Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: Lekce z češtiny pro čtenáře(,) chybující v čárkách

Doporučujeme   6:57aktualizováno  6:57
Vynechaná čárka v diktátě nemusí znamenat jen horší známku, může také změnit význam celé věty. Cítíte rozdíl mezi větou "Ať si čtenáři, chybující v čárkách, vyzkouší test na iDNES.cz," a stejnou větou bez čárek? Ta první podezírá z neznalosti všechny čtenáře, ta druhá jen některé.
Zkuste si další ze série testů z českého jazyka.

Zkuste si další ze série testů z českého jazyka. | foto: Profimedia.cz

Test i výklad připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.

"V centru pozornosti je v této lekci jev syntaktický, a to rozdíl mezi přívlastkem těsným a přívlastkem volným. Jde však i o jev pravopisný, poněvadž přívlastek těsný neoddělujeme čárkou, kdežto přívlastek volný ano," říká na úvod autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český. 

vyplňte si test na idnes.cz

Víte, kam patří čárka a kam nikoli? Zkuste si test

Rozlišujeme přívlastek shodný a neshodný. Shodný má stejné gramatické kategorie jako podstatné jméno (substantivum), které rozvíjí, přebírá je od něj (Například ve větě "Jirka si objednal páté pivo" se přívlastek "páté" shoduje s rozvíjeným substantivem "pivo" v rodě, čísle i pádě – rod střední, číslo jednotné, pád čtvrtý.).


Neshodný přívlastek od rozvíjeného substantiva gramatické kategorie nepřebírá (Například ve větě "Hůl našeho dědečka je pěkně zdobená" je přívlastek "dědečka" v druhém pádě, kdežto rozvíjené podstatné jméno "hůl" je v pádě prvním.).

Přívlastky těsný a volný jsou takové přívlastky, o nichž platí, že 1) stojí v postpozici (za rozvíjeným podstatným jménem); 2) jsou shodné; 3) jsou rozvité (skládají se z více než jednoho slova).

Co je přívlastek?

Přívlastek (atribut) je větný člen rozvíjející podstatné jméno (v kterémkoliv pádě). Funkci přívlastku může plnit každý ze základních slovních druhů: podstatné jméno (hlas recitátora, s dárkem pro maminku), přídavné jméno (moudrý muž, deštivé dny), sloveso (snaha zlepšit se) i příslovce (z bytu nahoře).

Uveďme si příklady: Substantiva jsou slova označující osoby, zvířata a věci. Rád četl knihy napsané v devatenáctém století. Potkal ve městě svou matku, shánějící dárky na Vánoce. Bydleli v malém domku, nacházejícím se na úpatí hory.

Přívlastek těsný a volný: kdy napsat čárku a kdy ne? 

Přívlastek těsný je takzvaně restriktivní, omezující. Týká se jen části jedinců nebo předmětů z nějaké početnější množiny, nevypovídá o všech. Příklady:

1) Pražané žijící na Vinohradech mají pěkné bydlení. Přívlastek žijící na Vinohradech je těsný (restriktivní, omezující), protože nám vymezuje tu část z množiny všech Pražanů, o které platí, že má pěkné bydlení.

2) Májovci jsou spisovatelé žijící v devatenáctém století. Přívlastek žijící v devatenáctém století je těsný, protože vypovídá jen o některých spisovatelích, nikoliv o všech.

Přívlastek volný není restriktivní, nevyděluje určitou část z nějaké množiny jedinců nebo předmětů. Příklady:

1) Chebští, žijící na samém západě České republiky, mají daleko na Slovensko. Přívlastek žijící na samém západě České republiky je volný (nerestriktivní), protože vypovídá o celé množině, o všech obyvatelích Chebu, ne pouze o některých z nich.

2) Petr na náměstí potkal svého otce, chvátajícího na nádraží. Přívlastek chvátajícího na nádraží je volný, protože neříká, že by chvátající otec byl jedním z množiny několika Petrových otců.

Pozor! Čárky změní význam věty 

Neužitím čárky/čárek tedy signalizujeme, že jde o přívlastek těsný, zatímco užitím čárky (popř. čárek z obou stran) signalizujeme, že jde o přívlastek volný. Je dobré toto pravidlo dodržovat, abychom se vyhnuli potenciálnímu nedorozumění. 

Například: Kardiaky kouřící na chodbě zítra pořádně pokárejte (napsal primář mladému lékaři). Zůstane-li přívlastek kouřící na chodbě neoddělený čárkami, bude to znamenat, že jde o přívlastek těsný, a lékař bude vědět, že má pokárat jen část kardiaků (že jen někteří kouří na chodbě); kdybychom však přívlastek čárkami oddělili, signalizovali bychom tím, že jde o přívlastek volný, a mladý lékař by věděl, že má pokárat všechny kardiaky (že kouří všichni).

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz