Zpochybněné prověrky

  0:01aktualizováno  0:01
Praha - Národní bezpečnostní úřad čelí podezření, že falšoval výsledky bezpečnostních prověrek, při nichž se rozhoduje, kdo se smí seznamovat s tajnými informacemi. Zákon jasně stanovuje, kdo může získat tuto prověrku. Ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Růžek však ve sněmovně uvedl, že o tom lidé v NBÚ rozhodovali svévolně. S alarmujícím podezřením, jež může zpochybnit důvěryhodnost země v očích NATO, přišel Růžek v uplynulých dnech během jednání s poslanci, kteří kontrolují tajné služby.

"Existují informace, že lidé, kteří prošli bezpečnostní prověrkou, ve skutečnosti projít neměli. A obráceně. Jde o vážné podezření, kvůli němuž BIS dokonce odposlouchávala ředitele NBÚ," uvedl zdroj obeznámený s Růžkovými rozhovory s poslanci.

Jednání bylo tajné. "Nesmím to komentovat," řekl Růžek. Stejně reagoval poslanec Ivan Langer na otázku, jestli s ředitelem BIS jednali o falšování bezpečnostních certifikátů." Bez osvědčení nemohou například lidé z armády a diplomaté pracovat ve strategicky důležitých výborech NATO. Musí se jím prokazovat i šéfové vybraných státních úřadů, ústavních institucí a firem, které se podílejí třeba na armádních zakázkách.

Ředitel NBÚ Tomáš Kadlec důrazně trvá na tom, že s prověrkami je vše v pořádku. "Naprosto odmítám jakékoli spekulace, že bych já nebo další zaměstnanci úřadu postupovali nezákonně," napsal ve svém prohlášení.

O pochybnostech při vydávání osvědčení se v bezpečnostních kruzích, a dokonce i mezi ministry mluví už delší dobu. Až do vystoupení ředitele Růžka před poslanci to však žádná instituce neřekla naplno.

Jediným veřejně známým případem je kauza poslance za Unii svobody Františka Ondruše, kterého NBÚ neprověřil. Ondruš, bývalý pracovník tajné služby, tvrdí, že jeho prověrka byla zmanipulovaná.

"Podal jsem proto trestní oznámení na ředitele NBÚ Kadlece a ředitelku příslušného odboru prověrek," řekl Ondruš.

Rovněž bývalý pracovník NBÚ Martin Píša, který se donedávna přímo podílel na bezpečnostních prověrkách, uvedl: "Některé z prověrek podle mého názoru neproběhly zcela standardně." Jakékoli bližší podrobnosti však odmítl prozradit. "Jsem vázán mlčenlivostí. Pokud jí budu zbaven, rád budu vypovídat i před poslanci," dodal Píša.

Možností, že se certifikáty dostaly do rukou neoprávněným lidem, se zabývá i vládní výbor pro tajné služby. Ředitel NBÚ přitom spadá výlučně do pravomoci vlády a nikdo jiný jej odvolat nemůže. O tom, zda ředitel Kadlec bude muset odejít, zatím není rozhodnuto.

O prověrkách s Kadlecem jednal i sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Zasedání bylo utajené a o jeho obsahu poslanci odmítli informovat. Šéf výboru Petr Nečas pouze oznámil, že navrhne novelu zákona o prověrkách. Nečas chce docílit, aby závěry NBÚ o vydání či nevydání certifikátu bylo možné nezávisle přezkoumat. Podle dosavadní normy si totiž sice prověřovaná osoba může proti verdiktu NBÚ stěžovat, ovšem stížnost posuzuje opět ředitel NBÚ.

"Měl by existovat nezávislý ověřovací orgán, který by byl zcela mimo struktury tajných služeb a NBÚ," zdůvodnil svůj záměr Nečas.

Podobně se už dříve vyjádřili další experti na bezpečnostní problematiku. "Pokud není možnost nezávisle přezkoumat rozhodnutí NBÚ, jsou prověrky samozřejmě zneužitelné. Těžko můžete čekat, že když jednou NBÚ vydá nějaké rozhodnutí, že ho po stížnosti zvrátí," uvedl bývalý šéf BIS Stanislav Devátý.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Nebojuji za zrušení sankcí, držíme linii, říká Vondráček po cestě do Ruska

Předseda Sněmovny Radek Vondráček vystoupil v Praze na šestnáctém sněmu Svazu...

Poslanci chtějí na půdě Sněmovny projednat cestu jejího předsedy Radka Vondráčka do Ruska. Vondráček řekl, že debatu...

Dálnice D10 u Brandýsa je ve směru Praha částečně zavřená kvůli požáru auta

Ilustrační snímek

Dálnice D10 u Brandýsa nad Labem je ve směru na Prahu částečně uzavřená. Hasiči zde na 12. kilometru likvidují požár...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz