Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zneužití osobních údajů může stát až deset milionů

  13:20aktualizováno  13:20
- Pokud vám vadí, že zásilkové služby pracují kvůli cílené reklamě s vašimi osobními údaji a na vrátnicích úřadů a firem po vás chtějí rodné číslo, budete se už brzy moc obrátit na nový Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten vznikne v souladu se směrnicí Evropské unie na začátku června ve chvíli, kdy začne platit nový zákon o ochraně osobních údajů.

Každý, kdo s informacemi bude chtít napříště pracovat, musí nejdřív požádat úřad o povolení. "Zákon tak občany účinně chrání před zneužíváním osobních informací. Dohledový úřad má navíc důležitou osvětovou a preventivní roli," prohlásil jeden z autorů zákona Karel Neuwirt. Navíc uvedl, že autoři zákona v současnosti připravují knihu o tom, co na sebe občan nemusí prozradit.

Přijatá verze zákona navíc řeší nově problémy sankcí. Od června tak hrozí osobám, které se proti zákonu prohřeší až padesátitisícová pokuta a tři roky vězení. Správce informací, jenž v rozporu se zákonem nakládá s osobními daty, může dostat pokutu ve výši deseti milionů.

Na začátku bude nový úřad sídlit ve stejné budově jako Úřad pro státní informační systém a jeho provoz bude zajišťovat dvanáct lidí. "Musíme zákon pořádně uvést v život ještě před vstupem do Evropské unie," tvrdí Neuwirt a dodává, že do tří let by měl úřad sídlit ve vlastní budově a zaměstnávat přes devadesát lidí.

Kromě České republiky má z nečlenských zemí Evropské unie podobně řešený zákon o ochraně osobních údajů jen Maďarsko a Švýcarsko.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz