Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: Marie si v parku četla verše vzlykajíc, či vzlykajíce?

Doporučujeme   11:11aktualizováno  11:11
Vytvořit správný přechodníkový tvar není tak úplně jednoduché, mistrem v tomto oboru byli spisovatelé Alois Jirásek a Karolina Světlá. Abyste přechodníky ovládali i vy, připravila pro vás redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český výklad a test.
Vyplňte si další ze série jazykových testů na iDNES.cz.

Vyplňte si další ze série jazykových testů na iDNES.cz. | foto: Profimedia.cz

Tématem výkladu a testu je jev archaický. "Pro mnohé čtenáře asi nepůjde o opakování učiva ze základní školy, nýbrž o novou věc. Přesto snad nebude nezajímavé seznámit se s pravidly tvoření jazykových prostředků, s nimiž se v dnešních textech setkáme už jen málokdy," míní autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český.

Vyplňte si test na idnes.cz

Umíte správně používat přechodníky? Zkuste si test

Uveďme si pro ilustraci přechodníky z pera Karoliny Světlé: Pak je duchu uložena znovu pokuta a on musí zase sta a sta let bloudit, touže po vysvoboditeli. Tu mu tedy ukázal vandrovní v lese pod Děvínským hradem místo určiv mu, který den se tam v noci dostaviti má.

Přechodníky jsou slovesné tvary. Rozlišujeme přechodník přítomný (dělaje, dělajíc, dělajíce) a přechodník minulý (udělav, udělavši, udělavše). Přechodníky vyjadřují děj vykonávaný podmětem věty: Marie si v parku četla verše vzlykajíc. Marie je v této větě podmětem a je to ona, kdo vzlyká.

Info

Pro zjednodušení výkladu nepojednáme o přechodníku přítomném od sloves vzorů maže, peče a tře a o přechodníku minulém od těch sloves, která mají v minulém čase před -l souhlásku (přinesl, upekl atp.).

Přechodník přítomný (nesa, nesouc, nesouce; prose, prosíc, prosíce)

Přechodník přítomný vyjadřuje současnost děje s dějem určitého slovesa (Chodíce po lese, učili se poznávat houby. = Při chození po lese se učili poznávat houby.). Tvoří se pouze od sloves nedokonavých.

Chceme-li od nějakého (nedokonavého) slovesa vytvořit tvary přechodníku přítomného, musíme nejprve vytvořit tvar 3. osoby čísla množného času přítomného (oni vedou, berou, prosí, sázejí).

Končí-li tento tvar na -ou, nahradíme toto -ou příponami -a, -ouc, -ouce (veda, vedouc, vedouce).

Končí-li však na -í, nahradíme toto -í příponami -e, -íc, -íce (sázeje, sázejíc, sázejíce). Přípony -a / -e jsou pro jednotné číslo rodu mužského (Muž, veda/doprovázeje syna do školy, povídal si s ním.). Přípony -ouc / -íc jsou pro jednotné číslo rodu ženského nebo středního (Žena, berouc/dostávajíc peníze, velmi děkovala. Klouče žasnouc/divíc se sledovalo kouzelníka.).

Pomůcka

Abychom věděli, který přechodník můžeme od nějakého slovesa vytvořit, musíme poznat, jakého je toto sloveso vidu. Na to existuje jednoduchá pomůcka: Vyzkouší se, zda je možné vytvořit od příslušného slovesa tzv. opisné futurum (např. bude pracovat, bude číst) – pokud to možné je (bude opravovat), jde o sloveso nedokonavé; pokud to možné není (bude opravit), jde o sloveso dokonavé.

Přípony -ouce / -íce jsou pro množné číslo všech rodů: Muži/Ženy/Štěňata, žerouce/papajíce něco dobrého, strašně mlaskají.

Přechodník minulý (udělav, udělavši, udělavše)

Přechodník minulý vyjadřuje předčasnost děje před dějem určitého slovesa (Připravivši oběd, pozvala hosty ke stolu. = Připravila oběd a pak pozvala hosty ke stolu.). Tvoří se pouze od sloves dokonavých. Chceme-li od nějakého (dokonavého) slovesa vytvořit tvary přechodníku minulého, musíme nejprve vytvořit tvar 3. osoby jednotného čísla rodu mužského času minulého (např. on poprosil, vybral, utrpěl).

Koncové -l nahradíme příponami -v, -vši, -vše (poprosiv, poprosivši, poprosivše). Přípona -v je pro jednotné číslo rodu mužského (Muž, doprovodiv syna do školy, odjel do práce.). Přípona -vši je pro jednotné číslo rodu ženského nebo středního (Žena, dostavši peníze, pěkně poděkovala. Klouče, ztrativši kuličky, usedavě plakalo.). Přípona -vše je pro množné číslo všech rodů (Muži/Ženy/Štěňata, usnuvše na dvorku, sní krásný sen.).

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz