Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpracováním elektroodpadu ušetří Pražané energii pro 13 692 domácností

  19:33aktualizováno  19:33
Každý pátý Pražan zrecykloval v posledních pěti letech televizi či monitor. Lidé tak ušetřili energii, kterou by spotřebovalo ročně 13 692 domácností. Ukázal to průzkum, který si nechala udělat nezisková společnost Asekol, která se zabývá tříděním elektroodpadu.

Jak průzkum společnosti Asekol ukázal, odevzdali Pražané během pěti let, kdy tento systém funguje, 135 519 televizorů a 108 380 monitorů. Víc zařízení odevzdali už jen obyvatelé Středočeského kraje.

"Lidé tak ušetřili 722 200 litrů ropy či 183 000 metrů krychlových vody. Snížením emisí skleníkových plynů navíc smazali roční produkci 4 750 osobních aut," uvádí ve své zprávě společnost Asekol.

"Tyto výsledky ukazují, že Pražané se postupně učí, že velké spotřebiče je potřeba odevzdávat k recyklaci na konkrétní sběrná místa," pochvaluje si mluvčí společnosti Asekol Hana Ansorgová.

Za vyhozenou lednici pokuta 20 tisíc korun

"Bohužel, stále se však setkáváme s tím, že vedle kontejnerů na směsný odpad se objeví i televize nebo počítačový monitor," říká mluvčí společnosti.

Přitom lidé, kteří své vysloužilé pračky, lednice či televize pohodí k popelnicím, na to mohou pořádně doplatit. "Pokuty se mohou vyšplhat až na dvacet tisíc korun," upozorňuje Ansorgová.

Sběrných dvorů, které v metropoli vysloužilé spotřebiče přijímají, je v současné době deset. "Na tak velké město, jako je Praha, je to málo," říká mluvčí. Jenže sběrné dvory nejsou jediným místem, kde se lze spotřebičů zbavit.

Dvory sesbíraly tuny elektroodpadu

V případě, že si jdete koupit novou ledničku, pračku či jiný elektrospotřebič, musí od vás prodejce ten vysloužilý odebrat.

A jak zjistilo Sdružení na obranu spotřebitelů, které se v březnu letošního roku vydalo zkontrolovat celkem 133 prodejen s elektrem po celé republice, 99 procent prodejců tuto povinnost dodržuje.

"Jen v naší prodejně v Čestlicích jsme v loňském roce odebrali od našich zákazníků v průměru 30 praček, 20 ledniček, 4 sporáky a 2 malé elektrospotřebiče," řekla včera zaměstnankyně společnosti Elektroworld.

Pražské služby, které provozují v metropoli několik sběrných dvorů, pak v loňském roce vybraly celkem 5 228 tun veškerého elektroodpadu. "Byly to lednice, pračky, televize, počítačové monitory, ale i drobná elektronika," uvedla mluvčí Pražských služeb Miroslava Egererová.

Zbavit se vysloužilých elektrospořebičů mohli Pražané naposledy i koncem června v rámci informační kampaně Zatočte s elektroodpadem, která probíhala na čtyřech místech vmetropoli.

Kromě toho se zde lidé dozvěděli i například to, že se dají zrecyklovat téměř všechny druhy elektrospotřebičů a až 90 procent jejich hmotnosti bývá znovu využito.

PŘÍNOSY RECYKLACE ELEKTROODPADU

Uspořená energie - 35 600 MWh

Uspořená ropa - 722 200 litrů

Uspořená voda - 183 000 m3

Snížení emisí CO2 o 9 464 tun

Což je roční produkce - 4 750 aut

K recyklaci odevzdáno televizí - 135 519

K recyklaci odevzdáno monitorů - 108 380

Zdroj: AsekolHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...Najdete na iDNES.cz