Zneužívají strážníci systém odměn?

Praha - Ostrou kritiku vyvolává u strážníků městské policie systém jejich hodnocení. Zčásti jsou totiž také odměňováni takzvaným čárkovým systémem. Čárku strážník dostává za odhalení přestupku. Tento způsob odměn však má podle některých strážníků za následek to, že si policisté "ulevují" - vybírají si snadnější možnost, jak čárku, a tedy více peněz získat. Čárka totiž nerozlišuje závažnost takového přestupku.

„Strážník by měl především dbát na dodržování veřejného pořádku, to znamená chodit městem, a ne čekat, tak jak se tomu děje, někde u zákazu vjezdu a číhat na řidiče, aby mu mohl udělit pokutu a získat tak čárku,“ říká jeden z vysoce postavených strážníků, který kvůli předpokládané nevoli vedení městské policie i města nechtěl zveřejnit své jméno.

„Nikdo se nepozastavuje nad tím, že například odhalování pachatelů při krádeži aut nebo zakladatelů černých skládek není tak snadné. Vedení městské policie se potom diví, že některá oddělení vykazují menší počet přestupků a podle toho také rozděluje peníze,“ doplňuje jiný strážník.

Oba se rozhodli promluvit i přes současný zákaz vedení městské policie komunikovat s médii. Dočasný zákaz způsobila kauza městské policie z Prahy 1, jejíž zástupci si v těchto dnech stěžují na nedostatek strážníků ve svém obvodu.

Václav Bláha, náměstek ředitele městské policie, připustil, že si někteří strážníci mohou čárky „nasbírat“ za udělování botiček. Zdůraznil však, že chyba je potom v komunikaci mezi jednotlivými šéfy oddělení a jejich podřízenými.

„Za strážníkem by neměl zůstat nevyřešený přestupek. Je na veliteli příslušného oddělení, aby tuto filozofii jeho muži znali a aby své muže dokázal kontrolovat,“ řekl Bláha.

Podle jeho slov by šéfové jednotlivých ředitelství měli vědět, jaké přestupky se v jejich rajonech mohou vyskytovat.

Bláha tvrdí, že velitel potom může práci svých mužů lépe kontrolovat. „Když mu pak jeho strážník přinese spousty pokut a nemá tam například přestupky za nepovolené žebrání či nepovolený pouliční prodej, tak je to špatně. Musí být precizní a jednoduše nedovolit svému podřízenému vytvořit prostor pro činnosti, které jsou pro něj bodově snadněji dosažitelné,“ dodává Bláha.

Nespokojení strážníci však upozorňují, že nejvyšší procento strážníky odhalených přestupků je právě těch dopravních, v současnosti tvoří téměř pětaosmdesát procent. „Nejsme přece žádní dopravní policisté, ale strážníci, kteří by měli řešit řadu závažnějších prohřešků,“ upozorňuje jeden ze strážníků.

„Jsou desítky a stovky problémů v dopravě. V porovnání s jednotlivými přestupky jako například rušení nočního klidu či porušování vyhlášky o žebrání. Bohužel je to dlouhodobý trend,“ tvrdí náměstek Bláha.

Jeho slova potvrzuje i radní pro bezpečnost Rudolf Blažek. „Chytit při přestupku řidiče je samozřejmě jednoduší než například žebráka, který před uniformou ihned uteče,“ podotýká Blažek, který o takzvaném čárkovém systému nic neví. Včera k jeho existenci přesto řekl: „Chápu to jako pomocný systém odměňování práce strážníků. Neměl by to být ale hlavní ukazatel.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video