Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znojmo čeká nejdražší rekonstrukce

  15:13aktualizováno  15:13
Znojmo - Tři studie na přestavbu bývalých Žižkových kasáren ve Znojmě doputovali k rukám městských zastupitelů. Ti dostali návrhy znojemského A-projektu, ale také studie rakouské projekční kanceláře Architekten Blei und Baumgartner a českého Metrostavu. Zda v bývalém vojenském areálu budou převážně byty, nebo třeba hotelový komplex, jak navrhují Rakušané, mají zastupitelé rozhodnout už počátkem prosince.

Oba tuzemští projektanti se striktně drželi zadání, podle kterého by v areálu bývalých kasáren měly být především byty a obytné domy. Rakouská firma naproti tomu navrhla na zhruba polovině plochy výstavbu hotelového komplexu, na zbytku pak předpokládá nově vybudované luxusní bydlení převážně pro zahraniční klientelu a jen část nynějších budov hodlá rekonstruovat na byty.

Rodinné domy a bourání
"Hlavní požadavek města byl, aby většina budov v Jarošově ulici byla přestavěna na byty a na straně areálu lemující Palliardiho ulici byly podobné rodinné domy jako z druhé strany téže ulice. Objekty skladů, garáží a ostatních pomocných provozů jsou navrženy k demolici. Situaci poněkud komplikuje fakt, že podle smlouvy s bývalým majitelem, tedy armádou, nesmí být na deset let zhruba třetina areálu u náměstí Armády převedena na třetí osoby a je stanoveno, jakým způsobem lze tuto část využít. Jiné využití by znamenalo zaplatit pokutu," uvedla městská architektka Alena Šrubařová.

Blokovaná část by však zřejmě stejně zůstala ze začátku rekonstrukce kasáren stranou, město by se v první řadě pustilo do části, která byla historickým majetkem města. Jak znojemský A-projekt, tak Metrostav předpokládají v každé polovině
areálu přestavbu nynějších budov na zhruba sto dvacet bytů, celkem by tak vzniklo kolem dvě stě padesáti nových bytů, převážně dvou a tří pokojových. Na straně k Palliardiho ulici by pak podle A-projektu mohlo vyrůst dvanáct rodinných domků,
Metrostav počítá jen s polovičním počtem. V přízemí starých budov mají vzniknout komerční prostory a mezi domy garáže a parkovací stání.

200 milionů nebo půl miliardy
 Značnou část peněz pohltí i demolice, inženýrské sítě a komunikace, rozdělující areál na dvě půlky a spojující ulici Jarošovu s Palliardiho. "Obě projekční kanceláře vypočítaly náklady na přestavbu jedné poloviny areálu a výstavbu nových domů na částku pohybující se okolo dvou set milionů korun. Oživení celého areálu by tak přišlo až na půl miliardy korun," sdělila Šrubařová.

Naopak Rakušané na historické městské části navrhují vybudování rozlehlého hotelového komplexu a na zbývající ploše pak park pro bydlení s luxusními byty především pro rakouskou klientelu. Pouze v malé části nynějších vojenských objektů by tak vznikly byty pro místní občany. "Předpokládané náklady na tento komplex firma nepředložila, podle jejich vyjádření by však mohlo být vše hotovo do tří let. Hotelový komplex by přitom byl napojen na některý zahraniční řetězec. Peníze by v tomto případě neinvestovalo město, ale zahraniční investor," řekla architektka.

V prosince se má rozhodnout
O budoucím využití Žižkových kasáren by měli rozhodnout zastupitelé pravděpodobně již na svém prosincovém zasedání. Do prosincového jednání zastupitelstva hodlá ještě vedení města svolat na radnici šéfy znojemských stavebních firem. Ti by měli vedení města navrhnout možnosti vzájemné spolupráce na projektu nejrozsáhlejší a nejdražší rekonstrukce v dějinách města.
 
"Na prosincovém zasedání by se městské zastupitelstvo mělo dohodnout, co vlastně přesně v areálu Žižkových kasáren chce. Shoda třiceti zastupitelů ale jistě bude značně komplikovaná, doufám, že to nebude jen mlácení prázdné slámy. Příští rok by se přesto mohlo začít něco v bývalých kasárnách dělat, hlavně v části určené k zastavění novými domky a v nynějších budovách určených k rekonstrukci. Přesto Žižkova kasárna považuji spíše za danajský dar," řekl místostarosta Jaroslav Slušný.

V návrhu městského rozpočtu na příští rok, který je sestaven podle požadavků jednotlivých odborů, se zatím Žižkových kasáren týká pouze částka na inženýrské sítě a komunikaci. "Ta částka je minimální. Jde ale pouze o návrh rozpočtu, definitivní rozpočet bývá schválen koncem března. V té době už bude jasné, zda třeba na úkor jiných investic nebudou v rozpočtu výdaje už i na rekonstrukci části bytů v bývalých kasárnách," uvedl vedoucí finančního odboru znojemské radnice Marek Štěpaník.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky

V Táboře se srazilo pět pandurů a auto.

Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora....

Další z rubriky

Senátorům vadí slabá docházka ministrů. Řešíme problémy lidí, reagoval Babiš

Premiér Andrej Babiš s ministry navštívil v úterý i areál Dolních Vítkovic.

Senátoři zkritizovali nepřítomnost ministrů na středeční schůzi horní komory. Vadilo jim, že místo obhajování zákonů...

Češi nejsou rasisti, spíš se bojí něčeho nového, řekla vietnamská lektorka

Život vietnamské menšiny popisuje v diskusním pořadu Rozstřel lektorka českého...

Češi nejsou rasisti, spíš jsou xenofobní - tedy, že se bojí něčeho nového, řekla v pořadu Rozstřel na iDNES.tv mladá...

Zeman jmenoval do čela armády válečného hrdinu Opatu

Prezident Miloš Zeman jmenoval náčelníkem generálního štábu generálporučíka...

Česká armáda bude mít od prvního května nového šéfa. Generální štáb povede Aleš Opata, generálporučík se zkušenostmi ze...

Najdete na iDNES.cz