Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zničí poslanecké garáže cenné nálezy?

  9:40aktualizováno  9:40
Praha - Výstavba podzemních garáží pro poslance v Nerudově ulici může zničit nemalou část archeologického bohatství Malé Strany. Stát totiž dosud nedal dohromady peníze na zahájení jeho průzkumu. "Garáže se zatím stavějí v historicky méně cenných částech. Hlídáme to tam každý den. Je to ale těžké, Metrostav, který garáže staví, má množství subdodavatelských firem, a ty si tam plánují práce ze dne na den," řekl Zdeněk Dragoun, vedoucí archeologického oddělení Státního památkové ústavu.

Památkáři musí průzkum provést ze zákona, bez státních peněz se neobejdou. Navíc s firmou Metrostav nemají dosud podepsanou smlouvu na provedení průzkumu. Na ochranu vykopávek mohou v nejvyšší nouzi navrhnout zastavení stavby.

Tiskový mluvčí Metrostavu František Polák však tvrdí, že není důvod k žádnému znepokojení. "Postupujeme a budeme postupovat v souladu se stanovisky památkářů. Nevidím v tom problém," uvedl.

Archeologové jsou přesvědčeni, že v místě plánovaných garáží jsou v podzemí ukryty zachovalé části opevnění ze 13. století a zbytky osídlení podhradí z 9. až 10. století. Cenu průzkumu odhadují minimálně na 10 milionů.

"Teď by snad na ministerstvu kultury měly být připravené tři miliony na zahájení průzkumu. Nikdo nám ale neřekl, kdy je dostaneme a kde se získají zbývající peníze," upozornil Dragoun.

"Čeká se na milion korun z ministerstva financí. Ministerstvo kultury a sněmovna už po milionu korun daly," řekla tisková mluvčí ministerstva kultury Dita Fuchsová s tím, že průzkum v Nerudově ulici by měl začít co nejdříve. "I proto, abychom získali představu, kolik peněz bude ještě třeba," dodala.

Stěžejní schůzka zástupců Metrostavu, památkářů a ministerstva kultury by se měla uskutečnit nejpozději příští týden. "Stále věříme, že se podaří stavbu garáží zcela zastavit, protože podle nás poškodí historický ráz Malé Strany a není ani potřeba, neboť poslanci mají v této lokalitě dostatek parkovacích míst," uvedl Zdeněk Dragoun.

S tím však nesouhlasí Stanislav Kovalovský, ředitel hospodářské správy Kanceláře Poslanecké sněmovny. "Parkovacích míst je málo. Garáže vyřeší tento problém citlivým způsobem. Navíc jejich výstavbou naplňujeme podmínku stavebního povolení," řekl.

Odpor proti stavbě sílí i na Malé Straně. Někteří podnikatelé připravují žaloby na vymáhání ušlého zisku, stěžují si i obyvatelé a pražští patrioti. Klub Za starou Prahu poslal dopis všem poslancům. "Výstavba garáží barbarsky zničí historicky nesmírně cenný a ničím nenahraditelný archeologický terén," píše.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz