Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znalce kvůli autobusu vyslýchá policie

  18:11aktualizováno  18:11
Celý den trvala expertiza vraku autobusu, jehož nehoda si vyžádala 19 životů. Soudní znalec z oboru technického stavu vozidel zkoumání vraku Neoplanu dokončil vpodvečer. Přímo z areálu firmy ČSAD, kde vozidlo stojí, zamířil na policii k výslechu. K výsledku svého zkoumání se proto zatím nemůže vyjadřovat.

Podle znalce Evžena Spergera má spis o stavu autobusu dvacet stran. Policie vytvoří protokol na základě znalcovy výpovědi a expertizy během několika dnů.

"Prověřil jsem vše, co bylo nutné a souviselo  s technickým stavem," řekl Sperger. Další poznatky včetně vlastních názorů na vozidlo odmítl komentovat.

Experti se zaměřili především na diagnostiku takzvané černé skříňky. Ta by měl ukázat technický stav před nehodou a po ní. Zaznamenává například brzdový a elektronický systém.

Autobus je repasovaný
Sperger už na počátku vyšetřování upozornil na to, že autobus  typu Skyliner vyrobený roku 1991 je repasovaný. Od jiného výrobce je například motor a od dalšího brzdový systém.

"Další soudní znalec zkoumá reakce řidiče během nehody a těsně před ní," uvedl Evžen Sperger.

Policie vyslýchá zraněné z nehody
Zda za nehodu může řidič, nebo technická závada, zjišťují také vyšetřovatelé. "Pokračujeme ve výsleších zraněných, jejichž stav to umožňuje," řekl iDNES mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha. Nehodu autobusu nepřežilo 19 lidí, pět je v kritickém stavu.

"Pokud se nenajde na voze defekt, hrozí řidiči obvinění z obecného ohrožení," dodal mluvčí s tím, že by expertiza mohla být hotova ještě během pondělí, její výsledky se však budou shromažďovat několik dní.

Tři zranění už nemocnice opustili
Při nehodě zemřelo 17 lidí hned na místě, dva v nemocnici. Autobus zatím z neznámých důvodů vjel do protisměru a zřítil se do sedmimetrové hloubky. Zraněných je přes třicet.

"Podle našich informací opustili v neděli nemocnice tři lidé. Během pondělí mohou být propuštěni další," dodal Klícha.

V Budějovicích leží 15 raněných
V českobudějovické nemocnici leží patnáct zraněných. Jde většinou o těžší zranění,
jejich stav je však stabilizovaný, ujistil na tiskové konferenci ředitel nemocnice Jiří Bouzek.

Mezi zraněnými jsou většinou mladí lidé, ale i starší doprovod. Nemocnice přijala také dvě děti.

Podle Bouzka mají pacienti většinou poranění hrudníku, zlomeniny žeber a končetin a další zranění.

V jednom případě zjistili lékaři těžké poranění páteře s vnitřním krvácením, které po půlnoci na neděli museli operovat.

Podle primáře úrazového oddělení a oddělení plastické chirurgie Pavla Kopačky čekají některé z pacientů v pondělí a v úterý operace zlomenin, které se musely vzhledem k množství těžce zraněných odložit.

Jeden z řidičů odešel na revers
V českokrumlovské nemocnici zůstává devět zraněných. Desátý pacient, jeden z řidičů, před polednem odešel na revers.

V krumlovské nemocnici jsou ve vážném stavu čtyři lidé. "Pro tuto chvíli jsou pacienti stabilizovaní, ale svůj boj o život teprve musí vyhrát," řekl ČTK primář chirurgického oddělení českokrumlovské nemocnice František Čížek.

Těžce zranění mají většinou kombinované úrazy s vnitřním krvácením; okamžitě po nehodě museli být operováni. Stav dalších pět pacientů krumlovské nemocnice je o něco lepší.

Byl to týdenní zájezd plaveckého oddílu
V autobuse seděly celé rodiny s dětmi z karlovarského plaveckého oddílu TJ Slovan. Vracely se z týdenního pobytu v Alpách.

Vůz měl na boku nápis LSK AUTOBUSY s.r.o. Patřil sokolovské cestovní kanceláři Prima Tour, se sídlem v ulici Jednoty. (detail štítku v troskách)

Lidé, kteří seděli v prvním patře autobusu, byli většinou mrtví. "Byl tam obrovský zmatek, lidé křičeli... S něčím takovým jsem se ještě nesetkal," řekl krátce po havárii lékař českobudějovické záchranky Martin Kuba.

DÁLE ČTĚTE

Příčiny nehody
Šéf cestovky: Autobus byl v pořádku

Svědectví pasažérky
Auta ani nezastavila

Zmatek v nemocnicích
Příbuzní hledali živé i zemřelé

Svědectví záchranáře
Nehoda otřásla i otrlými lékaři

O silnici
Autobus havaroval na nepřehledném úseku

Přehled
Nehody autobusů od roku 1990

Fotogalerie
Záběry z místa nehody

Hejtman je otřesen a chce mši
Podle seznamu cestujících byla většina pasažérů z Karlových Varů, Ostrova, Šemnice, Merklína a Nových Hamrů na Karlovarsku. Jeden byl z Prahy.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel je nehodou otřesen. "Je to tragédie," řekl. Sám se v sobotu večer podle agentury ČTK vrátil z dovolené v Alpách.

"Obrátil jsem se na církevní hodnostáře, aby sloužili za zesnulé mši," dodal hejtman.

První mše se sloužila už dopoledne v kostele Nanebevstoupení Panny Marie v karlovarské čtvrti Stará Role. Vedl ji kněz Vladimír Müller.

Nejmladší oběti nebyly ani dva roky
Karlovarský magistrát a krajský úřad zřidily ve vstupních prostorách pietní místo. V neděli ve tři hodiny odpoledne nad úřadem zavlála černá vlajka.

O AUTOBUSE

Firma LSK Autobusy vlastnila dva vozy Neoplan nezjištěného stáří. Kapacita je 70 cestujících, z toho 50 může sedět v horní části a 20 ve spodní části. Vůz měl polohovatelná a do boku výsuvná sedadla, plně automatickou klimatizaci, čtyři televizory a video. Ke komfortnímu vybavení patřil také minibar, tři lednice, miniumývárna a WC. (zdroj ČTK) 
Příbuzní a přátelé uctili květinami památku lidí, kteří zahynuli při návratu ze soustředění.

Mezi hořícími svíčkami je vystaven počítačový seznam. Obsahuje jména účastníků zájezdu.

INFORMAČNÍ ČÍSLO POLICIE

Příbuzní pasažérů autobusu mohou volat pro informace na
974 221 100

Ti, kteří návrat ze soustředění v rakouských Alpách nepřežili, mají u svého jména křížek. Tužkou připsaná poznámka upozorňuje, že informace o úmrtí je jen devadesátiprocentní. 

ŘEKLI O NEHODĚ

Václav Klaus, prezident
Všem zraněným a pozůstalým přeji hodně sil při překonávání následků nehody... Každé lidské neštěstí je lidským činem. Buďme proto na silnicích opatrnější, ohleduplnější a pokornější.

Vladimír Špidla, premiér
Hluboce lituji ztracených životů. Vyjadřuji hlubokou lítost nad událostmi, které přinesly velkou bolest... Děkuji všem, kteří se účastnili záchranné akce.

Křížek měla u svého jména i nejmladší účastnice zájezdu Eliška, která se narodila v květnu 2001.

Karlovarský dopravní podnik připravil autobus, který na jihu Čech zdarma vyzvedl lehčeji zraněné pasažéry a zbytky jejich zavazadel a dovezl je domů.

Řidič nehodu přežil
Vůz jel před nehodou devadesátikilometrovou rychlostí. Byl obsazen zhruba 50 turisty, kteří se vraceli z lyžování v Alpách.

VÍC ŽIVOTŮ BRALY JEN VLAKY

21. prosince 1950
Srážka rychlíku s autobusem ČSAD na přejezdu u Podivína na Břeclavsku si vyžádala 34 mrtvých a 56 zraněných.

28. července 1969
Na chráněném železničním přejezdu v obci Bezděčín na Mladoboleslavsku se srazil osobní vlak s autobusem ČSAD. Zahynulo 23 lidí, dalších 29 bylo zraněno.

Řidič i s druhým šoférem nehodu přežili. Mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha potvrdil, že už v noci na neděli oba přes svá zranění vypovídali. 

"Zatím nehodu řešíme jako trestný čin obecného ohrožení," uvedl policista z krajské služby kriminální policie a vyšetřování Jiří Růžička.

Policisté zatím neznají přesnou příčinu neštěstí a z výslechu řidičů odmítají uvolnit informace.

"Autobus havaroval v sobotu kolem půl deváté večer na tahu z Dolního Dvořiště. Měl sokolovskou registrační značku," řekl mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha.

Naboural nejdřív pravá svodidla
Autobus značky Neoplan náhle vjel do protisměru, prorazil svodidla a zřítil se ze silnice v místě, kde byl prudký sráz. Spadl do hloubky sedm metrů v místě zvaném Nažidelský kopec u obce Nažidla, pár kilometrů před Kaplicí na Českokrumlovsku. 

Hasiči už v noci poukazovali na stopy, z nichž vyplývalo, že řidič vozem nejprve narazil do pravých svodidel na své straně silnice. Potom, jako by se leknul, strhnul řízení doleva a prorazil levá svodidla. Nehodu ale nikdo neviděl, silnice byla prázdná.

Střecha vozidla se při pádu zcela roztrhla. "Hned na místě bylo sedmnáct mrtvých. Nejméně jedna oběť je dítě," potvrdil iDNES v noci mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha. V nemocnicích později zemřeli další dva lidé.

Zraněných je přes třicet
Zranění byli rozvezeni do nemocnic v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Prachaticích. - o jejich stavu a identifikaci obětí čtěte ZDE

Silnice byla zavřená 15 hodin
Večer policie silnici neprodyšně uzavřela a na místo nehody nevpouštěla ani novináře. Vyšetřování pokračovalo až do nedělního odpoledne, specialisté místo ohledávali za denního světla.

V neděli v poledne začalo vyprošťování vraku autobusu. Trvalo zhruba hodinu. Kolem 14. hodiny policisté na tahu České Budějovice - Dolní Dvožiště obnovili provoz. Dopravu ale komplikují zvědavci, kteří tu zastavují. Způsobili už několik drobných nehod.

Dosud byla nejhorší havárie u Kladna (přehled nehod autobusů)
Řidič plně obsazeného linkového autobusu, v němž cestovalo 57 lidí, narazil v devadesátikilometrové rychlosti do stojícího nákladního vozu Tatra 148 a do osobního auta značky Peugeot. Tragická nehoda se stala 2. února 1999 v okrese Praha-západ.

Na místě zemřelo sedm lidí, další tři podlehli svým zraněním v nemocnici. Zraněno bylo 27 lidí, z nich 15 těžce. Čtyřicetiletý řidič autobusu Luděk Černý byl odsouzen ke čtyřem letům vězení a zákazu řízení všech motorových vozidel po dobu osmi let. - více se o nehodě u Kladna dočtete ZDE

Nehoda autobusu, k níž došlo 8. března večer u obce Nažidla na Českokrumlovsku, si vyžádala hned na místě 17 životů. Na 34 cestujících utrpělo zranění a byli rozvezeni do nemocnic v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Patrový autobus typu Neoplan se sokolovskou registrační značkou se převrátil poblíž Kaplice na silnici E 55 vedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Nehoda autobusu, k níž došlo 8. března večer u obce Nažidla na Českokrumlovsku, si vyžádala hned na místě 17 životů. Na 34 cestujících utrpělo zranění a byli rozvezeni do nemocnic v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Patrový autobus typu Neoplan se sokolovskou registrační značkou se převrátil poblíž Kaplice na silnici E 55 vedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Nehoda autobusu, k níž došlo 8. března večer u obce Nažidla na Českokrumlovsku, si vyžádala hned na místě 17 životů. Na 34 cestujících utrpělo zranění a byli rozvezeni do nemocnic v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Patrový autobus typu Neoplan se sokolovskou registrační značkou se převrátil poblíž Kaplice na silnici E 55 vedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic.

Nehoda autobusu, k níž došlo 8. března večer u obce Nažidla na Českokrumlovsku, si vyžádala hned na místě 17 životů. Na 34 cestujících utrpělo zranění a byli rozvezeni do nemocnic v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Patrový autobus typu Neoplan se sokolovskou registrační značkou se převrátil poblíž Kaplice na silnici E 55 vedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Záchranáři a policisté u trosek autobusu, jehož nehoda si 8. března večer u obce Nažidla na Českokrumlovsku vyžádala hned na místě 17 životů.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

U obce Nažidla na Českokrumlovsku pokračovalo 9. března vyprošťování patrového autobusu, jehož nehoda si vyžádala 19 lidských životů a 34 zraněných. Příčiny havárie policie vyšetřuje.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

U obce Nažidla na Českokrumlovsku pokračovalo 9. března vyprošťování patrového autobusu, jehož nehoda si vyžádala 19 lidských živorů a 34 zraněných. Příčiny havárie policie vyšetřuje.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Česká televize vysílala 9. března ve zpravodajské relaci policejní záběry z místa tragické nehody autobusu, která se stala den předtím u obce Nažidla na Českokrumlovsku.

Jednu z nejhorších dopravních nehod v Česku, při níž zemřelo 19 lidí, zavinil buď řidič, nebo technická závada. Autobus vyjel ze silnice u Kaplice na Českokrumlovsku 9. března 2003.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Tramvaj v Praze odtlačila auto do sloupu, řidiče vyprošťovali hasiči

V pražském Hloubětíně se srazila tramvaj s autem. (13.12.2017)

V Poděbradské ulici v pražském Hloubětíně se dopoledne srazilo auto s tramvají. V autě cestovali dva lidé, řidič ve...

Vrchní soud snížil tresty za podvod v kauze solární elektrárny Držovice

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Olomoucký vrchní soud snížil tresty trojici mužů za přípravu podvodu se solární elektrárnou v Držovicích u Prostějova....

V areálu Poličských strojíren vzplanul bezdýmný prach, popálil tři lidi

Ilustrační snímek

V Poličských strojírnách dopoledne vzplanul bezdýmný střelný prach. Při požáru se středně těžce popálili tři lidé.Najdete na iDNES.cz