Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zpátky do lavic: „Kožená“ diplomatka, její muž i choť. Hrajte si s významy slov

Doporučujeme   10:05aktualizováno  10:05
Diplomatka je homonymem ke slovu diplomatka, muž je antonymem ke slovu žena. Víte, co cizí slova znamenají? A jaký vztah mezi sebou mají slova diplomatka, muž a žena? I protentokrát pro vás výklad i test připravila redakce iDNES.cz ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Výklad s testem se zaměřuje na jevy nepravopisné. "Vysvětlíme si, co jsou to synonyma, antonyma, homonyma, hyperonyma, hyponyma a kohyponyma. Tyto cizí termíny mohou vzbuzovat dojem, že jde o látku obzvláště obtížnou; uvidíme však, že to tak není," uvedl autor výkladu a testu Luboš Veselý z oddělení gramatiky Ústavu pro jazyk český.


vyplňte si test na idnes.cz

Víte, co jsou synonyma nebo antonyma? Zkuste si test

Řekneme-li o nějakém slově, že je to synonymum či antonymum, vždy tím postihujeme jeho (významový) vztah k nějakému slovu jinému.

"Například můžeme říci, že slovo dívat se je synonymem ke slovu koukat nebo že slovo chytrý je antonymem ke slovu hloupý," dodal Veselý.

Nyní si definujme uvedené pojmy:

SYNONYMA: jsou slova mající stejný význam, ale jinou formu, podobu (fotbal – kopaná, holohlavý – plešatý, podnítit – stimulovat, jelikož – protože).

ANTONYMA: jsou slova mající opačný, protikladný význam (světlo – tma, čistý – špinavý, postavit – zbourat, ráno – večer).

HOMONYMA: jsou slova mající stejnou formu, podobu, ale jiný význam travička (zelená) – travička (např. Maryša), zámek (visací) – zámek (Hluboká), čistí (psi) – čistí (boty), diplomatka (aktovka) – diplomatka (žena diplomat).

HYPERONYMA: hyperonymum je slovo označující obecnější pojem než slovo jiné. Říkáme tedy třeba, že slovo vlastnost je hyperonymem ke slovu dobrosrdečnost nebo že slovo sport je hyperonymem ke slovu házená. Další příklady: vozidlo – motocykl, dřevina – strom, rodič – matka. Platí, že ke každému hyperonymu existují nejméně dvě hyponyma (prarodič – dědeček, babička; jehličnan – smrk, borovice, jedle ...).

HYPONYMA: hyponymum je opakem hyperonyma, je to slovo označující konkrétnější pojem než slovo jiné. Říkáme tedy třeba, že slovo autíčko je hyponymem ke slovu (k hyperonymu) hračka nebo že slovo tenisky je hyponymem ke slovu boty. Další příklady: kostel – stavba, benzín – palivo, voda – tekutina.

KOHYPONYMA: jsou slova označující pojmy na stejné úrovni abstrakce. Platí tedy třeba, že slovo příslovce je kohyponymem slova sloveso a zároveň že slovo sloveso je kohyponymem slova příslovce. Příslovce i slovesa jsou totiž základní slovní druhy (to je bezprostředně nadřazený pojem). Další příklady kohyponym: tenisky – kopačky, pivo – víno, bankovka – mince, palec – malíček.

Zpátky do lavic

Redakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje.

Všechny testy z českého pravopisu na iDNES.cz najdete zde.

Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz