Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Způsob prověrek je nezákonný

  0:01aktualizováno  0:01
Ústavní soud zpochybnil způsob, jakým stát dva a půl roku prověřuje firmy a osoby, jež pracují s utajovanými informacemi. Ústavní soud napadl klíčové body zákona o ochraně utajovaných skutečností: podle nich lidé a firmy, kterým Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zakáže přístup ke strategickým údajům, dosud nemají šanci dozvědět se proč. Rozhodnutí NBÚ navíc nemůže přezkoumat žádná nezávislá instituce a o stížnosti rozhoduje opět pouze NBÚ.

"Zákonem se otevírají možnosti pro svévoli příslušných orgánů, což demokratický stát připustit nemůže," řekl soudce Vojen Güttler a dodal: "Dochází k velké koncentraci moci ve vedení Národního bezpečnostního úřadu."

NBÚ přitom právě nyní čelí podezření, že s prověrkami manipuluje. Obvinil jej z toho ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek. Ústavní soud sice sporné body zákona zrušil, zároveň však rozhodl, že verdikt bude platit až od 1. července příštího roku, dokdy mají poslanci připravit novelu zákona.

Do té doby tedy bude všechno při starém. "Národní bezpečnostní úřad bude do 30. června 2002 vykonávat svoji činnost přesně podle znění současného zákona," potvrdil NBÚ ve svém stanovisku. Nález Ústavního soudu neznamená, že všechna dosavadní prověření neplatí.

"O zpochybnění se dá mluvit pouze v těch případech, kdy rozhodnutí byla negativní," uvedl poslanec Ivan Langer, který se podílí na připravované novele zákona.

NBÚ prověřil jedenáct tisíc žadatelů, desítky lidí prověrkami neprošly. Právě ti, kteří kvůli tomu přišli například o práci nebo lukrativní zakázky a mají pocit, že neoprávněně, budou zřejmě žádat přezkoumání.

Ústavní soud včera rozhodoval na základě stížnosti dvou osob, které neprošly prověrkami. Stěžoval si bývalý pracovník BIS Jan Toman a někdejší šéf odboru mezinárodních vztahů ministerstva financí Václav Rombald (ten musel kvůli prověrce přejít na méně významnou funkci).

Právě Rombaldův případ je ukázkový: dostal přípis, že nezískal takzvané osvědčení (tedy neprošel prověrkami) podepsané ředitelem NBÚ, a když se odvolal, dostal odpověď zase podepsanou stejným ředitelem.

"Můj klient má oprávněný pocit, že o něm vždy rozhodoval stejný člověk," řekl jeho advokát Aleš Pejchal. A navíc se nedozvěděl proč. Soud připomněl, že není možné, aby rozhodnutí NBÚ nebylo nijak odůvodňováno, což prý souvisí s požadavky na utajení.

"Stávající znění zákona vede k tomu, že důvody nejsou sdělovány nikdy, tedy ani tehdy, když nemohou ohrozit bezpečnostní zájmy státu ani zájmy třetích osob," konstatoval soud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Najdete na iDNES.cz