Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zneužil mi švagrovou, říká pronásledovatel Kulínského

  1:00aktualizováno  1:00
Psychiatr Jiří Los je celkem nenápadný a tichý muž. Před dvěma lety se ale rozlítil do nepříčetnosti. Dozvěděl se, že šéf pěveckého souboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský zneužil před mnoha lety jeho příbuznou. Trestním oznámením pak rozjel jednu z největších kauz zneužívaní Česku.

Bohumil Kulínský - Bohumil Kulínský | foto: MF DNES

MF DNES nyní - přesně týden před začátkem procesu s Kulínským - pořídila s Losem rozhovor. Je to vůbec poprvé, kdy tak rozsáhle veřejně promluvil.

Losova nynější žena Margita byla dříve manželkou Kulínského a zpěvačkou v Bambini. Před dvěma roky se Los od Margity dozvěděl, že Kulínský kolem roku 1991 zneužil její tehdy dvanáctiletou sestru (Losovu švagrovou). Té je dnes dvacet sedm let.

Los pak začal ve sboru sbírat další svědectví proti dirigentovi. A na podzim 2004 byl sbormistr zatčen.

"Zneužívání mé švagrové byl pravý důvod, proč moje žena Margita Kulínského opustila. Rozhodl jsem se mluvit i proto, že pan Kulínský o Margitě šířil fámy, že se mu nařčením ze zneužívání pomstila kvůli majetkovým sporům," říká Los.

Říkal jste, že sestře vaší ženy, když ji Bohumil Kulínský prvně zneužil, bylo dvanáct let. A když s ní prvně spal, tak jí bylo patnáct?
Bylo to těsně před patnáctým rokem. Myslím, že na soustředění v Krkonoších.

Byla do něj vaše švagrová někdy zamilovaná?
Zamilovaná do něj nebyla téměř jistě. To by mi řekla. Ale jako dvanáctileté děvče se neměla jak bránit, když ji pan Kulínský přišel navštívit, když byla sama doma nemocná. Myslím, že se ho bála.

Vy to zneužívání, jak se to dostalo do obvinění, dokonce nazýváte "znásilněním". Ale ze znásilnění obžalován Kulínský není. Ona se nějakým způsobem podvolila?
On s ní souložil a ona mu řekla, ať to nedělá. Nevím, jak to jinak nazvat. Vyjádřila se jasně.

A to se stalo, když Kulínský oficiálně chodil s vaší nynější ženou? Byl jí nevěrný s její sestrou?
No, mírně řečeno. Oni už vlastně byli svoji, minimálně žili v intimním vztahu. Docházel do rodiny.

Proč o tom vaše švagrová nemluvila dříve a vše vyšlo najevo nyní?
Ona to v sobě dusila strašně dlouhou dobu, asi do osmnácti let. Pak to sdělila svému chlapci a matce.

Existují kromě jejího svědectví ještě nějaké další důkazy? Třeba korespondence mezi ní a Kulínským?
Tyhle trestné činy zůstávají často v rovině tvrzení proti tvrzení. Což je taky ten důvod, proč jsem to trestní oznámení nepodával hned. Advokát mi doporučil, abychom s manželkou zkusili vyhledat ještě nějaká svědectví o tomto trestném činu nebo ještě nějakých dalších. Což se ukázalo, že není takový problém.

Poškozených dívek se pak nasbíralo čtyřicet devět. Nehrozilo, že by si to vymyslely z nějaké pomsty a vzájemné nevraživosti, když v tom sboru panovala údajně velká rivalita?
V některých těch případech to může být pomsta za to, že se jiné dívky těšily větší přízni. Ale to neznamená, že by svědkyně lhaly. Ty, co se těšily největší přízni, možná vůbec nevypovídaly.

Mělo to pro vaši příbuznou nějaké následky? Neotěhotněla?
Neotěhotněla. Myslím, že na to si dával pan Kulínský dobrý pozor, protože nemám zprávy, že by některá z jeho oblíbenkyň otěhotněla. Myslím si ale, že psychické následky si odnesly všechny.

Proč si myslíte, že vše nevyšlo najevo dříve? To je jeden z argumentů obhajoby, že by se na zneužívání dívek dávno přišlo, kdyby to byla pravda - zvláště v takovém rozsahu.
Ocituji vám článek z odborného psychiatrického časopisu: Reprezentativnímu vzorku českých žen byl v roce 2003 rozdán dotazník, kde padla i otázka na pohlavní zneužití. Tady se píše, že sedmdesát procent žen z kontrolního souboru uvedlo, že sexuální zneužití v dětství nikdy nikomu neoznámilo. Policii to oznámila jen tři procenta.

A důvod?
Strach, stud a nedůvěra, že se něco vyřeší. Víte, ony ženy v takovém případě mají samy pocit, že se provinily.

Vaší příbuzné za to Kulínský nabízel nějaké výhody nebo protislužbu - že by jí řekl: "Já tě budu brát na atraktivní zahraniční zájezdy?"
Jak jsem s ní o tom mluvil osobně, tak to bylo spíše naopak. Když se odmítla nechat pohlavně zneužívat, tak byl na ni zlý a zesměšňoval ji před ostatními zpěvačkami.

Vy jste už říkal, že jste se to dověděl v dubnu 2004 od vaší ženy. Ona to asi věděla o své sestře delší dobu. Proč ona nechtěla své sestře pomoci dříve a někde to nahlásit?
Opět: Strach stud, vlastně i trochu couvala před tou zodpovědností, protože přece jenom s tím člověkem nějakou dobu žila.

Proč "vztah" Kulínského a vaší švagrové, o kterém mluvíte, ustal? Líbila se mu už jiná zpěvačka, nebo ho vaše příbuzná odmítla nějak razantněji?
Já myslím, že to byl ten druhý případ, ale nevím to úplně přesně. Může to být ale i kombinace obojího.

Vy si uvědomujete to riziko, že vás Bohumil Kulínský může v případě zproštění z obžaloby zažalovat na ochranu osobnosti?
Samozřejmě, že ta možnost tady je, ale já jsem hluboce přesvědčen o jeho vině.

Přemýšlel jste o dopadu vašeho trestního oznámení na ten sbor? Tam už teď zpívá nová generace.
Přemýšlel jsem o tom, že když se to trestní oznámení nepodá, tak Kulínského počínáním může být ohrožena i ta mladší generace.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Autobus se školáky naboural do kruhového objezdu, 11 lidí je zraněných

Havarovaný autobus po nárazu do kruhového objezdu v Novém Městě u Chlumce nad...

Celkem jedenáct osob podle policie utrpělo lehká zranění při nehodě školního autobusu u Chlumce nad Cidlinou. Řidič...

Muž bránil ženu před agresivním psem, od jeho majitele dostal pěstí

AMERICKÝ STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR. Odborníci tvrdí, že zejména takzvaná bojová

Policie stíhá čtyřicetiletého muže, který si v Mostě nehlídal své dva psy bojového plemene. Jeden z nich napadl...

Dvacet let stará vražda je promlčena. Policie hledá vraha dál

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Dnešním dnem vypršela promlčecí lhůta vraždy, která se stala 14. prosince 1997. Tehdy někdo uškrtil dvacetiletou dívku....Najdete na iDNES.cz