Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zoo nesouhlasí s očkováním proti slintavce

  16:38aktualizováno  16:38
T r o j a - Některé zoologické zahrady se v souvislosti se šířením slintavky a kulhavky ozývají proti zákazu očkování zvířat. Jde o zahrady, které chovají vzácné sudokopytníky a bojí se onemocnění svých odchovů. Stát očkování proti nemocem zakázal, protože maso vakcinovaných zvířat je pro lidi nevhodné a nesmí se prodávat. Tento argument však nabývá smyslu jen u hospodářských zvířat. Pražská zoo ale zatím pokládá očkování za zbytečné. V případě rozšíření kulhavky a slintavky na našem území je okamžitě pro zvířata připraveno 60 tisíc vakcinačních dávek, které je možno rychle znásobit.

Zoologické zahrady ale s očkováním váhají, vakcina určená prvotně pro zachování imunity hospodářských zvířat nemusí stejně účinkovat u exotů, navíc cenu zvířete nevratně poznamená.

Podle veterinářů si zvířata po očkování vytvoří protilátky, kvůli kterým jsou například pro vývoz naprosto znehodnocena. Nelze totiž později rozlišit, jestli sama nejsou nositeli viru a nešíří nemoc dál. "Všude na nás požadují zvířata nebo potomky od zvířat, která nikdy nebyla vakcinována," říká veterinář pražské zoo Jaromír Král.

Státní veterinární správa počítá jen s nouzovou vakcinací. "V případě zoologických zahrad pouze, kdyby se zoo ocitla v ochranném pásmu v blízkosti ohniska, kde by se slintavka, kulhavka vyskytla, jinak nikoli," potvrdil Josef Duben z veterinární správy.

Proti očkování mluví navíc pochyby, jak by vakcina účinkovala, když je vyráběna přednostně pro zachování imunity hospodářských zvířat. "U zvířat v zoo nikdo na světě nemůže zaručit, že imunita po použití vakcíny bude stoprocentní, spíš se dá předpokládat, že bude daleko nižší," tvrdí Jaromír Král.

Zoologické zahrady ale nejsou v prozatímním odmítání očkování jednotné. "Celá ZOO Dvůr králové jsou vlstně velcí kopytníci,unikátní, takže chápu, že tam kolegové o to stojí, protože se snaží zachránit, co by se zachránit dalo. Ta zoologická zahrada, pokud by tam vlétla slintavka, tak by lehla popelem," potvrzuje Král.

O případném očkování rozhoduje případ od případu Státní veterinární správa. Ta zatím věří, že stejně jako nikde ve světě ani u nás žádnou zoologickou zahradu slintavka a kulhavka nezasáhne.

Maminky se svými dětmi procházejí dezinfekčním přípravkem, který má zabránit případnému zavlečení kulhavky a slintavky do pražské ZOO. (9. 3. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz