Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Známky z chování nám neberte, vzkazují kantoři ministrovi

  1:28aktualizováno  1:28
Ministr školství Ondřej Liška pochybuje o smyslu známek z chování. "Mají u nás velkou tradici, kterou nechci škrtem pera jen tak rušit, ale je třeba posoudit, zda dosavadní praxe ještě odpovídá potřebám současné doby," tvrdí. Ředitelé škol se ale shodují: známky z chování jsou důležité.
Dvojku nebo trojku z chování mohou žáci dostat například za šikanu. Ilustrační foto

Dvojku nebo trojku z chování mohou žáci dostat například za šikanu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O smyslu známek z chování se ministr školství zmínil v rozhovoru pro časopis Týden. "Svou poznámkou jsem nemyslel, že by se měly zrušit v nejbližší době, ale chtěl jsem vyzvat k odborné diskusi na téma hodnocení žáků," řekl iDNES.cz Liška.

Sníženou známku z chování - dvojku či trojku - dávají školy na vysvědčení žákům, kteří se dopustí přestupku jako je záškoláctví, šikana, hrubé porušení školního řádu, někdy třeba "jen" kouření.

Mladý ministr si není jistý, jestli má známka stále ještě výchovný efekt a zda vůbec může jedno číslo objektivně zhodnotit chování dítěte.

"Vezměte si, že třeba všichni žáci mají jedničku, ačkoliv jejich chování není bez problémů a několik málo procent z nich je hodnoceno druhým nebo třetím stupněm, přičemž často jsou to ti, kteří si z takového hodnocení nic nedělají," vysvětluje Liška.

Známky z chování smysl mají, shodují se školy

Školy jsou v názoru na známku z mravů zajedno: nerušit. "Podle mě smysl má. Jakou jinou možnost máme, když chceme ohodnotit, jak se žák ve škole chová? Známka z chování je jedním z výchovných prostředků," říká ředitelka Masarykovy základní školy v Plzni Marta Jakešová.

známky a důtky

Učitelé mají dvě možnosti, jak ohodnotit chování žáků a studentů. Známka z chování hodnotí, jak se žák chová během jednoho pololetí. Na výběr mají ze známek velmi dobré (jednička), uspokojivé (dvojka) a neuspokojivé (trojka). Sníženou známku chování navrhuje v pololetí třídní učitel/ka. O známce hlasuje pedagogická rada.

Druhou možností jsou kázeňské postihy mezi něž patří: napomenutí třídního učitele, důtka třídního učitele a důtka ředitele. Ale také pochvala třídního a pochvala ředitele.

Na středních školách navíc mohou studenta podmínečně vyloučit, tedy ho upozornit, že po určitou dobu nesmí nic provést, jinak bude vyloučen.

Letos v pololetí dostalo na plzeňské základní škole dvojku z chování pět žáků. Trojky se na vysvědčeních objevují podle Jakešové opravdu výjimečně. Další možností škol je, že děti dostanou za kázeňské prohřešky napomenutí či důtku.

"Smysl to má u dětí, které jednou něco provedou, na ně snížená známka z chování zapůsobí. U těch, kteří mají problémy z chováním neustále, ani horší známka nepomůže," uznává Jakešová.

Vyzdvihuje i preventivní efekt: "Pokud se děti chtějí dostat na gymnázia, tak vědí, že i tato známka hraje u přijímacího řízení svou roli."

Stejný názor má i ředitel pražské Základní školy J. A. Komenského Luděk Soustružník: "Podle mě známky z chování smysl mají, protože jsou součástí vzdělávání a výchovy."

Na druhou stranu je ale pravda, dodává Soustružník, že kázeňská opatření, jako je důtka třídního učitele či snížená známka z chování, pro současné děti nemají velký dopad. "Je to víceméně jen napsaná známka," říká Soustružník.

U přijímaček střední školy ke známkám z chování jen přihlíží

Hodnocení mravů z posledních tří vysvědčení píšou školáci na přihlášky na střední školy. Problém ale je, že střední školy i učební obory bojují s nedostatkem uchazečů, a proto si nemůžou mezi žáky moc vybírat. Ke známkám z chování proto u přijímaček pouze přihlížejí.

"Ze známek i z výstupního hodnocení se dozvídáme, jaké dítě k nám nastupuje, takže pro nás tyto známky smysl mají. Že by ale známka z chování byla jedním z důležitých kritérií, tak to ne, má pro nás pouze informační hodnotu," řekla iDNES.cz ředitelka Střední odborné školy technické a Středního odborného učiliště v Lounech Simona Vágnerová.

Známky z chování podle ní význam mají, protože možnost učitelů kázeňsky potrestat žáka je jinak velmi omezená. Navíc i rodiče podle Vágnerové více "slyší" na sníženou známku z mravů než na napomenutí či důtku.

Podle ředitele Smíchovské střední průmyslové školy v Praze Radko Sáblíka známka z chování o studentovi mnohé napoví. "U přijímaček máme jako jedno z kritérií známku z chování, většina uchazečů má ale známky dobré. Jsme výběrová škola, máme dobré studenty a kázeňské problémy řešíme minimálně," uvedl Sáblík.

Dvojku z chování dostali v minulém pololetí na průmyslovce tři studenti, a to za opakované pozdní omluvení absencí.

Rozpětí tří známek je málo

O rušení kolonky na vysvědčení nechce slyšet ani předseda Asociace pedagogů základního školství Jaroslav Štercl.

"Myslím si, že by nebylo moc dobré známky rušit. Smyslem není žáky trestat. Jde o odlišení, jak se děti chovají, jak plní své povinnosti, je to také pozitivní hodnocení," upozorňuje Štercl. Nevýhodu vidí spíše v tom, že mají učitelé na ohodnocení jen tři stupně.

Zrušili byste ve školách známky z chování?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. března 2009. Anketa je uzavřena.

NE 5335

ANO 394Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Najdete na iDNES.cz