Zpochybněné prověrky

Praha - Národní bezpečnostní úřad čelí podezření, že falšoval výsledky bezpečnostních prověrek, při nichž se rozhoduje, kdo se smí seznamovat s tajnými informacemi. Zákon jasně stanovuje, kdo může získat tuto prověrku. Ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Růžek však ve sněmovně uvedl, že o tom lidé v NBÚ rozhodovali svévolně. S alarmujícím podezřením, jež může zpochybnit důvěryhodnost země v očích NATO, přišel Růžek v uplynulých dnech během jednání s poslanci, kteří kontrolují tajné služby.

"Existují informace, že lidé, kteří prošli bezpečnostní prověrkou, ve skutečnosti projít neměli. A obráceně. Jde o vážné podezření, kvůli němuž BIS dokonce odposlouchávala ředitele NBÚ," uvedl zdroj obeznámený s Růžkovými rozhovory s poslanci.

Jednání bylo tajné. "Nesmím to komentovat," řekl Růžek. Stejně reagoval poslanec Ivan Langer na otázku, jestli s ředitelem BIS jednali o falšování bezpečnostních certifikátů." Bez osvědčení nemohou například lidé z armády a diplomaté pracovat ve strategicky důležitých výborech NATO. Musí se jím prokazovat i šéfové vybraných státních úřadů, ústavních institucí a firem, které se podílejí třeba na armádních zakázkách.

Ředitel NBÚ Tomáš Kadlec důrazně trvá na tom, že s prověrkami je vše v pořádku. "Naprosto odmítám jakékoli spekulace, že bych já nebo další zaměstnanci úřadu postupovali nezákonně," napsal ve svém prohlášení.

O pochybnostech při vydávání osvědčení se v bezpečnostních kruzích, a dokonce i mezi ministry mluví už delší dobu. Až do vystoupení ředitele Růžka před poslanci to však žádná instituce neřekla naplno.

Jediným veřejně známým případem je kauza poslance za Unii svobody Františka Ondruše, kterého NBÚ neprověřil. Ondruš, bývalý pracovník tajné služby, tvrdí, že jeho prověrka byla zmanipulovaná.

"Podal jsem proto trestní oznámení na ředitele NBÚ Kadlece a ředitelku příslušného odboru prověrek," řekl Ondruš.

Rovněž bývalý pracovník NBÚ Martin Píša, který se donedávna přímo podílel na bezpečnostních prověrkách, uvedl: "Některé z prověrek podle mého názoru neproběhly zcela standardně." Jakékoli bližší podrobnosti však odmítl prozradit. "Jsem vázán mlčenlivostí. Pokud jí budu zbaven, rád budu vypovídat i před poslanci," dodal Píša.

Možností, že se certifikáty dostaly do rukou neoprávněným lidem, se zabývá i vládní výbor pro tajné služby. Ředitel NBÚ přitom spadá výlučně do pravomoci vlády a nikdo jiný jej odvolat nemůže. O tom, zda ředitel Kadlec bude muset odejít, zatím není rozhodnuto.

O prověrkách s Kadlecem jednal i sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Zasedání bylo utajené a o jeho obsahu poslanci odmítli informovat. Šéf výboru Petr Nečas pouze oznámil, že navrhne novelu zákona o prověrkách. Nečas chce docílit, aby závěry NBÚ o vydání či nevydání certifikátu bylo možné nezávisle přezkoumat. Podle dosavadní normy si totiž sice prověřovaná osoba může proti verdiktu NBÚ stěžovat, ovšem stížnost posuzuje opět ředitel NBÚ.

"Měl by existovat nezávislý ověřovací orgán, který by byl zcela mimo struktury tajných služeb a NBÚ," zdůvodnil svůj záměr Nečas.

Podobně se už dříve vyjádřili další experti na bezpečnostní problematiku. "Pokud není možnost nezávisle přezkoumat rozhodnutí NBÚ, jsou prověrky samozřejmě zneužitelné. Těžko můžete čekat, že když jednou NBÚ vydá nějaké rozhodnutí, že ho po stížnosti zvrátí," uvedl bývalý šéf BIS Stanislav Devátý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video