Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znak kraje připomene tradici Velké Moravy

  21:53aktualizováno  21:53
Cyrilometodějský kříž nebo i velkomoravská rotunda se také mohou objevit ve znaku Zlínského kraje. Nový kraj na východě Moravy svými symboly naváže na kulturní dědictví Velkomoravské říše, prvního státního útvaru na území Čech a Moravy. Vyplývá to ze zadání veřejné soutěže na tvorbu znaku, jejíž podmínky schválili krajští úředníci. "Stanovit takové podmínky nám umožnil heraldický podvýbor parlamentu," vysvětluje člen krajské rady Jiří Severin.

Znaky nových krajů mají podle představ parlamentní heraldické komise tvarově kopírovat státní znak. Symbolem každého kraje tak bude na čtyři pole rozdělený štít.

Odborníci zprvu trvali na tom, že v prvním a ve čtvrtém poli musí být moravská orlice jako symbol země, ve druhém znak sídelního města a ve třetím typický symbol nového kraje. Teď požadavek na duplicitu orlic opustili.

"Členové heraldické komise akceptovali náš návrh, aby se ve znaku Zlínského kraje objevila pouze jedna orlice a více se v něm připomněla tradice Velkomoravské říše. I heraldikům to dává větší šanci vytvořit zajímavý znak," domnívá se Jiří Severin.

Krajští radní požádali o účast ve výběrovém řízení na podobu znaku čtyři heraldiky, mezi nimiž je mimojiné olomoucký odborník a tvůrce českého státního znaku Jiří Louda.

Účastníci soutěže budou muset vyřešit problém, jak do jediného pole vpravit typický symbol nového kraje. "Bude to pro ně těžký oříšek. Vždyť jsou tu dohromady tak odlišná území jako Valašsko, kus Hané a Slovácka. A to ještě váhám, kam přiřadit sídelní město Zlín. K Valašsku, nebo ke Slovácku?" prohlásil už dříve poslanec za Zlínské hnutí nezávislých a starosta Kunovic Jiří Deml. Podobně uvažoval i hejtman František Slavík (KDU-ČSL).

Zlínský heraldik Antonín Javora, účastník výběrového řízení na podobu nového znaku, už studoval, která historická oblast má v novém kraji nejvýraznější zastoupení.

Třebaže zvítězilo Valašsko, Javora chce, aby se ve znaku objevily symboly všech oblastí kraje. V problematickém třetím poli proto počítá jak s typickou valaškou, tak s hanáckými klasy i se slováckými vinařskými noži. "Uvažuji ale i o trojvrší, nebo o symbolech řek. Řeky přece tvoří páteř tohoto kraje," vysvětluje Javora.

Nové podmínky soutěže možná heraldikům jejich roli usnadní. Do třetího pole teď už nebudou muset za každou cenu umístit symbol Slovácka. Poslanec Jiří Severin nevylučuje, že za něj někteří autoři budou považovat velkomoravské znaky ve druhém poli.

Ten nejlepší pak komise doporučí ke schválení krajské radě a následně i zastupitelstvu. To - nejspíš na svém červnovém zasedání - rozhodne o definitivní podobě znaku.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Brabec chce základ koaliční smlouvy do týdne, o odchodu SPD se bude jednat

Jednání předsednictva a výboru hnutí ANO, na snímku Richard Brabec (12. dubna...

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční...

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby odsouzený člen vlády rezignoval

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček

Premiér Andrej Babiš se postavil odmítavě k požadavku ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády...

Přehrada Nové Heřminovy je schválená deset let, ale ještě se nekoplo

Duben 2008. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ukazuje obyvatelce Nových...

Před deseti lety vláda schválila přehradu Nové Heřminovy, ale dodnes její stavba ani nezačala. Chybí dohoda s obcí. Ta...

Najdete na iDNES.cz