Romské děti z Přerova.

Romské děti z Přerova. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

K diskriminaci Romů v Česku nabádají i politici, vadí Spojeným státům

  • 946
Podle amerického ministerstva zahraničí diskriminuje Česká republika romskou menšinu v řadě oblastí, k čemuž v poslední době zvýšenou měrou přispívají političtí představitelé země. Vyplývá to z americké zprávy hodnotící jednotlivé země za přístup k lidským právům v roce 2014.

Kritiku za názory zaměřené proti Romům sklidili od amerického ministerstva i politici, kteří k nenávistným náladám proti menšinám podle nich nabádají. Ve zprávě zmiňují případ bývalého poslance Otto Chaloupky, který loni u soudu dostal půlroční podmínečný trest za nenávistné výroky o Romech na sociálních sítích. Při odvolání na poslaneckou imunitu Chaloupka u soudu neuspěl. (více o případu čtěte zde)

Dále se zaměřili na loňskou kauzu tehdejšího předsedy strany Úsvit Tomia Okamury. Ten řekl, že koncentrační tábor v Letech nebyl pro menšiny, ale pro osoby, které se vyhýbaly práci. Kvůli nacistické rétorice ho tehdy k opuštění vrcholné politiky vyzvalo několik členů vlády (více čtěte zde). Několik neziskových organizací dokonce podalo na Okamuru žalobu, soud však obvinění zamítl.

Ze všech lidskoprávních témat je přístup k romské menšině nejobsáhlejší kapitolou části věnované Česku. „Podle nevládních organizací vzrostl během roku 2014 stupeň nenávistných projevů ze strany politiků, včetně poslanců, senátorů a lokálních politiků z celého politického spektra,“ uvádí zpráva, která i v minulých letech vinila Česko z nerovnoprávného přístupu k Romům.

Přibližně třetina jich podle zprávy v loňském roce žila ghettech, kterých je podle amerického ministerstva zahraničí v Česku na 400.

Diskriminace je podle USA stále viditelná zvláště ve školství. Poměr romských dětí navštěvujících speciální školy je nesouměřitelný s poměrem dětí většinové populace, uvádí americký úřad.

Romové jsou však vystavováni i těžkostem v běžném životě, například kvůli tomu, že jim není umožněn dostatečný přístup k bankovním kontům a jsou snadno zneužíváni ze strany vypočítavých úvěrových společností.

Problém je i na straně médií, která podle Američanů i nadále nesrovnatelně více informují o zločinech a násilných činech spáchaných Romy než o stejných skutcích ze strany většinové populace či jiných menšin.

Kritiky se dočkalo i Slovensko, kde si Američané povšimli například protiromských pochodů a shromáždění z léta 2014 organizovaných krajní pravicí. Terčem diskriminace jsou podle zprávy nejen romské děti v systému slovenského školství, ale také například matky v některých porodnicích na východě Slovenska, které jim prý vyhrazují zvláštní oddělení a nedovolují jim s matkami z většinové populace například sdílet toalety.

Kromě postoji k romské menšině se zpráva zaměřuje i na antiislamistické nálady v zemi. „Předsudky společnosti a diskriminace muslimů jsou rostoucím problémem,“ píše se ve zprávě. Podle ní nabádá k nenávisti k islámu sám prezident Miloš Zeman svými výroky srovnávajícími islám s terorismem (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video