Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Známé napadl půllitrem a nožem. Soud ho poslal na 11,5 roku do vězení

  14:16aktualizováno  16:12
Krajský soud v Olomouci potrestal Petra Čokavce za pokus o vraždu a pokus o ublížení na zdraví 11,5 roky vězení. Nařídil také protialkoholní ústavní léčbu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Muž podle soudu loni v létě ve Vsetíně opilý napadl dva své známé. Jednoho udeřil půllitrem do obličeje a druhého později bodl nožem do hrudi. Jen shodou náhod muže nezasáhl do srdce.

Čokavec se proti trestu na místě odvolal.

Oba incidenty se podle obžaloby odehrály v bytě Čokavcovy družky.

Čokavec předchozí dny trávil v sousedním Valašském Meziříčí, kde navštívil gastronomický festival Gulášfest. Policistům řekl, že na něm popíjel alkohol se skupinou známých. V cizí bundě, v níž se vracel domů, pak našel neznámé léky. Ty prý jedl, aby účinky alkoholu zvýšil.

Co se celý den dělo, si údajně zapamatoval jen v útržcích. Podle svých slov si vybavil pouze to, že byl spolu s dalšími lidmi v bytě družky, kam v noci záchranáři pro vážně zraněného muže přijeli.

Případ provázela výrazná pochybení vsetínských policistů. Čokavec tvrdil, že našel dva druhy léků a jeden z nich považoval za diazepam. Připustil to i znalec, podle kterého by na něj ale měl diazepam v kombinaci z alkoholem spíš tlumivý účinek.

Policisté ovšem Čokavcovi po zadržení nenechali neodebrat krev ani moč. Spokojili se jen s dechovými zkouškami na přítomnost alkoholu. Případnou přítomnost léků proto nebylo možné prokázat.

"Nicméně ta pochybení nejsou takového charakteru, aby vylučovala vyslovit závěr o tom, že pan Čokavec je vinen," řekl předseda soudního senátu Vladimír Hendrych. Čokavcově obhajobě týkající se výpadků paměti a požití léků soud nevěřil. "My jsme došli k závěru, že pan Čokavec si v kritické době žádné prášky nevzal," dodal soudce.

Bodnutý muž byl po útoku operován, druhému úder půllitrem způsobil jen drobné zranění. Následky u obou mužů soud označil "za svým způsobem banální".

"Ale to samo o sobě v tom případě není rozhodující. Rozhodující je, jakým způsobem pan Čokavec útoky vedl, kam je směřoval a jaké zbraně použil," zdůvodnil Hendrych. Útok nožem mohl napadeného usmrtit, druhému z mužů mohl poškodit zrak.

Čokavec je podle znalce alkoholik v pokročilém stádiu. Problémy s pitím nebo užíváním jiných návykových látek má ale řada dalších lidí, kteří se v té době v bytě nacházeli. Někteří z nich dokonce svědčili opilí před soudem a obecně měli tendenci Čokavcovi situaci nezhoršovat.

Obžalovanému přitížilo to, že útoky spáchal v podmínce. Jakoukoliv vinu ale opakovaně rezolutně odmítal. "Je to jen souhrn dohadů a smyšlenek, na kterých se nedá stavět trestní odpovědnost," řekl v závěru líčení.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Soud spojil obžaloby Dědice. Lobbista odmítá připustit jakoukoliv vinu

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikatel a lobbista Martin Dědic obžalovaný z ovlivňování výběrových řízení a přijímání úplatků si u soudu, který...

Chlapec vypadl z lanovky v osmimetrové výšce. Zraněný díky sněhu není

Lanovka na šumavském Zadově.

Sedmiletý chlapec v neděli odpoledne vyklouzl ze sedačkové lanovky Kobyla v Zadově na Prachaticku. V osmimetrové výšce...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz