Čínu trápí znečištěné ovzduší. Podle nových výzkumů zkracuje život o 5,5 roku. | foto: Profimedia.cz

Vytápění uhlím zkrátí lidem život o pět let, zjistili vědci v Číně

  • 4
Vědci v pondělí zveřejnili výsledky obsáhlé studie, která poukazuje na možné důsledky používání uhlí jako topného materiálu. Na základě mnohaletého pozorování v Číně zjistili, že v oblastech, kde se uhlí pro otop používá, se lidé v průměru dožívají o pět a půl roku méně.

Na studii spolupracoval tým odborníků z Číny, Spojených států a Izraele (kompletní studii v angličtině si můžete přečíst zde). Data sbírali v rozmezí let 1981 až 2001 v devadesáti čínských městech. Tyto údaje pak výzkumníci propojili se statistikou úmrtnosti v letech 1991 až 2000.

Vědci si pro studii nevybrali Čínu jen tak náhodou, poskytovala totiž vskutku unikátní podmínky. V minulosti totiž byly severní oblasti dotovány uhlím pro vytápění v malých kamnech, kdežto jih země byl závislý na centrálním vytápění. Tím se vytvořily obrovské rozdíly v kvalitě ovzduší. Takto ostře ohraničené specifické podmínky pak dobře posloužily pro statistické vyhodnocení.

"Díky bohu, že nikdy nebudeme cíleně zatěžovat určité oblasti neúměrně vysokým znečištěním ovzduší. Nezamýšlela to tak určitě ani tehdejší čínská vláda a podmínky, které v těchto oblastech vznikly, jsou jen dílem náhody," komentoval závěry studie pro server latimes.com jeden z jejích autorů Michael Greenstone.

Ten spolu se svými spolupracovníky zjistil, že ve zkoumaných vesnicích a městech ležících na severu Číny se koncentrace prachových a pevných částic ve vzduchu pohybuje na úrovni 500 mikrogramů ma metr krychlový, což je o 55 procent více, než v jižněji položených městech. Následným porovnáním se statistikou úmrtnosti pak tým došel k závěru, že topení uhlím může snížit průměrnou délku života obyvatel až o pět a půl roku.

Miliardy let ztracených životů

Znečištěné ovzduší má totiž za následek mnohem vyšší rizika nemocí dýchacího ústrojí a negativně se podepisuje také na četnosti výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Propočty se pak dostaneme k astronomickým číslům ztracených let života pro obyvatele severní Číny. Od roku 1990 tak lidé přišli o těžko uvěřitelných 2,5 miliardy let života.

"To je opravdu obrovská ztráta. Znečištění ovzduší má podle všeho mnohem větší vliv na zdraví obyvatel, než jsem si doposud myslel," vysvětluje Jü-jü Čchen z Pekingské univerzity a dodává, že výsledky nové studie hovoří jasně - Čína a zbytek světa by měly brát téma znečištěného ovzduší opravdu vážně.

Právě Čína patří v této problematice k nejčastěji skloňovaným zemím. A nepřekvapivě se největší znečištění v posledních měsících koncentruje do Pekingu. Kombinace bezvětrného prostředí, růstu teplot, zcela narušeného přirozeného mikroklimatu a emisí ze spalování fosilních paliv vystřeluje koncentrace znečištění do astronomických hodnot. Ne nadarmo si současná situace od místních vysloužila přezdívku "Airpocalypse" (volně přeloženo jako Apokalypsa ovzduší, pozn. red.).

Proti znečištění bojujeme, tvrdí čínská vláda

Trvale znečištěné ovzduší už stačilo vzbudit mnoho debat nad přístupem vlády k tomuto problému. Mnozí politikům zazlívají, že riskují zdraví obyvatel jen kvůli tlaku na ekonomický růst Číny. Komunistická strana opakovaně prohlásila, že se o problematikou intenzivně zajímá, žádné reálné kroky však podle místních nepodniká.

To však není úplně pravda, podle oficiálních zpráv vláda v uplynulých měsících nařídila zavření mnoha továren po celé zemi. Všem ostatním pak nařídila snížit emise o 30 % do roku 2017. Při započtení ekonomického růstu, který jde ruku v ruce s budováním nových průmyslových komplexů, se však jedná jen o zanedbatelné číslo.

Podle zahraničních pozorovatelů by byli obyčejní Číňané ochotní k pozvolnějšímu ekonomickému růstu, když by se intenzita znečištění v následujících letech snížila alespoň o 100 mikrogramů na metr krychlový. Jen pro srovnání - mnoho velkých čínských měst se každý den potýká s koncentrací 200 až 300 mikrogramů, americká města pak "zápolí" s pouhými 30 mikrogramy.

Závěry nové studie jsou jednoznačné - znečištěné ovzduší zkracuje lidem život. Výzkumný tým se však obává, že nasazení opatření pro snížení emisí znečišťujících látek je příliš pomalé a nedokáže vyrovnat tlaky na růst ekonomické produkce ve světě.

Podívejte se, jak smog dusí Peking.

14. ledna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video