Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lobkowicz zoral pozemky hořínského letiště. Není jasné, zda mu patří

  7:03aktualizováno  7:03
Potomek šlechtického rodu Jiří Lobkowicz nechal zorat dráhu hořínského letiště a cestu k leteckému areálu, takže se tam nikdo nedostane. Není přitom jasné, zda mu pozemky patří. Stále se o ně totiž soudí. Podle majitelů letiště to může zkomplikovat život záchranářským vrtulníkům i zájmovým letcům.

Místo vzletové dráhy je zorané pole. Na fotografii je správce letiště Pavel Novák. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Lobkowicz povolal traktoristy a zoral rozjezdovou dráhu místního letiště. Rozhodl se zřejmě vyřídit si účty s těmi, s nimiž se již roky soudí o vlastnictví pozemků, jež kdysi patřily jeho rodině. Kromě toho nechal rozebrat příjezdovou cestu k areálu firmy Aerocentrum tvořenou betonovými panely. Majitel Aerocentra Lubomír Ogurčák je totiž jeden z účastníků komplikovaných soudních pří o vlastnictví.

A protože Ogurčák rozváží letecké pohonné hmoty, jeho cisterny Lobkowicz na pozemku doslova uvěznil. "Dodávám palivo také záchranným vrtulníkům," říká Lubomír Ogurčák. "Pokud se teď ozve záchranka, že jim palivo došlo, bude mít jednoduše smůlu," řekl podnikatel.

A je tu podle něj ještě další věc; jeden z vrtulníků je součástí Integrovaného záchranného systému. "Cestu rozorali do stavu, kdy by se k vrtulníku jeho posádka v případě potřeby prostě nedostala," popsal Ogurčák.

Bývalá příjezdová cesta k objektům na letišti Hořín.

Bývalá příjezdová cesta k objektům na letišti Hořín.

Ogurčák teď na Lobkowicze chystá žalobu. Dvě oznámení přijala již také mělnická policie. "Můžeme potvrdit, že se týkala zorání pozemku. Nyní to šetříme," uvedl mluvčí Václav Tichý.

Zámecký pán chystá půdu na zimu

Podle správce zámku Mělník Jiřího Lokšana Lobkowicz pouze chystá svou půdu na zimu. "Půda je jeho. Kdyby mu nepatřila, neoral by tam," řekl Lokšan, jež se stará o zámek ve vlastnictví šlechtické rodiny.

Okresní soud v­ Mělníku má však jiný názor. Podle něj Lobkowicz není vlastníkem od loňského 8. září, kdy o tom Krajský soud v Praze rozhodl.

"Podle něj (rozsudku, pozn. red.) bratři Lobkowiczové nejsou majiteli žádných z pozemků, o které ve sporech šlo. A rozhodnutí je pravomocné. Pan Lobkowicz by se tam tedy jako majitel chovat rozhodně neměl," upozornila mluvčí soudu Gabriela Antonie Bartová.

Soudní spor o vlastnictví pozemků na letišti je komplikovaný a táhne se již od roku 2005. V tu dobu se dva podnikatelé, Dalibor Řehák a Lubomír Ogurčák, pokusili napadnout rozhodnutí Pozemkového fondu. Ten totiž poté, co si Řehák s Ogurčákem koupili nemovitosti na letišti, vydal v restituci pozemky, včetně těch "pod" hangáry, Lobkowiczům. Zatímco okresní soud dal za pravdu podnikatelům, krajský soud rozhodl naopak.

Nejvyšší soud pak vrátil případ ke krajskému a ten rozhodl o tom, že Lobkowiczům pozemky nepatří. Ti sice podali dovolání, ale rozhodnutí soudu stále platí. Změnit je může případně ještě právě Nejvyšší soud.

Kdo o orbě neví, může mít problém

Zorání dráhy bude mít kromě firmy Aerocentrum rozsáhlé důsledky také pro zájmové letce. Část pozemků a hangárů pro svých patnáct letadel má od Aerocentra pronajatý Letecký klub Mělník. "Úplně nás to uzemnilo. Stihnul jsem vzlétnout ještě v sobotu dopoledne. Ve dvě odpoledne byla dráha ze tří čtvrtin zoraná. V nejhorším případě bychom museli letadla rozebrat a odvézt," uvedl člen klubu Pavel Pokorný.

Kromě potíží pro klub může podle Pokorného Lobkowiczovo rychlé rozhodnutí způsobit velké problémy i všem ostatním pilotům. "Ta dráha je v seznamu databáze letišť, je publikovaná jako veřejná," řekl Pokorný.

Podle něj tedy může přiletět jakýkoli pilot třeba z Moravy a zjistit, že nemá kde přistát. "V okolí jsou sice letiště, ale když pilot letí nadoraz, nemusí to stihnout. Lobkowicz na to měl přinejmenším upozornit, tyhle věci se dělají dopředu. Doufáme, že dojde k nápravě téhle věci," dodal Pokorný.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz