Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zničení Hurvínkovy sochy je bez viníka

  15:18aktualizováno  15:18
Zničení sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni zůstává nepotrestáno. Soud osvobodil jediného podezřelého pro nedostatek důkazů. Čtyřiadvacetiletý Miroslav Kálal byl podezřelý, že předloni v září urazil Hurvínkovu hlavu. Policie nelapila ani vandaly, kteří později poškodili Spejbla.

"Po provedených důkazech je zřejmě, že obžalovaný sochu nepoškodil," vysvětlil v rozsudku soudce Okresního soudu v Plzni.

Miroslav Kalál od počátku vinu popíral. "Nevím, proč jsem za ničení sousoší stíhaný. Já jen vím, že tam bylo. Později jsem se dozvěděl, že je poničené," hájil se.

Kalál byl obviněn z krádeže, výtržnosti a poškozování cizí věci. "Socha byla z epoxidového laminátu s patinováním. Hodnota uražené hlavy je sedm tisíc korun, na soše vznikla škoda padesát tisíc," řekl státní zástupce Libor Řeřicha.

K vandalství v plzeňských Šafaříkových sadech došlo 6. září 2002. Hurvínkova hlava nebyla dodnes nalezena. O čtyři dny později přišel o hlavu - a navíc i o ruku - i Spejbl. Za tímto útokem jsou podle policie jiní útočníci než podezřelý Kalál. - o celé události více zde

Důležité svědectví měl přednést muž, který Kalála podle spisu označil jako ničitele sousoší. K soudu se však nedostavil, protože se nachází v psychiatrické léčebně a ošetřující lékařka jeho výslech nedoporučila.

"Trpí duševní poruchou, kvůli které zřejmě půjde do invalidního důchodu. Je trvale pod léky," sdělila lékařka soudu. Státní zástupce uznal, že za těchto podmínek by byla výpověď svědka nevěrohodná.

Ve prospěch Kalála navíc vypovídali dva muži, kteří v noci, kdy došlo k vandalství, odváželi z parku odpadky. Když kolem sousoší projížděli, všimli si, že bylo vše v pořádku.

"Za naší multikárou šli tři mladíci. U sochy něco dělali. Když jsem se vrátil, byla už poškozena," řekl svědek, podle něhož byl ve skupince černovlasý muž s bradkou a dva blonďáci, zřejmě bratři.

Muž okamžitě zavolal z mobilního telefonu policii, která ho podle jeho výpovědi odkázala na městské strážníky. "Mladíci hovor slyšeli a utekli. Strážníci dorazili asi až po hodině," podotkl svědek.

Jedním z motivů, proč duševně nemocný muž označil Kalála jako viníka, může být pomsta. Dal totiž mladíkovi mobil, aby ho prodal. Utržených dvě stě korun však od něj nedostal.

Státní zástupce chce, aby policie nadále hledala pachatele vandalství.

Vandaly poničené sochy světově proslulých loutkových hrdinů Spejbla a Hurvínka v plzeňských Šafaříkových sadech. (10. září 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Virtuální půtky youtubeři přenesli do reality, soud jednoho potrestal

Youtuber Marek Valášek odešel od plzeňského okresního soudu s pokutou. Za těžké...

Pokutu ve výši 25 tisíc korun musí zaplatit youtuber Datel za to, že zranil jiného přispěvatele kanálu YouTube. Jejich...

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Najdete na iDNES.cz