Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky, premiére

  22:12aktualizováno  22:12
"Chtěl bych zcela jasně říci, že vláda, která toleruje zloděje, se objektivně touto tolerancí sama stává vládou zlodějů. (...) A vláda, která toleruje podvodníky, se stává objektivně vládou podvodníků." Tak psaly všechny české noviny 22. října 1997, citujíce slova tehdejšího předsedy parlamentu Miloše Zemana. "Jeho (Zemanova) vláda boj s korupcí ale prohrála, jak svědčí údaje Transparency International i korupční chování ministrů, nejmladším Březinou počínaje a nejstarším Grégrem konče," píše přesně o čtyři roky později Petr Holub, šéfredaktor týdeníku Respekt.

Pan Zeman, tohoto času premiér, spolu se svými vládními druhy žaluje pana Holuba a Respekt nejméně o 170 milionů korun s cílem "... aby Respekt konečně zanikl".
Komické, či nebezpečné? Rozlišme tři roviny.

Nejprve vidíme směšnou banalitu - vláda se soudí o stamiliony, neboť prý "neprohrála svůj boj s korupcí". Trapné, trapné, trapné. Člověku je stydno za vládu, která si své domnělé úspěchy chce dokázat u soudu s novinářem.

"Korupční chování ministrů Březiny a Grégra" je tématem pro klasický a regulérní spor na ochranu osobnosti. Šéfredaktor přijde, uvede příklady korupčního chování. Pokud je soud neuzná, bude se Petr Holub muset omluvit, případně onu újmu vynahradit penězi.

Poslední rovina je však pro demokracii v zemi nejvážnější: Miloš Zeman zároveň vykřikl, že zaplacením odškodného Respekt konečně zanikne. V tu chvíli již nejde o jeden respektovaný časopis (který, mimo jiné, první přinesl informace o podezřelých obchodech ministra Fencla s pozemky).

Jakkoli mnozí trpí nad vulgárností bulváru, jiní nad komentáři MF DNES a Miloš Zeman zrovna nad Respektem, svoboda tisku je stále menším zlem než jeho nesvoboda.

Alexandr Lukašenko, poslední evropský diktátor, také neničí všechny nepohodlné novináře pomocí bomb. Jen se je snaží marginalizovat a odstranit ekonomicky.
Mezi Lukašenkem a Zemanem je naštěstí propastný rozdíl, přesto řekněme s plnou vážností: vláda, která se snaží zlikvidovat nepohodlný tisk, patří tam, co pan Lukašenko na politické smetiště.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Unikátní operace: První Češce transplantovali brzlík, pomůže jí s imunitou

Lékaři v Londýně malé Češce úspěšně transplantovali chybějící brzlík.

Novorozené české holčičce v londýnské nemocnici transplantovali chybějící brzlík, který jí má pomoci obnovit imunitní...

Napadený číšník poděkoval policii i veřejnosti, jeho stav zůstává vážný

Dva hlavní aktéry obviněné z těžkého ublížení na zdraví poslal Obvodní soud pro...

Číšník Miroslav v prvním vyjádření od napadení poděkoval za podporu. „Velmi pozitivně vnímám já i rodina práci policie...

Ministryně Němcová v Rozstřelu popíše trable s IT zakázkami i růst penzí

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová na schůzi vlády v demisi...

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová v současnosti řeší problém s IT zakázkami. O trestních oznámeních,...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz