Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znak kraje: Dvě orlice, bílý kůň, ale co ještě?

  13:33aktualizováno  13:33
O s t r a v a - Krajští radní jednají o symbolech nového kraje - znaku a vlajce. Měli by rozhodnout, zda kraj vypíše na podobu erbu veřejnou soutěž a jaká budou její pravidla. Zatím je jasné, čím budou zaplněny tři ze čtyř polí znaku, který vychází z francouzského typu čtvrceného erbovního štítu.

Ve třech polích znaku Ostravského kraje budou symboly historických území kraje a sídelního města. Slezsko symbolizuje slezská orlice, Moravu moravská orlice, Ostravu bílý kůň. Čtvrté pole, je zatím volné pro symbol kraje.

"Pokud to odsouhlasí krajská rada, vypíše odbor kultury na znak kraje veřejnou soutěž," informoval včera zástupce hejtmana pro kulturu Jiří Carbol. Připustil, že součástí soutěže možná bude finanční odměna pro autory nejlepších návrhů.

Podle pokynů podvýboru Poslanecké sněmovny pro heraldiku, který vydal pro tvorbu symbolů krajů jednotící pravidla, má být erb přenesen na vlajku.

Základní podobu zatím neúplného znaku a návrh praporu sestavil ostravský heraldik Jan Tejkal. "Připravil jsem koncepci, jak by měly být znaky historických území a sídelního města seřazeny," uvedl Tejkal.

Vysvětlil, že Slezskou orlici umístil jako první zleva, jelikož kraj leží z větší části na území Slezska. Tejkal bude zřejmě v komisi, která bude vybírat nejlepší ze soutěžních návrhů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz