Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ: Ministerstvo koupilo fotorámečky za sto tisíc, teď leží ve skladu

  9:10aktualizováno  15:57
Náklady ministerstva životního prostředí na konzultační a právní služby vzrostly dvojnásobně, zjistil Nejvyšší kontrol úřad. Resort podle něj navíc draze platí externí firmy za práci, kterou mohou zastat jeho zaměstnanci. Ministerstvo se brání, hospodařilo prý dobře.
Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Náklady ministerstva životního prostředí (MŽP) na konzultační, poradenské a právní služby vzrostly za dva roky na dvojnásobek. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za ně ministerstvo v roce 2010 zaplatilo 23,3 milionu korun, o rok později 34,8 milionu a v roce 2012 už zhruba 48 milionů korun.

Ze zprávy NKÚ vyplývá, že některé výdaje jsou stěží odůvodnitelné. V letech 2011 a 2012 ministerstvo například zaplatilo 848 tisíc korun za mediální služby dvěma externím poradcům. "A to přesto, že ke konci roku 2012 disponovaly odbor kabinetu ministra a odbor tiskový a marketingu celkem 25 zaměstnanci," uvedl NKÚ.

K tiskvému odboru mluvčí ministerstva uvedl, že NKÚ nemá přesné údaje. V roce 2011 měl odbor jen sedm lidí.   

"K tomu pro tiskové oddělení pracovali dva externí zaměstnanci, jejichž průměrný měsíční výdělek na ministerstvu byl 17 666 korun. Ti navíc nevyužívali kancelář a další služby pro interní zaměstnance ministerstva. Jejich odměna tak nečinila ani polovinu nákladů na řadového zaměstnance ministerstva.," řekl mluvčí Matyáš Vitík

Ministerstvo vyplatilo odstupné a nabralo nové lidi

V roce 2011 zase MŽP zaplatilo za právní služby 240 tisíc korun externí společnosti, která si účtovala od 5 878 do 12 747 korun na hodinu. "Ministerstvo přitom kontrolorům nepředložilo žádné dokumenty, které by dokládaly splnění objednávky," stojí ve zprávě NKÚ.

Kdo řídil resort

Od 13. července 2010 bylo ministerstvo životního prostředí v rukou ODS, jejíž předsedou byl tehdy Petr Nečas

Do 15. prosince 2010 byl ministerstvo řídil  Pavel Drobil, kterého v lednu 2011 vystřídal Tomáš Chalupa

V čele resortu se Chalupa udržel až do pádu Nečasovy vlády, 10. července 2013 ho nahradil Tomáš Podivínský.

Kontrolní úřad také zjistil, že ministerstvo mezi roky 2010 až 2012 ukončilo pracovní poměr s 427 zaměstnanci, kterým vyplatilo za odstupné celkem 18,4 milionu korun. Ve stejném období přitom 318 zaměstnanců přijalo. 

Výrazně také vzrostl počet dohod o pracích vykonaných mimo pracovní poměr. "Za zmíněné tři roky jich ministerstvo uzavřelo celkem 346 a vyplatilo za ně odměny ve výši téměř 18 milionů korun," uvedl úřad. Náklady na odměny pro "dohodáře" také markantně rostly - mezi roky 2011 a 2012 o 90 procent. V některých případech přitom podle NKÚ šlo o běžnou administrativní práci, kterou mohlo ministerstvo zabezpečit vlastními zaměstnanci.

Ministerstvo vysvětluje vysoký počet vyplacených externistů mimo jiné tím, že byli "v rámci povinných kontrol projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí placeni za odvedenou práci, nikoli na IČ, jak tomu bylo v minulých letech."

Fotorámečky stály sto tisíc, 64 ze 73 jich leží ve skladu

Ministerstvo také mimo jiné nakoupilo 73 fotorámečků za 113 tisíc korun. Jejich cena se pohybovala od 592 korun do 14 760 korun za kus. V době kontroly přitom svému účelu sloužilo jen šest z nich, 64 rámečků bylo ve skladě a tři se zaměstnancům ministerstva vůbec nepodařilo dohledat.

Ministerstvo se brání. Uvedlo, že 14 760 stál jen jediný z rámečků, je umístěn v kanceláři ministra a cena odpovídá rozměru metr a půl na metr. "Pokud se z celkové kontrolované sumy ve výši 133,6 milionu korun nedohledaly rámečky za 1 776 korun, jasně to hovoří o řádném hospodaření," míní mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

NKÚ zkontroloval i náklady na společenské akce organizované ministerstvem. Zjistil, že v roce 2010 například zaplatilo téměř dva miliony korun za vánoční besídky pro děti v Praze a Ostravě. "Ve smlouvách ani fakturách přitom není položkový rozpis toho, za co ministerstvo peníze vyplatilo, ani další relevantní údaje jako například počet účastníků besídek," píše v závěrečné zprávě NKÚ.

Nedostatky kontroloři našli i ve smlouvách o pronájmu nebytových prostor v sídle ministerstva nebo v účetnictví a inventarizaci. "Ve třech případech za celkem čtyři miliony korun kontroloři konstatovali, že došlo k porušení rozpočtové kázně. Oznámili je proto příslušnému finančnímu úřadu," dodal NKÚ.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Poslanci se hádají o Ondráčka. Nesmíme být tak cimprlich, hájí ho Kováčik

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Ostrou diskuzi vyvolala volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních...

Studenti v Moravskoslezském kraj zvolili Zemana. Jako jediní v republice

Prezident Miloš Zeman navštívil agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích.

Moravskoslezští středoškoláci by prezidentem zvolili Miloše Zemana. Prezidentskou volbu si v kraji nanečisto zkusilo na...Najdete na iDNES.cz