právní výbor Sněmovny reprezentantů v ten den odhlasoval bez výrazných rozdílů ve stranických barvách, že prezident Richard Nixon, republikán, bude podroben kvůli aféře Watergate procesu impeachment. Za pár dní - 9. srpna 1974 - Nixon raději rezignoval. Stal se prvním prezidentem USA, který odstoupil z funkce.
Podle Allana Lichtmana, profesora historie na Americké univerzitě, je nynější atmosféra úplně jiná. "Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco veškerá šetření o Nixonovi byla tajná, nyní vše do posledních podrobností zná každý Američan. Dokonce i obvykle ostře utajené svědectví před velkou porotou v případě Clintona neplatí. A to je nebezpečný precedens do budoucnosti, pro každého politika a prezidenta USA obzvláště," řekl Lichtman v interview síti CNN.
Také newyorský demokrat Charles Rangel, jeden z těch, který byl tehdy v roce 1974 členem právního výboru a je jím dosud, vidí značný rozdíl v atmosféře. "Bylo to tehdy jiné. Nebyli jsme tak silně rozděleni stranickou linií."
O změně klimatu svědčí i další příklad.
Republikán Trent Lott je nyní šéfem republikánů v Senátu. Tehdy v roce 1974 jako člen výboru uvedl, že Nixon by měl být zbaven funkce pouze kvůli vážným přečinům nebezpečným pro systém vlády, a ne kvůli obecně nesprávnému chování. V případě Clintona minulý týden však připustil, že "špatné chování" může být dostatečným důvodem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: CNN, Richard Nixon

Video