Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žoviální mluva ani mlčení - k pohovoru radši něco mezi

  7:00aktualizováno  7:00
Když už se při výběrovém řízení dostanete až k pohovoru, je to úspěch. Určitě jste totiž vybranou firmu zaujali. Vyhráno však ještě nemáte, a proto je důležité se na pohovor připravit. Počítejte s tím, že budete odpovídat na mnoho otázek. Zároveň si připravte i své dotazy.

Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, ve které chcete pracovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Gesta o vás u pohovoru prozradí mnoho

Čeká vás pracovní pohovor? Zjistěte si o firmě i o místě, které vás zajímá, co nejvíce, abyste si u pohovoru byli jistí a uměli odpovědět na položené otázky. Zároveň se vyhněte přílišné žoviálnosti a pokusům o vtipkování.

Přílišná upovídanost ani mlčenlivost nepůsobí dobře. Na druhou stranu to, že při pohovoru zaváháte, nemusí vaše šance v nejmenším zhatit, o přijetí rozhoduje pohovor jen částečně.

Kdo chce uspět, být informován lépe než ostatní, musí počítat s tím, že dnes si skoro každý druhý uchazeč zjistí informace na internetu a v tisku. Zvolte proto jiné postupy.

Například když se hlásíte na místo obchodního zástupce, kontaktujte někoho na obdobné pozici a zeptejte se ho na bližší informace o firmě, náplni práce, možná i šéfovi.

Pozor na rozpaky
Počítejte v první řadě s tím, že se vás budou ptát, proč se hlásíte právě na pozici, kterou firma nabízí, a jaké máte pro její vykonávání předpoklady. Boduje přirozené chování, přímý pohled i pevný stisk ruky.

Na škodu mohou být gesta, která svědčí o rozpacích. Nejspíše padnou také doplňující otázky k životopisu, bude potřeba objasnit pracovní minulost nebo blíže vysvětlit další schopnosti - třeba jazykové či řidičské.

Další otázky budou směřovat ke kvalifikaci uchazeče a jeho postojům k jejímu zvyšování, profesním očekáváním, rodinné situaci či trávení volného času. Někdy mohou přijít na řadu i otázky zdánlivě úplně odtažité, to když chtějí budoucí zaměstnavatelé zjistit více o osobnosti zájemce.

Na co odpovídat nemusíte
Při přijímacím pohovoru by měl uchazeč odpovědět na všechny otázky, které se týkají pracovního poměru a jeho kvalifikace pravdivě. Jinak je tomu u otázek soukromého charakteru.

Některé by neměly vůbec padnout - mezi ně patří třeba dotazy na členství v politické straně, náboženské přesvědčení, majetkové poměry, výše současného platu či u žen případné těhotenství.

Při pohovoru by neměl mluvit jen uchazeč, ale také odpovědný pracovník - o náplni práce, záměrech podniku - a pokud se zdají adeptovi informace o pracovním místě nedostatečné, měl by se ptát.

Stejně důležité jako vhodně se zeptat je umět naslouchat. Uchazeč se dozví ledacos zajímavého a zároveň pozorným posloucháním projevuje zájem o budoucí podnik.

Na konci rozhovoru se adepta většinou zeptají také na platové otázky. S představou platového ohodnocení je dobré jít už na pohovor, nepůsobí dobře, pokud člověk odpovídá nejistě, vytáčí se a nechce dát konkrétní odpověď.

Proto není na škodu - je-li to možné - předem se nenápadně zajímat o to, kolik se ve firmě na podobných místech platí. Pokud to netušíte, zeptejte se při pohovoru na platové možnosti a pohybujte se v jejich rozpětí.

Nepočítejte s tím, že vám na závěr pohovoru hned řeknou, zda vás přijímají, či nikoliv - měli by vás však upozornit, do jaké doby vám dají vědět. Úspěšní kandidáti jsou někdy přizváni k dalšímu kolu jednání.

Na něm se konkretizují pracovní podmínky - pracovní dobou počínaje přes plat a další sociální výhody až po možný postup ve firmě. Někdy se tyto věci vyjasňují pouze telefonicky.

Pokud firma váhá mezi více uchazeči, mohou o vašem přijetí či nepřijetí rozhodovat zdánlivé maličkosti - třeba fakt, že můžete nastoupit velmi brzy, případně to, že přistoupíte na nižší plat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz