Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znojemský domov: plíseň a vlhkost

  13:00aktualizováno  13:00
Znojmo - Až po šesti v jedné místnosti, navíc ve vile s podmáčenými základy a vlhkými zdmi s plísní musí dnes žít dvaadvacet děti v jediném dětském domově na Znojemsku. Minimální soukromí každého z nich je daní za nekončící soudní spor o restituční nárok na jejich současný domov. Přestože vedení má od ministerstva školství přislíbeno přes deset milionů korun na rozsáhlou rekonstrukci objektu, nemůže prozatím peníze použít.

Chybí k tomu jediné. Pravomocné a definitivní rozhodnutí soudu o restituci budovy, ve které domov sídlí. Soud přitom ve věci restitučního nároku předchozích majitelů už třikrát rozhodl. Poprvé ve prospěch restituentů, ve druhém a třetím případě vyhrál spor dětský domov. Jádro problému je přitom v jediném údaji. Jaká byla hodnota nemovitosti v době jejího prodeje státu? V případě restituce totiž platí, že původní majitel musel objekt prodat státu jednak pod nátlakem, ale také za výrazně nevýhodných podmínek.

První požadavek se restituentům podařilo prokázat. Pře se vede o druhou podmínku.Vlekoucím se sporem ale nejvíce trpí samotné děti, jejichž rodinný život se už tak od toho běžného diametrálně liší. A i když se jejich takzvané tety a strejdové snaží, aby se poměry v domově co nejvíce přiblížily běžné rodině, pravou mámu a tátu jim nahradit nemohou. K tomu navíc přistupují problémy s chátrající budovou a nevyhovující kapacitou pokojů.

CHRONOLOGICKÝ PŘEHLED

podzim 1992 - ke znojemskému okresnímu soudu byl podán restituční nárok
20. dubna 1993 - první jednání před soudem
26. července 1993 - jednání před soudem
4. srpna 1994 - ani ne rok po podání nároku byl vydán rozsudek ve prospěch restituentů
25. srpna 1994 - školský úřad, jako tehdejší správce, podává odvolání
17. května 1995 - krajský soud ruší rozsudek a vrací věc zpět k jednání
2. června 1996 - soudní znalec vypracovává posudek na cenu nemovitosti v době jejího nuceného prodeje ve prospěch Dětského domov - v tehdejších cenách vypočítal cenu nemovitosti na 130 tisíc korun, restituenti tehdy dostali 170 tisíc korun. Není tak splněn druhý požadavek restitučních nároků - prodej musel být proveden pod nátlakem a za nevýhodných podmínek
17. září 1996 - jednání před soudem
30. září 1996 - vynesen rozsudek ve prospěch Dětského domova
2. ledna 1997 - odvolání restituentů na základě posudku, který si nechali sami vypracovat. Výpočet v tomto případě přesáhl dvě stě tisíc korun - byla by tak splněna i druhá podmínka nároku
23. září 1998 - krajský soud ruší rozsudek a vrací věc zpět k projednání
5. února, 12, března, 23. března 1999 a 25. února 2000 - další jednání před soudem
29. února 2000 - soud nechává vypracovat další posudek na cenu nemovitosti - firma Stavexis ji vypočítává zhruba stejně jako soudní znalec v původním posudku (liší se v řádech pár tisíc korun - druhá podmínka restitučního nároku tak není opět splněna)
24. března a 25. dubna 2000 - další jednání před soudem
28. dubna 2000 - jednání před soudem a rozsudek ve prospěch Dětského domova
15. června 2000 - odvolání restituentů Od té doby není zatím ze strany soudu další postup v této věci

Děti by raději bydlely po dvou
Sedmnáctiletý David a patnáctiletý Tomáš Gajerovi bydlí v malém pokojíku spolu se čtrnáctiletým Jirkou Vlasákem a třináctiletým Františkem Šťastným. V místnosti se tísní dvě dvoupatrové postele, které by již dnes podle hygienických zákonů v podobných zařízeních neměly být, skříň, zabírající celou stěnu a jediný psací stolek. Minimální soukromí tak chybí každému z nich.

"Pokoj pro dva, to by byla krása," zasní se mladší ze sourozenců. "Lepší by byl pro každého vlastní," oponuje mu jeho starší bratr. To se ale zase nelíbí jejich vychovatelce, kterou všichni čtyři láskyplně oslovují teto a dva z kluků ji přitom drží za ruku. "Vždyť by ti tam bylo samotnému smutno," dobírá si Davida. "Ty by jsi tam vždycky za mnou přišla," nedá se mladík.

"Máme tu různé případy. Jen pár z nich jsou sirotci. Většinou rodiče mají. Ti je ale často týrali, nebo se o ně vůbec nestarali. Děti nejsou mentálně postižené, jsou ale zasažené na duši. Chybí jim citová výchova. Jen tři z našich dvaadvaceti chodí do normální školy, ostatní jsou ve zvláštní. Někteří kvůli psychickým problémům berou denně prášky nebo chodí na injekce. Přitom kdyby se daly rozdělit do více pokojů třeba jen po dvou, jejich stav by se zlepšil. Podporovali by jeden druhého a přísun léků by se mohl výrazně omezit," řekl ředitel Antonín Nachtnebl.

Na rekonstrukci může být pozdě
Projekt na nový domov má už ředitel zhruba zpracovaný. Z dnešních pěti pokojů pro čtyři až šest dětí by se rozrostl na budovu z deseti pokoji po dvou či třech dětech. "Peníze nechybí, schází nám definitivní rozhodnutí soudu," dodal Nachtnebl.
"Ministerstvo školství vyčleňuje částku na rekonstrukci domova už třetí rok. Dokud ale nebude definitivně znám majitel objektu, nemůžeme peníze uvolnit. Čekáme na závěr soudu," uvedl vedoucí referátu školství znojemského okresního úřadu Karel Rivola.

To však již může být pro někoho pozdě. Až dosud totiž mohla okresní hygienická stanice udělovat dětskému domovu nejrůznější výjimky. Od ledna to však kvůli novému zákonu nejde. "Možnost udělování výjimek padla. Pokud zjistíme jakoukoliv závadu, musí ji vlastník okamžitě odstranit. V případě velkého počtu dětí v místnosti to tedy znamená snížení jejich množství. Pokud by provozovatel podmínky nesplnil, riskuje pokutu až do jednoho milionu korun. V případě fyzického ohrožení osob může být postih dvojnásobný," řekl ředitel znojemské hygieny Jaroslav Kukrecht.
"V krajním případě by to znamenalo přesunout část dětí do jiného zařízení. V situaci, kdy tu již všichni mají vytvořené citové vazby na své zdejší kamarády, by to pro ně byla další rána," nechtěl připustit podobnou možnost ředitel domova. "Nechápu, proč soud po třetím rozhodnutí, kdy už ukončil dokazovací řízení, nedal stop i dalším odvoláním," odsoudil další tahanice.

Nekonečný spor
"Každý z účastníků si může podat odvolání a odvolací soud může opakovaně zrušit předchozí rozhodnutí nižšího soudu a vrátit ho zpět k projednání. Až do doby, než případ pravomocně skončí. To je ve chvíli, kdy se nikdo z účastníků řízení neodvolá. Teoreticky je počet takových odvolání neomezen, prakticky to většinou po třetím rozhodnutí končí," řekl soudce civilních sporů znojemského okresního soudu Bohumír Polák.

Poslední jednání ve věci restituce vily s dětským domovem bylo v dubnu loňského roku. "To ještě není tak dávno. K nám se to klidně z odvolacího soudu může vrátit až za další půlrok i rok. Proti rozhodnutí odvolacího soudu už není přípustné odvolání, ale takzvané dovolání k nejvyššímu soudu. Pokud ten uzná dovolání za oprávněné, může se věc znovu vrátit k okresnímu nebo krajskému soudu. Dá se tedy říct, že odvolání se dají podávat stále dokola, dokud účastníci nejsou spokojeni, nebo dokud neztratí sílu na další jednání," dodal soudce.

Soudní pře se tak i v případě znojemského dětského domova může teoreticky táhnout do nekonečna. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Soud zamítl Janouškovu žádost o prominutí zbytku trestu

Roman Janoušek u pražského vrchního soudu.

Městský soud v Praze nepravomocně zamítl žádost lobbisty Romana Janouška o prominutí trestu. Portálu iDNES.cz potvrdila...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz