Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: poslední lekce češtiny prověří podstatná jména

  8:04aktualizováno  8:04
Školní rok pomalu končí a s ním i série testů z českého jazyka. Poslední výklad a test zaměřený na podstatná jména pro vás i tentokrát připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český. Těsně před letními prázdninami budete mít možnost si ještě prověřit, co jste se od září naučili.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V posledním výkladu se zaměříme na gramatickou kategorii čísla podstatných jmen.

"Ta je v češtině dána existencí dvou tvarových souborů, souboru singulárového (strom, stromu ...) a souboru plurálového (stromy, stromů ...)," vysvětlil autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český. 

vyplňte si test na idnes.cz

Zkuste si test zaměřený na gramatickou kategorii čísla

Tvary singulárové signalizují, že se označované vyskytuje v počtu jedna, tvary plurálové signalizují, že se označované vyskytuje v počtu větším než jedna.

S číslem podstatných jmen spolupracuje slovní druh číslovek: tzv. základní číslovky většinou specifikují, zkonkrétňují, v jakém počtu větším než jedna se označované vyskytuje; činí tak jednak určitě (čtyři psi), jednak neurčitě (málo psů).

Při užití číslovky větší než jedna je množné číslo podstatného jména vlastně redundantní, nadbytečné - nepřekvapuje tedy, že existují jazyky, v nichž má podstatné jméno, které je rozvito číslovkou větší než jedna, tvar singuláru (srov. maďarské három ház nebo tíz gyermek = tři dům, deset dítě).

kdysi dávno

Kdysi dávno měla čeština i tvary duálové (signalizující výskyt v počtu dva, např. žádný nemůž dvěma pánoma sloužiti), avšak toto dvojné číslo zaniklo někdy koncem 15. století. Jeho pozůstatky lze dnes pozorovat u pojmenování párových součástí lidského těla (očima, rukama, nohama), od původu duálová je také koncovka -ma v nespisovných tvarech typu s ženama, pánama, městama.

To, jestli určité podstatné jméno má, nebo nemá oba číselné soubory, záleží především na jeho významu. Jednotné i množné číslo většinou mají podstatná jména počitatelná (jejichž označované lze počítat, např. dům, míč, koza), množné číslo většinou nemají podstatná jména nepočitatelná (např. vyčerpanost, píle, lajdáctví).

Nyní si definujme několik pojmů souvisejících s gramatickou kategorií čísla (na ně bude zaměřen test):

Singularia tantum: podstatná jména mající jen tvary jednotného čísla (dobrosrdečnost, opatrnost, myšlení, cítění, košíková).

Pluralia tantum (podst. jména pomnožná): podstatná jména mající jen tvary množného čísla (dveře, brýle, šachy, Litoměřice).

Kolektiva (podst. jména hromadná): označují jednotným číslem soubor počitatelných jednotlivin téhož druhu (lidstvo, stromoví, nádobí, cukroví).

Podstatná jména látková: označují hmotu (látku) jevící se jako kompaktní, nerozčleněný celek (pivo, benzín, dřevo, vzduch).

Podstatná jména abstraktní: označují jevy nehmotné povahy, neexistující samostatně, a tedy neobjevující se v množství (skromnost, nepřátelství, lakota).

Propria (vlastní jména): signalizují jedinečnost označované skutečnosti (Antonín, Rakousko, Hradčany).

Těsně před letními prázdninami se můžete těšit na ZÁVĚREČNÝ TEST, který prověří, co všechno jste se během roku na iDNES.cz naučili. Všechny testy z českého pravopisu najdete zde.

zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje. Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz