Libyjský L-39 Albatros na archivním snímku z roku 2009

Libyjský L-39 Albatros na archivním snímku z roku 2009 | foto: Rob SchleiffertCreative Commons

Libyjský generál se zřítil s albatrosem při misi proti IS, píšou média

  • 53
V Libyi podle místních médií ve středu padl brigádní generál Muchtar Fakrun. Jeho stroj L-39 Albatros československé výroby se zřítil během operace proti Islámskému státu u města Syrta. Z toho nyní provládní milice vytlačují ozbrojence samozvaného Islámského státu.

Džihádisté se přihlásili k tomu, že letoun československé konstrukce sestřelili, stejně událost líčí i arabský zpravodajský server AlmasdarNews. Vyloučit to nelze, spolehlivé informace z místa není jak získat. Přihlašování se k útokům je nicméně běžnou taktikou propagandy IS, který se opticky snaží vypadat mocnější, než ve skutečnosti je.

Kolem poledne server The Libya Observer uvedl, že se podařilo nalézt tělo Fakruna i druhého člena posádky jménem Amro Dogha.

10.srpna 2016 v 14:17, příspěvek archivován: 11.srpna 2016 v 13:31

Reports: Brig. Mukhtar Fakrun was killed in L-39 aircraft crash in Sirte today pic.twitter.com/mONoG0IbYI

Džihádisté jsou v Syrtě v defenzivě. Vládní síly s podporou letectva USA ve středu obsadily jejich velitelské stanoviště. Do města ležícího 450 kilometrů východně od Tripolisu vstoupily libyjské milice v úterý.

Milice hlásí i vyhnání IS z blízkého univerzitního komplexu a sousedící nemocnice Ibn Síná, která nese jméno perského učence a otce moderní medicíny, známého také jako Avicenna.

L-39 Albatros

Proudový podzvukový letoun ze 60. let. Podnik Aero Vodochody jej navrhl jako cvičný stroj, v této roli byl velmi úspěšný, široce se užíval v zemích Varšavské smlouvy a Československo ho hojně exportovalo. V užívání ho dosud má 29 zemí.

Byť je stroj cvičný, může nést omezené spektrum zbraní a být nasazen v boji.

Podle mluvčího vládních sil bude úplné osvobození Syrty oznámeno poté, co vojáci obsadí ty sektory města, jež jsou dosud v rukou islamistů. Ti využili mocenského vakua po svržení někdejšího diktátora Muammara Kaddáfího, a vybudovali si v zemi opěrné body.

Rivalita mezi frakcemi někdejších libyjských povstalců přetrvává dodnes a diplomaté pěti evropských velmocí a USA proto vyzvali znesvářené vítěze revoluce, aby nedopustili eskalaci konfliktu v oblasti ropného terminálu Zuvajtína na východě země. Poškození infrastruktury by podle diplomatů ohrozilo šance na obnovení libyjské ekonomiky.

„Obnovení vývozu ropy je nezbytné pro zajištění příjmů, které jsou třeba k zajištění základních potřeb Libyjců, zejména dodávek elektřiny, fungování zdravotnictví a základní infrastruktury,“ uvedli diplomaté ve společném dokumentu.

Právě ropná infrastruktura v Libyi se stává často terčem útoků extremistů z IS. Produkce ropy se kvůli bojům v zemi propadla hluboko pod úroveň 1,6 milionu barelů denně, což byl standard před pádem Kaddáfího režimu v roce 2011. Od té doby prožívá Libye chaos, z nějž se sbírá jen pomalu. Ještě nedávno měla dvě vlády a dva parlamenty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video