Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Skleníkové plyny lámou rekordy. Fyziku neusmlouváte, říká meteorolog

  • 225
Objem skleníkových plynů v atmosféře dosáhl historického maxima, oznámila ve své výroční zprávě Světová meteorologická organizace. Současná situace může vážně ovlivnit celkové klimatické podmínky na naší planetě.

Oxid uhličitý v atmosféře narostl meziročně nejvíce od roku 1984, kdy začala první vědecká měření. „Bez nejmenších pochybností jsme si jistí, že se naše klima mění a počasí začne být mnohem extrémnější,“ upozornil generální tajemník Světové meteorologické organizace (WMO) Michel Jarraud. „Se zákony fyziky nejde smlouvat. Musíme začít jednat,“ dodal.

Plynové částice

Hlavním plynem, který přispívá ke klimatickým změnám, je oxid uhličitý. Do ovzduší se dostává především při spalování fosilních paliv. Jeho koncentrace loni vzrostla o 2,9 částice v milionu částic atmosféry (ppm) na celkových 396,0 ppm. V roce 2012 byl tento nárůst o 2,2 ppm, o rok dříve o 2,0 ppm.

V loňském roce stoupla i koncentrace druhého nejvýznamnějšího skleníkového plynu metanu, a to na průměrných 1824 částic v miliardě částic atmosféry (ppb). Další důležitý skleníkový plyn oxid dusný pak dosáhl hladiny 325,9 ppb.

zdroj: ČTK

Dodal, že je to z velké části způsobené lidskou činností, především spalováním fosilních paliv. „Koncentrace oxidu uhličitého bude mít stále větší vliv na globální oteplování a okyselování oceánů,“ míní Jarraud. Kvůli tomu by se v budoucnu mohlo změnit zastoupení živočišných druhů v oceánech, na což už dříve upozornila americká Agentura pro ochranu životního prostředí.

„Pokud globální oteplování není dostatečným důvodem k omezení emisí oxidu uhličitého, okyselování oceánů by už mělo. Už teď cítíme jeho vliv a ten bude v příštích letech jen narůstat,“ přidala svůj apel tajemnice mezivládní oceánografické komise UNESCO Wendy Watson-Wrightová. Reagovala tak na fakt, že část o okyselování oceánů byla do zprávy přidána letos poprvé. „Byl nejvyšší čas, aby se oceán, který má primární vliv na klima, stál ústřední součástí diskusí o změně klimatu,“ dodala.

Podle zprávy je však třeba si uvědomit, že čísla nezachycují pouze emise, ale celkovou koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. Oxid uhličitý je totiž schopný setrvat v atmosféře po stovky let a v oceánech ještě déle.  

Spolu s oxidem uhličitým upozorňuje zpráva ještě na metan a oxid dusný. Tyto tři skleníkové plyny jsou podle vědců úzce spjaty s činností lidstva a mají přímý vliv na biosféru a oceány. Zatímco u oxidu uhličitého je zřetelný stálý a strmý nárůst jeho přítomnosti v ovzduší, ostatní dva plyny narůstají v rámci předpokladů a drží se v průměru posledních let (Ilustrovaný přehled si můžete prohlédnout zde).

Zpráva navrhuje využít znalostí a schopností, které máme, abychom udrželi nárůst globálního oteplování v rámci dvou stupňů Celsia.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video