Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znojmo zaplavily letáky proti Železnému

  16:11aktualizováno  16:11
Znojmo - Šéf Novy, který na Znojemsku usiluje o senátorské křeslo, se pár dní před začátkem voleb musí poprat s anonymní kampaní. Ta míří proti jeho zvolení. Před dvěma dny se ve Znojmě a dalších městech okresu objevily letáky, které upozorňují na to, že s Vladimírem Železným není dosud ukončeno několik trestních stíhání. Lidé po celém okrese dostávali pamflet také do poštovních schránek.

O podobné možnosti hovořil Železný na tiskové konferenci v polovině minulého týdne.

Tehdy jako možného budoucího autora zmiňoval společnost CME, která mu pomáhala financovat rozjezd televize Nova a se kterou se posléze ve zlém rozešel.

"Kategoricky vylučuji, že by se natom podílela ČNTS nebo CME. Já ani nikdo z našich spřátelených firem jsme po Znojemsku s plakáty a lepidlem neběhali," řekl iDNES Jan Vávra, ředitel ČNTS, kterou americká CME vlastní.

Šéf Železného týmu: Čekali jsme to
Podle šéfa volebního týmu Vladimíra Železného Adama Kotalíka se podobný útok dal čekat.

"Očekávali jsme, že podobná provokace přijde. Že však nikdo nebude mít odvahu se pod ní podepsat, nás překvapilo," reagoval na letáky .

"Je to výraz slabosti a zřejmě strachu některého z protikandidátů. Anonymní pomluva nemá ve finále předvolební kampaně vůbec žádnou hodnotu," dodal šéf Železného kampaně. O konkrétních podezřeních, či případném podnětu k trestnímu stíhání nechtěl mluvit.

Železný kandiduje se svatozáří Novy
Proč chce Vladimír do Senátu? ptá se leták
"Proč chce Vladimír do Senátu? Před čím utíká," klade otázku leták, který se objevil na sloupech elektrického osvětlení, skříňkách elektrických rozvodů a dalších plochách užívaných k černým výlepům.

Text letáku proti volbě Železného

Proč chce Vladimír do Senátu? Před čím utíká?
Jistě jste v médiích zaznamenali, že byl obviněn:
Dne 12. 4. 2001 pro pokus trestného činu poškozování věřitele podle § 256 trestního zákona, za což mu hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let.
Dne 13. 4. 2001 byl obviněn pro trestný čin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle § 148 trestního zákona, za což mu hrozí trest odnětí svobody na 5 až 12 let.
Dne 14. 1. 2002 pro trestný čin poškozování věřitele podle § 256 trestního zákona, za což mu hrozí trest odnětí svobody na 2 až 8 let. Tato trestní stíhání Vladimíra nebyla do dnešního dne zastavena.
Pokud taková osoba bude zvolena do Senátu, je zde riziko, že využije svého vlivu a spravedlivému trestu unikne.

Text letáku upozorňuje na tři Železného obvinění. Jde o pokus poškozování věřitele, obvinění pro trestný čín krácení daně a poškozování věřitele.

To, že na letáku není uvedeno jméno kandidáta ani volebního okrsku, má zřejmě zabránit případnému trestnímu postihu.

Protikandidáti letáky odmítají
Všech šest Železného senátních protikandidátů i jejich volební týmy podíl na této akci odmítají.

"Tyhle podpásovky považuji za absolutně nepřijatelné. Jestli tím chce něco získat sám pan Železný... Víme, že používá ledajaké metody. Ještě na poslední chvíli třeba přelepovali jeho lidé naše volební plakáty," řekl Vojtěch Vyhnálek z KDU-ČSL.

Mezi lidovci má Železný na Znojemsku asi svého nejsilnějšího protikandidáta. Za KDU-ČSL kandiduje nynější senátor Milan Špaček. Ten leží od středy v nemocnici po operaci sleziny.

K autorství plakátku se nechtějí znát ani tábory sociálně demokratického kandidáta Oldřicha Kraipla, komunisty Ludvíka Hekrleho.

Ruce pryč od kampaně dávají i Růžena Šalomonová a komunista Jiří Moravec, kteří kandidují jako nezávislí. O pamfletu nic neví ani kandidát Konzervativní strany Jaromír Morávek.

Sokol: Imunita stíhání nezastaví
Na otázku, zda by případná senátorská imunita skutečně pomohla Železnému v nyní projednávaných kauzách, jsou diametrálně rozdílné odpovědi.

Jisté je, že o vlivu imunity na nyní prošetřované kauzy, by v případě senátora Železného musel rozhodnout imunitní výbor nebo přímo soud.

"Imunita může nanejvýš zabránit tomu, aby stíhání bylo zahájeno. Nemůže je však zastavit, pokud už běží," řekl advokát Tomáš Sokol.

"Pokud ještě nebyl obviněn, tak okamžikem zvolení získává imunitu. Kauzy by tak byly zastaveny. Policie, nebo soud může v takovém případě požádat o uvolnění k trestnímu stíhání. Imunitní výbor by to projednal a senátora by buď vydal, nebo ne. Pokud ne, je pak takový senátor nestíhatelný," sdělil naopak tajemník mandátového a imunitního výboru Senátu Václav Šedivý.

Imunita pomohla senátorovi z Jižní Moravy
Před dvěma roky se na Jižní Moravě ocitl v situaci, kdy mu pomohla imunita, pohořelický starosta Vladimír Schovánek.

Poté, co byl zvolen senátorem, zastavil břeclavský okresní soud řízení, v němž byl Suchánek viněn z pomluvy.

Té se měl dopustit tím, že vyvěsil na obecní vývěsku text obviňující jednoho z obyvatel Pohořelic ze spolupráce s StB.

Šéf Novy, který na Znojemsku usiluje o senátorské křeslo, se pár dní před začátkem voleb musí poprat s anonymní kampaní. Ta míří proti jeho zvolení. Před dvěma dny se ve Znojmě a dalších městech okresu objevily letáky, které upozorňují na to, že s Vladimírem Železným není dosud ukončeno několik trestních stíhání (24. listopadu 2002).

Šéf Novy, který na Znojemsku usiluje o senátorské křeslo, se pár dní před začátkem voleb musí poprat s anonymní kampaní. Ta míří proti jeho zvolení. Před dvěma dny se ve Znojmě a dalších městech okresu objevily letáky, které upozorňují na to, že s Vladimírem Železným není dosud ukončeno několik trestních stíhání (24. listopadu 2002).

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz