Snímky společnosti Tepco z areálu poškozené elektrárny Fukušima (6. května 2011)

Snímky společnosti Tepco z areálu poškozené elektrárny Fukušima (6. května 2011) | foto: AP

Zničenou jadernou elektrárnu ve Fukušimě postihl výpadek proudu

  • 1
Výpadek proudu v japonské elektrárně Fukušima vyřadil v pondělí chlazení nekolika nádrží s vyhořelým jaderným palivem. V úterý se podařilo zajistit nádrž u reaktoru číslo 1, další dvě nádrže by se mělo podařit stabilizovat během večera. Bezprostřední riziko úniku radiace nehrozí, nádrže by se bez chlazení přehřály až za několik dní.

Problém s ochlazováním nádrží s vyhořelými palivovými tyčemi byl zaznamenán v blocích 1, 3 a 4. Chlazení reaktorů samých nebylo zasaženo, uvedla firma Tepco, která elektrárnu provozuje.

"Bezprostřední nebezpečí nehrozí. Trvalo by čtyři dny, než by nádrž s nejvyšší teplotou dosáhla bezpečnostního limitu," řekl serveru BBC Keniči Tanabe, mluvčí společnosti Tepco. "Do té doby se budeme snažit dodávky elektrické energie obnovit," dodal.

Podle firmy Tepco se teplota nádrže s nejvyšší teplotou v bloku čtyři v úterý ráno pohybovala kolem 30,5 stupně Celsia, přičemž bezpečnostní limit je 65 stupňů.

Tepco se stále snaží zjistit příčinu výpadku proudu, který byl zaznamenán v pondělí v 18:57 místního času (10:57 SEČ). Podle agentury AP za potíže může zřejmě rozbitá rozvodná deska, na jejíž opravě Tepco nyní pracuje.

Agentura AFP uvedla, že dodávky proudu se již částečně daří obnovit a že chladicí systém v nádrži číslo 1 je již zase v provozu. Firma Tepco věří, že do dnešních (úterních) 20:00 místního času (12:00 SEČ) bude fungovat chlazení i v nádržích 3 a 4. Do středečního rána místního času by pak měla být v pořádku i takzvaná centrální nádrž, která byla podle AFP rovněž zasažena.

V nádržích se chladí použité palivo z atomových reaktorů, při čemž se uvolňuje velké množství tepla. Kdyby delší dobu nefungovalo ochlazování, mohla by voda v nádržích začít vřít, odpařovala by se a vyhořelé palivové tyče by se dostaly do kontaktu se vzduchem. To by představovalo vážný problém a možnost úniku radiace.

"V nejhorším případě máme systém, který umožňuje doplnit vodu do nádrží. Je to dvojí strategie, která nám poskytuje čas najít řešení, než se zvyšování teploty vymkne z rukou," řekl Masajuki Ono, jeden z představitelů firmy Tepco. Ono nicméně přiznal, že elektrárna je stále velmi zranitelná, protože funguje s provizorním zařízením.

Jaderná elektrárna Fukušima byla poškozena při mohutném zemětřesení a tsunami 11. března 2011. Otřesy půdy tehdy poničily ochlazovací systémy reaktorů, což vedlo k úniku radioaktivity. Desetitisíce lidí bydlících v okolí elektrárny byly evakuovány a doposud se do svých domovů nevrátily. Technici elektrárnu stabilizovali, ale plně odstranit následky katastrofy potrvá ještě roky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video