Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpravodajství ČT bude zatím řídit Jiří Vondráček

  12:19aktualizováno  12:19
Zpravodajství České televize bude po odchodu Jiřího Hodače prozatím řídit Jiří Vondráček, dosavadní zástupce šéfredaktora redakce zpravodajství.
Bývalý ředitel zpravodajství Jiří Hodač, který v pátek na svou funkci rezignoval, nesouhlasí s tím, že - jak uvedl - generální ředitel ČT Dušan Chmelíček utajuje před členy nejužšího vedení televize koncepci rozvoje zpravodajství, kterou on vypracoval.
Jiří Vondráček působil jako redaktor, reportér, editor a moderátor řady zpravodajských relací na ČT.
Zástupcem šéfredaktora
redakce zpravodajství ČT se stal v roce 1998. Současně pracoval jako
editor hlavních zpravodajských relací a později jako vedoucí
oddělení domácího zpravodajství.
Jiří Vondráček se podle ČT bude soustředit na tyto úkoly:
Koordinace činnosti zejména mezi Redakcí zpravodajství a Redakcí publicistiky
Dobudování Redakce publicistiky a příprava pořadů, které bude tato redakce vyrábět
Dobudování systému vedoucích vydání všech zpravodajských relací v redakci zpravodajství

Vondráčka pověřil řízením zpravodajství generální ředitel ČT Dušan Chmelíček.

Funkce ředitele zpravodajství, kterou se v pátek rozhodl opustit Jiří Hodač, zůstane zachována.

O způsobu jejího obsazení se podle mluvčího ČT Jiřího Trávy ještě rozhodne.

Bývalý ředitel zpravodajství Jiří Hodač v pátek požádal o uvolnění z funkce. Chmelíček totiž podle něj odmítl zpřístupnit členům nejužšího vedení ČT Hodačovu originální verzi Koncepce rozvoje ředitelství zpravodajství ČT. Hodač byl v nově zřízené funkci od poloviny dubna.

Chmelíček vnímá Hodačovu rezignaci jako manažerské selhání

Třiapadesátiletý Jiří Hodač rezignoval z funkce ředitele zpravodajství po čtyřech měsících. Tuto funkci nově zřídil generální ředitel ČT Dušan Chmelíček letos v polovině dubna v rámci organizačních změn v televizi a sám si do ní vybral dřívějšího pracovníka britské rozhlasové stanice BBC Jiřího Hodače.
Nový ředitel přebral všechny rozhodující kompetence - personální politikou počínaje a schvalováním redakčních zahraničních cest konče. Stal se odpovědný za koncepci a strategii zpravodajství.
Nejviditelnějším krokem Hodače ve funkci ředitele zpravodajství bylo odvolání moderátora diskusního pořadu V pravé poledne Romana Proroka, který býval politiky často kritizován za svou údajnou předpojatost. Proroka vystřídal Antonín Zelenka, bývalý moderátor Českého rozhlasu, a pořad doznal změn i ve výběru diskutujících. Nakonec vedení ČT pořad zrušilo a 30. července se vysílal naposledy.
Krize v redakci zpravodajství tím neskončila. V reakci na článek v Mladé frontě Dnes z 15. června o údajném politickém tlaku na televizi vypracovalo vedení televize prohlášení a chtělo je zveřejnit v hlavní zpravodajské relaci Události. Šéfredaktor zpravodajství Zdeněk Šámal však tento příkaz svého nadřízeného odmítl splnit a okamžitě požádal o uvolnění z funkce. Generální ředitel ČT Chmelíček jej pak 16. června odvolal pro hrubé porušení pracovní kázně. Vedoucí pracovníci redakce zpravodajství podali kvůli Hodačovu postupu stížnost Radě ČT. Rada se však postavila za vedení televize; ve sporu s redaktory podpořil Hodače i Chmelíček.
Chmelíček vnímá Hodačovu rezignaci jako jeho manažerské selhání. Podle generálního ředitele nebyl Hodač od dubna, kdy do nově ustavené funkce ředitele zpravodajství nastoupil, schopen navázat se svými podřízenými kontakt a vytvořit si potřebnou autoritu.
Přečtěte si rozhovor s Jiřím Hodačem

Hodač zároveň poukázal na to, že ve veřejnoprávní televizi začínají mít velký vliv lidé stojící mimo oficiální strukturu vedení. "Získávají stále více faktické moci a zasahují už i do každodenního chodu instituce, aniž za své činy nesou odpovědnost před očima veřejnosti," uvedl Hodač v dopise, který zaslal Chmelíčkovi a jehož kopii má iDNES k dispozici.

Hodač, předlistopadový exulant, pracoval pro českou sekci BBC jak v Londýně, tak později v Praze. Ředitelem zpravodajství České televize se stal letos v dubnu. V červnu se dostal do sporu se svými podřízenými poté, co deník MF DNES publikoval článek o politických tlacích na televizi. Hodač chtěl, aby redakce zpravodajství zveřejnila v hlavní relaci Události celostránkové stanovisko vedení ČT, tehdejší šéfredaktor zpravodajství Zdeněk Šámal to odmítl a následně rezignoval na svou funkci. Za Šámala se tehdy
postavilo na 70 redaktorů zpravodajství a vedoucí pracovníci redakce zpravodajství podali na Hodače stížnost. Rada ČT se však ve sporu přiklonila na stranu vedení televize.

Přepis dopisu, který zaslal Jiří Hodač Dušanu Chmelíčkovi
Vážený pan
Dušan Chmelíček
Generální ředitel České televize
Kavčí hory
Praha

Praha, 11. srpna 2000

Vážený pane generální řediteli,

žádám o uvolnění z funkce ředitele zpravodajství České televize.

V pondělí 7. srpna 2000 jsem Vám předal „Koncepci rozvoje Ředitelství zpravodajství České televize , která má zásadní význam. V rozhovoru s Vámi, který byl publikován 29. června 2000 jste o přípravě koncepce ředitelství zpravodajství hovořil s tím, že nebude utajována. Nicméně včera jste ji odmítl zpřístupnit i členům nejužšího vedení ČT tak, jak byla ředitelstvím zpravodajství v originální verzi předložena včetně otevřené analýzy současného stavu a jeho příčin. S materiálem hodláte sám něco dělat, aniž jste to blíže specifikoval. Považuji to za degradaci veřejně zadaného úkolu, s níž nemohu souhlasit.

Nemohu se smířit s tím, že v ČT začínají nabývat velkého vlivu lidé mimo oficiální strukturu managementu, kteří získávají stále více faktické moci a zasahují už i do každodenního chodu instituce, aniž za své činy nesou odpovědnost před očima veřejnosti. Jak víte, patřím mezi ty manažery, kteří se tomu brání z principiálních důvodů.

Nesouhlasím ani se způsobem, jakým se řešily další otázky, které vzhledem k obsahu pojmu veřejnoprávnost považuji za zcela zásadní. Svůj názor jsem Vám v některých případech sdělil ústně i písemně a bohužel jsme nedošli ke shodě. Aniž zpochybňuji Vaše právo dělat konečné rozhodnutí, jsem si vědom i toho, že jako ředitel zpravodajství bych byl za důsledky některých akcí, s nimiž se neztotožňuji, činěn spoluodpovědným v očích těch, kteří neznají celé pozadí. A to je hranice, kterou nemohu překročit.

Děkuji za rychlé vyřízení všech potřebných formalit.

S pozdravem

Jiří Hodač
 

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...Najdete na iDNES.cz