Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zničit Chartu, špehovat jehovisty. I to byly plány proti vnitřnímu nepříteli

  21:53aktualizováno  21:53
Zatočit s Chartou 77, ale i rozložit sekty nebo zmapovat esperantisty. Tak vypadalo jen pár z mnoha plánů komunistické kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli. Optikou totalitního aparátu jím mohl být skoro každý. Dokumenty nyní na svém webu zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů.

Jeden z dokumentů Správy kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli, které ve své digitální studovně zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů. | foto: ÚSTR, koláž iDNES.cz

Velkou část materiálů Správy kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli (neboli X. správy Sboru národní bezpečnosti) představují plány její činnosti. 

Například na rok 1979 si zpravodajci uložili sledovat členy řeholních řádů či Svědky Jehovovy nebo "vytvořit podmínky pro konečnou likvidaci Charty 77". V hledáčku vnitra neměly chybět ani vysoké umělecké školy jako DAMU, FAMU či JAMU.

X. správa SNB

Vznikla rozkazem ministra vnitra Jaromíra Obziny. V letech 1974 až 1988 prováděla v Československu "kontrarozvědnou činnost v oblasti vnitřního zpravodajství, proti kontrarevolučním silám a ideologické diverzi zaměřené proti ČSSR a zemím socialistického tábora," uvádí se v jejím organizačním řádu. Na konci 80. let byla začleněna do Hlavní správy kontrarozvědky SNB.

"Dokončit zmapování esperantistů v Československu, rozbor jejich sociální struktury," zněl další z úkolů.

Řadu dokumentů také tvoří protokoly o spolupráci s "bratrskými kontrarozvědkami". Například s Maďary si Čechoslováci chtěli vyměňovat informace o činnosti Amnesty International či získat důkazy o tom, že Vatikán pomáhá fašistickým a rasistickým režimům v Asii, Africe a Latinské Americe. "Materiály pro nás vyhovující včas využívat pro kompromitaci Vatikánu před světovou veřejností," stojí v dokumentu.

S NDR byla v plánu například výměna poznatků o spisovateli a vydavateli Pavlu Tigridovi, ve spolupráci s Kubou se mělo zamezit dopravě trockistických časopisů.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nyní zveřejnil 53 dokumentů, polovina z nich zatím nebyla nikdy publikována. "Vybrány byly nejdůležitější dokumenty o činnosti X. správy SNB z let 1978-1988. Tyto dokumenty spolu s údaji o personálním složení správy plasticky prezentují její činnost," podotýká mluvčí ÚSTR Eduard Hulicius.

Komunisté budovali orwellovský stát, míní historik

Podle historika Ondřeje Koutka jsou materiály o činnosti X. správy velmi přínosné. "Ukážou nám, jak Státní bezpečnost pracovala proti vlastnímu obyvatelstvu. Sledovala nejen Václava Havla, Jiřího Dienstbiera, Václava Bendu a další významné disidenty, ale zabývala se v podstatě celou společností," tvrdí.

Jednotlivá oddělení X. správy se zaměřovala například na zdravotnictví, legální a nelegální kulturu, média, vědu, organizovanou i neorganizovanou mládež, učně, zahraniční studenty, sport, církve či sekty. 

"Správa například sledovala lidi jen kvůli tomu, že patřili do židovské komunity a byli potenciálně nebezpeční kvůli sionistickým aktivitám. Celkově to ukazuje snahu o vybudování orwellovského státu. Každá část života měla být sledována," říká Koutek.

Náročné čtivo pro veřejnost, užitečné pro badatele

Zveřejnění dokumentů by mělo pomoci hlavně badatelům. "Očekáváme, že díky tomu může být lépe prozkoumána a pochopena právě činnosti hlavní správy pro boj proti vnitřnímu nepříteli," dodal mluvčí. Podle Koutka jsou pro výzkumníky podobné materiály často jedním z mála zdrojů informací, protože se mnohdy nedochovaly přímo operativní svazky.

"Pro veřejnost by to ale bylo možná trochu nudné čtení. Jazyk Státní bezpečnosti je hodně specifický. Podobné plány činnosti jsou mnohdy plné frází, kterými se musí čtenář probírat. Pro základní vhled a ilustraci to ale může být objevné i pro běžného občana," dodává historik.

Ústav pro studium totalitních režimů spustil digitální archiv před dvěma lety. Postupně by se mělo na internet dostat zhruba 200 milionů stran. Ústav je získal od ministerstev vnitra, spravedlnosti a obrany, Bezpečnostní informační služby, vojenské zpravodajské služby či civilní rozvědky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz