Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Způsob prověrek je nezákonný

  0:01aktualizováno  0:01
Ústavní soud zpochybnil způsob, jakým stát dva a půl roku prověřuje firmy a osoby, jež pracují s utajovanými informacemi. Ústavní soud napadl klíčové body zákona o ochraně utajovaných skutečností: podle nich lidé a firmy, kterým Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zakáže přístup ke strategickým údajům, dosud nemají šanci dozvědět se proč. Rozhodnutí NBÚ navíc nemůže přezkoumat žádná nezávislá instituce a o stížnosti rozhoduje opět pouze NBÚ.

"Zákonem se otevírají možnosti pro svévoli příslušných orgánů, což demokratický stát připustit nemůže," řekl soudce Vojen Güttler a dodal: "Dochází k velké koncentraci moci ve vedení Národního bezpečnostního úřadu."

NBÚ přitom právě nyní čelí podezření, že s prověrkami manipuluje. Obvinil jej z toho ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek. Ústavní soud sice sporné body zákona zrušil, zároveň však rozhodl, že verdikt bude platit až od 1. července příštího roku, dokdy mají poslanci připravit novelu zákona.

Do té doby tedy bude všechno při starém. "Národní bezpečnostní úřad bude do 30. června 2002 vykonávat svoji činnost přesně podle znění současného zákona," potvrdil NBÚ ve svém stanovisku. Nález Ústavního soudu neznamená, že všechna dosavadní prověření neplatí.

"O zpochybnění se dá mluvit pouze v těch případech, kdy rozhodnutí byla negativní," uvedl poslanec Ivan Langer, který se podílí na připravované novele zákona.

NBÚ prověřil jedenáct tisíc žadatelů, desítky lidí prověrkami neprošly. Právě ti, kteří kvůli tomu přišli například o práci nebo lukrativní zakázky a mají pocit, že neoprávněně, budou zřejmě žádat přezkoumání.

Ústavní soud včera rozhodoval na základě stížnosti dvou osob, které neprošly prověrkami. Stěžoval si bývalý pracovník BIS Jan Toman a někdejší šéf odboru mezinárodních vztahů ministerstva financí Václav Rombald (ten musel kvůli prověrce přejít na méně významnou funkci).

Právě Rombaldův případ je ukázkový: dostal přípis, že nezískal takzvané osvědčení (tedy neprošel prověrkami) podepsané ředitelem NBÚ, a když se odvolal, dostal odpověď zase podepsanou stejným ředitelem.

"Můj klient má oprávněný pocit, že o něm vždy rozhodoval stejný člověk," řekl jeho advokát Aleš Pejchal. A navíc se nedozvěděl proč. Soud připomněl, že není možné, aby rozhodnutí NBÚ nebylo nijak odůvodňováno, což prý souvisí s požadavky na utajení.

"Stávající znění zákona vede k tomu, že důvody nejsou sdělovány nikdy, tedy ani tehdy, když nemohou ohrozit bezpečnostní zájmy státu ani zájmy třetích osob," konstatoval soud.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz