Vraťte se do školních lavic a vyzkoušejte si pravopisný test.

Vraťte se do školních lavic a vyzkoušejte si pravopisný test. | foto: Profimedia.cz

Zpátky do lavic: Pálí vás dobré bydlo, či bidlo? Vyplňte test

  • 38
Zvládáte češtinu na jedničku? Redakce iDNES.cz pro vás ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český připravila sérii testů, na nichž si procvičíte různé jazykového jevy a k tomu vždy dostanete i odborný výklad. V první lekci vás čekají vyjmenovaná slova.

V češtině rozlišujeme souhlásková písmena měkká (měkká proto, že po nich v domácích slovech píšeme vždy měkké i), tvrdá (po nich následuje vždy tvrdé y) a obojetná.

Právě obojetná písmena, (b, f, l, m, p, s, v, z) dělají problémy, protože po nich může následovat buď tvrdé y, nebo měkké i.

. Umíte vyjmenovaná slova?

Vyplňte si test, který připravil Ústav pro jazyk český

„Jak víme ze školy, neexistuje žádné jednoduché pravidlo, podle kterého by bylo možné odvodit, které i/y použít. Musíme se proto naučit seznam vyjmenovaných slov, ve kterých se píše y,“ připomíná Jan Chromý z Ústavu pro jazyk český.

Tvrdé y pak musíme psát i ve slovech, která jsou od vyjmenovaných slov odvozená a příbuzná.

. Přehled vyjmenovaných slov

Pravidla českého pravopisu uvádějí následující (základní) vyjmenovaná slova:

B: být, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, babyka; Bydžov, Přibyslav, Bylany, Hrabyně, Zbyněk

F: Po f se v základech domácích slov y/ý nepíše, proto vyjmenovaná slova na f v češtině nemáme. V některých učebnicích a přehledech vyjmenovaných slov bývá uvedeno přejaté slovo fyzika.

L: slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, vzlykat, plynout, plýtvat, lysý, lýtko, lýko, lyže, pelyněk, plyš, slynout, plytký, vlys, Volyně.

M: my (zájmeno 1. os. mn. čísla), mýt, myslet, mýlit se, hmyz, myš, hlemýžď, mýtit, zamykat, smýkat, dmýchat, chmýří, nachomýtnout se, mýto, mykat, mys, sumýš, Litomyšl, Kamýk.

P: pýcha, pytel, pysk, netopýr, slepýš, pyl, kopyto, klopýtat, třpytit se, zpytovat, pykat, pýr, pýří, pýřit se, pyj, Chropyně, Pyšely, Spytihněv.

S: syn, sytý, sýr, syrový, syrý, sychravý, usychat i usýchat, sýkora, sýček, sysel, syčet, sypat, Bosyně.

V: vy (zájmeno 2. os. mn. čísla), vykat, vysoký, výt, výskat, zvykat, žvýkat, vydra, výr (‚pták‘), vyžle, povyk, výheň, cavyky, vyza, Vyškov, Výtoň. Dále sem spadají všechna slova s předponou vy-/vý-, např. vyslechnout, vyvařit, výslech, výborný, výzkumný atd.

Z: brzy, jazyk, nazývat, Ruzyně.

Podrobnější seznam vyjmenovaných slov naleznete na stránkách http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Bidlo, nebo bydlo? Nenechte se nachytat 
Nejtěžší bývají podobně znějícími výrazy, které však mají jiný význam. Běžně se tak chybuje například v rozlišení být bít a ve slovesech odvozených (dobýt – dobít, nabýt – nabít atd.).

Jako pomůcka, abychom se naučili, kde psát měkké i a kde tvrdé y, poslouží další tvary těchto sloves. Nevíme-li, zda použít nabít nebo nabýt ve větě „Nevím, jak si nab-t telefon“, pomůžeme si například záměnou na „Neví, jak si nabije telefon“. 

Věta „Neví, jak si nabyde telefon“ je nesmyslná, a my tedy jasně vidíme, že se v tomto případě píše měkké i.

Podobně třeba u věty „Pob-l Praze celkově čtrnáct dní“ můžeme použít například záměnu Pobyde Praze celkově čtrnáct dní“ a nikoliv záměnu „Pobijí Praze celkově čtrnáct dní“.

Problémy dělají i další výrazy. Často se chybuje v psaní i/y u slov bydlo (obydlí, byt) a bidlo (tyč). „Tento rozdíl si ale musíme zapamatovat,“ doplňuje Chromý.

Záludná je i dvojice brzy a brzičko. Ačkoliv jde o slova, která jsou v slovotvorně úzkém vztahu, píše se ve slově brzičko měkké i proto, že je slovo odvozeno příponou -ičko (podobně jako třeba malý > maličko).

Vyza, kavyl, pyj: všechna vyjmenovaná slova se děti učit nemusí 
Vyjmenovaná slova, která se děti ve škole učí jako básničku, nemusí být všude stejná. Souhrn vyjmenovaných slov najdeme v Pravidlech českého pravopisu. Autoři učebnic češtiny pro školy se ale tímto seznamem řídit nemusí. 

„Z praktických důvodů se někdy do výčtu vyjmenovaných slov přidávají frekventovaná slova cizího původu, jako je fyzika nebo bicykl. Některá velmi málo užívaná slova se naopak občas ve výčtech neuvádějí,“ vysvětlil Chromý. 

Jako příklad málo frekventovaných slov uvedl rybu z černomořské oblasti příbuznou jeseteru s názvem vyza nebo slovo kavyl, což je stepní tráva s péřovitě chlupatými dlouhými osinami.

„Často se také v učebnicích jako vyjmenované slovo neuvádí podstatné jméno pyj. Důvodem je možná neochota učitelů vysvětlovat dětem, co toto slovo označuje,“ dodal Chromý.

. Zpátky do školních lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

V úvodním testu jste si měli šanci vyzkoušet různé jazykové jevy. - Ověřte si své znalosti pravopisu v jazykovém testu na iDNES.cz

A jak v úvodním testu dopadli čtenáři iDNES.cz?

Test si zkusilo přes deset tisíc čtenářů. Žádnou chybu nemělo a tedy jedničku dostalo celkem 330 čtenářů, dvojku (jedna chyba)dostalo 550, trojku (dvě chyby) 916, čtyřku (tři chyby) 1 164 a pětku (čtyři a více chyb) si „domů odneslo“ celkem 8 930 čtenářů.

Některým čtenářům vadilo, že redakce iDNES.cz hodnotí test příliš přísně: za každou chybu stupeň dolů. Tak přísní jsou ale i učitelé ke svým žákům. „Pokud v diktátu ověřuji znalosti například vyjmenovaných slov, tak za každou chybu ve vyjmenovaném slově dávám o stupeň horší známku,“ potvrdila Ivana Hamplová z pražské Fakultní základní školy v Nových Butovicích. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video