Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejvíce znečišťují domácnosti. Stojí je to přes osm tisíc ročně, říká studie

Mrtvice, rakovina plic anebo astma. To je výčet jen těch nejzávaznějších zdravotních problémů spojených se znečištěním ovzduší. V Česku se na něm nejvíce podílejí domácnosti při topení navzdory zažité představě, že tak činí průmysl nebo doprava. Zdravotní náklady nás tak stojí desítky miliard korun ročně. Existují přitom zdravotně nezávadné zdroje, tvrdí experti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

„Lidé si většinou myslí, že největší podíl na znečišťování ovzduší má v České republice průmysl nebo doprava. Největší problém je však lokální vytápění,“ vysvětluje Jáchym Brzezina, vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Brně.

Znečištění ovzduší tak s sebou přináší významné zdravotní problémy, nejzávažnější z nich jsou srdeční choroby, mrtvice, rakovina plic a respirační onemocnění včetně astmatu. V Evropě kvůli špatnému ovzduší předčasně zemře přes 300 tisíc lidí za rok.

Výzkumníci ze společnosti CE Delf v nové studii pro Evropskou alianci veřejného zdraví (EPHA) vyčíslili náklady na zdravotní péči a finance, které státy vynakládají na řešení potíží vyplývajících ze zhoršeného zdravotního stavu. Zjistili, že na problémy způsobené pouze venkovním znečištěním ovzduší pocházejícím z vaření a topení v domácnostech vynaloží evropské státy celkem 29 miliard eur ročně (přibližně 696 miliard korun).

Je jasnější než kdy dřív, že spalování biomasy a fosilních paliv v domácnostech není jen environmentální, ale i zásadní zdravotní riziko.

Milka Sokolovićováředitelka Evropské aliance veřejného zdraví a lékařka

Česko je v Evropě bohužel na předních příčkách tohoto žebříčku. Ročně za zdravotní problémy způsobené spalováním fosilních paliv a dřeva Češi zaplatí podle studie přes 41 miliard korun. V přepočtu na domácnost to vychází asi na 8 600 korun ročně.

Starý kotel nebo kamna

Zdraví ohrožuje především topení uhlím a dřevem ve starých kotlech. Průměrný starší kotel na uhlí s sebou nese zdravotní náklady přibližně 700 korun na gigajoul vyrobené energie. U topení v kamnech dřevem to je v průměru 430 korun. Negativní zdravotní dopady mají i fosilní zdroje jako plynové kotle a sporáky, avšak násobně nižší.

A to experti do statistiky nezapočítávají znečištění uvnitř domácností. Například půlhodinové vaření na plynu může zvýšit úroveň vnitřního znečištění oxidem dusičitým až dvakrát nad bezpečné limity stanovené Světovou zdravotnickou organizací (WHO), přičemž jde o skleníkový plyn s negativními účinky na lidské zdraví.

Boj proti Putinovi z gauče. Češi méně topí, budoucnost chtějí bez plynu

Podle Brzeziny rozhoduje především technologie vytápění. „Množství znečišťujících látek se primárně neodvíjí od toho, co pálíte, ale jakým způsobem to pálíte. Je pak velký rozdíl například mezi automatickým kotlem a krbovými kamny,“ říká odborník.

Zdravotní komplikace způsobují především prachové částice. „Lokální vytápění je hlavním zdrojem prachových částic. Pochází z něj zhruba 60 procent větších částic (PM10), u menších částic (PM2,5) jsou to až tři čtvrtiny,“ vysvětluje Brzezina. Čím je částice menší, tím více může škodit zdraví.

Další znečišťující látkou je karcinogenní benzo[a]pyren. Ten představuje podle Brzeziny aktuálně největší problém v rámci znečištění v České republice. „Imisní limit bývá překročen na významné části území ČR. Jeho zdrojem je lokální vytápění z více než 95 procent.“

Na druhé straně kvalita ovzduší se v České republice dlouhodobě zlepšuje. Minulé dva roky přinesly nejlepší zaznamenané výsledky v historii. Nejvíce podle Brzeziny pomáhají výměny starých kotlů. Stále ale platí, že Česko patří k největším znečišťovatelům ovzduší v přepočtu na obyvatele v celé EU.

Faktor klima

I využívání biomasy přináší problémy. Z hlediska přispívání ke klimatické změně není ani její spalování ideální alternativou, tvrdí experti. Zejména pokud se dřeviny dovážejí a kácí se kvůli nim stromy v lesích, které by jinak mohly uhlík ukládat.

„Masivní nahrazování uhlí lesní biomasou povede k urychlování změny klimatu. Důvod je jednoduchý. Když se totiž pokácí les a je využit jako bioenergie, uhlík z této biomasy se dostane do ovzduší velmi rychle, ovšem novými stromy nebude reabsorbován po několik dalších desetiletí,“ uvádí Michael Norton, ředitel programu pro životní prostředí Expertní rady evropských akademií (EASAC).

Místo běžek horko, sucho a migranti. Budoucnost Prahy už dnes zažívá Gruzie

Klimatická změna se již nyní projevuje na českém území v podobě častějšího sucha či extrémních klimatických jevů. Podobných dopadů má v budoucnu s oteplováním přibývat. Klimatická změna tak může podle studie přinášet mnohé další zdravotní komplikace, například v důsledku extrémně vysokých letních teplot. Ty nicméně do svých propočtů výzkumníci nezahrnuli.

Fosilní zdroje stejně jako biomasa podle studie přímo škodí zdraví a stejně tak i přispívají ke změně klimatu. Mimo to dovoz fosilních zdrojů je nyní v ohrožení v důsledku války na Ukrajině. Většina zemního plynu, které se využívá v Česku, totiž pocházela z Ruska. Evropští státníci se proto shodují, že je třeba ruské zdroje urychleně opouštět. Přerušení dodávek zemního plynu do Evropy z Ruska je ve hře kvůli sporu okolo způsobu placení.

Pokud by si to situace v České republice vyžádala, provozovatel přepravních kapacit by omezil či následně přerušil denní spotřebu plynu zákazníkům podle vyhlášených odběrových stupňů. Těch je celkem deset a jejich vyhlášení závisí hlavně na míře nedostatku zemního plynu. Kromě nich ale vyhláška zmiňuje i stupeň havarijní.

Dostupné alternativy

Nejlepší alternativu podle expertů tak v současnosti představují obnovitelné zdroje a tepelná čerpadla, která energii šetří. Kombinace čistých zdrojů a elektrického vytápění může zdravotní náklady snížit téměř na nulu. Zároveň tyto zdroje nepřispívají ke klimatické změně. Odborníci nicméně poukazují, že stát musí pomoci, aby přechod na alternativní technologie byl finančně dostupný pro všechny.

Solární panely a ukládání uhlíku, máme posledních 1000 dnů na změny, říká OSN

„Apelujeme na politiky, aby dohlédli na ‚čistou změnu‘ a pomohli domácnostem s přechodem na čisté vaření a topení. I když domácnosti trápí vysoké ceny energií, musíme se vyvarovat rychlých a špinavých řešení, které nás uvazují ke znečišťování, zdravotním problémům a k ničení klimatu,“ konstatuje šéfka Evropské aliance Sokolovićová.

V České republice se dlouhodobě vyplácí takzvané kotlíkové dotace na modernizaci kotlů. Ty ale často využívají plyn, nad nímž v současnosti visí otazník. Pozornost se proto upíná k připravovanému zákonu o komunitní energetice a penězům z evropských dotačních titulů, které by měly domácnostem přechod na čisté zdroje umožnit.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...