Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpráva o Guantánamu se zpozdí a může ohrozit termín zavření věznice

  10:06aktualizováno  10:06
O půl roku se zpozdí klíčová zpráva, kterou nechal vypracovat americký prezident Obama v rámci plánovaného zavření Guantánama. Záměr uzavřít kontroverzní vězení do ledna 2010 ale stále platí, tvrdí vládní představitelé. Podle některých analytiků nicméně zpoždění zprávy vznáší pochybnosti o tom, zda bude možné věznici opravdu zavřít v termínu.

Věznici pro podezřelé z terorismu zřídila bývalá vláda George Bushe po atentátech v USA z 11. září 2001. | foto: Profimedia.cz

Odborníci měli dnes předat konečný návrh zprávy, která má řešit další přístup USA k lidem podezřelým z terorismu, z nichž kolem 230 je právě na Guantánamu. Zatím ale předali úřadům jen předběžné návrhy. Nynější odklad je prý nutný, aby experti mohli americké vládě předat co nejucelenější doporučení a aby je mohli konzultovat se členy Kongresu.

Ze stejného důvodu nepředložili ani návrh druhé zprávy, jež se týká výslechů podezřelých a jejich možné přepravy do dalších zemí. Tato zpráva bude mít dvouměsíční zdržení.

Vláda prý směřuje ke splnění termínu uzavření vězení

Zástupci americké vlády přesto trvají na tom, že se věznici podaří uzavřít v termínu stanoveném Obamou. "Směřujeme ke splnění termínu (uzavření Guantánama)? Odpověď je ano," řekl na briefingu jeden z představitelů vlády. Poznamenal, že jednání o textech zpráv se protahují, protože se týkají složitých a závažných rozhodnutí.

Plán zavřít Guantánamo a propustit zadržované, proti kterým nebude vznesena obžaloba, narazil u řady z kongresmanů na odpor. I mezi Obamovými demokratickými spolustraníky se našla řada těch, kteří s přepravou vězňů na území USA nesouhlasí. Kongres odmítl uvolnit peníze na zrušení vězení a odsouhlasení částky podmínil předložením plánu, jak bude s vězni naloženo. - přečtěte si Demokratičtí senátoři nechtějí dát Obamovi peníze na zavření Guantánama

Guantánamo

Věznici pro podezřelé z terorismu zřídila bývalá vláda George Bushe po atentátech v USA z 11. září 2001. Kvůli metodám vyslýchání vězňů i jejich zadržování bez řádných soudů ji opakovaně kritizovali ochránci lidských práv.

Vládní právníci nyní posuzují případ každého ze zadržovaných zvlášť. Některé chtějí soudit, další přepravit do jiných věznic v USA a ostatní propustit.

Washington se snaží najít v Evropě a jinde ve světě země, které by neobviněné vězně přijaly. Zatím se Američanům podařilo přesvědčit jen hrstku zemí, mezi jinými Saúdskou Arábii, Čad, Irák a Bermudy.

EU a USA se nedávno dohodly na tom, že rozhodnutí o přijetí propouštěných z Guantánama je na jednotlivých členských státech sedmadvacítky. Zatím přislíbilo přijmout několik vězňů Portugalsko a Itálie, ochotu projevilo Španělsko a také Maďarsko.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Aténách

Lidé protestují proti omezení práva na stávku (15. ledna 2018)

Řecká policie použila slzný plyn a ohlušující granáty proti demonstrantům, kteří se pokusili proniknout k budově...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Filipínská sopka chrlí popel a žhavé kameny, hrozí masivní exploze

Filipínská sopka Mayon se po několika letech klidu opět probouzí. Záběr je z...

Téměř 15 000 lidí již bylo evakuováno z oblasti okolo sopky Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Vulkán...

Najdete na iDNES.cz