Zná umělá inteligence lidi lépe, než oni sami sebe? - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zná umělá inteligence lidi lépe, než oni sami sebe?

  9:47aktualizováno  9:53

| foto: Mediahub

Každý den dělají miliony lidí rozhodnutí o nákupu na základě online vyhledávání - ať už jde o produkty, restaurace v okolí nebo cokoli jiného. Přestože se zákazníci často spoléhají na názory ostatních uživatelů na internetu nebo na online srovnávače cen, podle zprávy společnosti Nielsen nazvané “Global Trust in Advertising” je nejefektivnějším nástrojem přímé ústní doporučení. Nejdůvěryhodnější reklamy se lidem dostává přímo od těch, které znají a věří jim. Na názor rodiny nebo kamarádů se jich úplně nebo alespoň zčásti spoléhá 83 %.

Když zákazníci dělají konečné rozhodnutí o nákupu, je pochopitelné a zřejmé, že se nejprve poradí se svou druhou polovičkou, příbuzným nebo kamarádem. Jsou to totiž oni, kdo zná je, jejich chutě i preference, i to, jakou módu mají rádi. Ale co kdyby je počítač mohl znát lépe než jejich blízcí?

Co o lidech počítače ví teď

V digitálním období se stalo online nakupování dostupnějším, ale také komplikovanějším. Vybírat si ze stovek nebo dokonce milionů možností totiž není vůbec jednoduché. Systémy online doporučení produktů mění způsob, jakým si je lidé prohlížejí a vybírají - zužují rozhodovací prostor tím, že ukazují produkty, které se jim líbí, nebo jim nabízí komplementární či alternativní zboží.

Tyto informace o nákupním charakteru jsou většinou založeny na tom, co si zákazníci jako vy nebo ti s podobnými profily a preferencemi již v minulosti na daném e-shopu prohlédli nebo koupili. Systémy zaznamenávají také datum a čas prohlížení. Doporučovací technologie zkrátka naslouchají tomu, co shání, a navrhují jim podle toho produkty ke koupi. Shromažďují a analyzují miliony dat o preferencích zákazníků, aby byla jejich doporučení co nejpřesnější.

Zní to jednoduše, ale tyto technologie k přesným předpovědím vyžadují obrovské množství dat. Čím více informací, tím lépe. Tady do hry přichází hloubkové učení - inovativní odvětví umělé inteligence, které problémy řeší napodobováním práce lidského mozku při zpracování dat a vytváření vzorců rozhodování.

Umělá inteligence předpoví, co lidé chtějí

Většina z nás už má zkušenost s nabídkami založenými na datech, jak jsme je popsali výše. Na Amazonu si koupili předměty ze sekce “Často kupované společně s ...” nebo si na LinkedIn přidali kontakty z rubriky “Lidé, které možná znáte”. Dokonce i filmy na Netflixu jsou doporučovány s použitím umělé inteligence.

Stroje jsou čím dál chytřejší, uplatňují nástroje hloubkového učení, které personalizují zákaznickou zkušenost tím, že se snaží odhadnout zvyky už po několika prvních návštěvách, někdy hned během té první. Společně s okamžitými analýzami mohou algoritmy schopné samostatného učení pozvednout doporučení až na úroveň předpovědi. Služby jako Spotify jsou schopny doporučit další píseň, YouTube zařazuje do fronty další video podle toho, které návštěvníci zrovna sledují.

Vysoce precizní hloubkové učení se používá v mnoha oblastech digitálního průmyslu stejně jako v reklamní branži. Podle nás pomáhají algoritmy schopné samostatného učení dosáhnout ještě přesnějšího doporučení produktů. Reklamní aktivity jsou s jejich pomocí o 50 % efektivnější. Ale jak to funguje v praxi?

Jak hloubkové učení pracuje s doporučeními

Vezměme si například obyčejný nákup nových šatů. Jakmile zákazník klikne na jakoukoli položku umístěnou v e-shopu, doporučující mechanismus zachytí každý kousek dostupné informace. Prozkoumá barvu šatů, detaily, na které se při hledání zaměřil, cenovou škálu, velikost i tucty dalších charakteristik. Veškeré vzorce, které se shodovaly, následně propojí. Jejich měřením a analýzou v reálném čase může systém pochopit historii, chutě, zájmy a dokonce i náladu - a poté dokáže předpovědět zajímavé zboží. Podle toho, které volby počítač vyhodnotí jako nejefektivnější, nabídne různé kombinace obuvi a šperků, navrhne outfity pro různé příležitosti či zkombinuje oblečení na léto. To vše se děje bez jakéhokoli zásahu člověka na straně inzerenta. Na poli předpovědi nákupů získaly algoritmy schopné samostatného učení tolik znalostí, že není jakýkoli lidský zásah nutný a byl by spíše škodlivý.

Typické doporučovací modely toto udělat nemohou. Starší mechanismy fungovaly na jednoduchém principu shromažďování informací a produkty k doporučení vybíraly dle člověkem předem nastavených pravidel. To mohlo vypadat například takto: ,,Šperky ukázat uživatelům, kteří navštívili sekci s dámskou módou. Pravděpodobně to totiž budou ženy.” Dnešní mechanismus ví, že návštěva dámské sekce je určitým indikátorem pro nákup šperků, ovšem rozpozná také muže, kteří je rovněž plánují nakoupit, ať už pro sebe nebo jako dárek.

Algoritmy hloubkového učení napodobují náš způsob myšlení, ale jejich proces učení probíhá pouze procvičováním a bez jakékoli lidské pomoci. Stroj poté dokáže vytrvale analyzovat nespočet dat bez jakékoli známky únavy či nudy. Vyprodukuje navíc logická a téměř neprůstřelná rozhodnutí bez stresu, pochybností a emocí. Poslušně se bude řídit obecnými pravidly inzerenta, ale co je mnohem důležitější, napíše a naučí se pravidla nová. To vše mnohem výkonněji, než dokáže člověk. To je pravá podstata algoritmů schopných samostatného učení a také odpověď na otázku, proč jsou tak efektivní v reklamním průmyslu.

Podle studie Janrain&Harris je až 74 % zákazníků frustrováno obsahem webu, který pro sebe považují za irelevantní. Infosys dospěl k závěru, že pro 86 % z nich je personalizace důležitá při rozhodování o nákupu.

Používáním vysoce precizních doporučení lze posílit vztah značky s jejími klienty, urychlit prodej, zlepšit konverzní poměr a zvýšit zisk bez ohledu na to, jestli jde o film, hudbu či reklamní průmysl. Díky lepší přesnosti a přesvědčivějšímu přístupu se toto řešení stalo nezbytným nejen pro hráče z oblasti e-commerce, ale také bankovnictví, pojišťovnictví, cestování a každodenního nákupu potravin.

Steve Jobs říkal, že lidé neví, co chtějí, dokud jim to neukážete. Pomocí technologií hloubkového učení se můžeme dočkat toho, že to pro každého uživatele digitálních technologií bude každodenní, automatický zážitek.

Vladimír Houba - regionální ředitel RTB House. Od července roku 2014 zodpovídá za aktivity společnosti RTB House v České republice. Zodpovídá také za další trhy v zemích střední a východní Evropy. V minulosti pracoval na různých pozicích ve výzkumné společnosti Gemius.

Vystudoval management a business administration na City University of Seattle a Ekonomické Univerzitě v Bratislavě.

Autor:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Vláda jednala o dopadu amerických cel či možném navýšení peněz pro policisty

Přímý přenos

Dopady amerických cel na české občany a firmy se zabývala vláda. USA začaly od 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží z téměř všech zemí světa. Od středy USA začaly u dovozu...

9. dubna 2025,  aktualizováno  11:30

Volného setkání s Putinem? Orbán s vyměněnou hlavou a maďarská vlajka v pozadí

Bývalý poslanec Lubomír Volný se pochlubil novými billboardy s fotografiemi, na nichž si podává ruku s ruským vládcem Vladimirem Putinem a hlásá, že Rusko není nepřítel. Podle pozadí, kravat i výrazu...

9. dubna 2025  11:17

Soud řeší trik exekutora s korunovými platbami. Hrozí mu vysoká pokuta

Nejvyšší správní soud pokračuje v projednávání obžaloby na pražského exekutora Juraje Podkonického. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který kárnou obžalobu podal, přijal nejméně...

9. dubna 2025  10:40,  aktualizováno  11:31

Syn šéfky domažlického soudu boural opilý a ujel. Hlavnímu líčení se vyhnul

Syn předsedkyně Okresního soudu v Domažlicích Jan Dufek způsobil v opilosti dopravní nehodu. V luxusním BMW naboural letos v lednu zaparkované auto a z místa pak ujel. Policisté ho vypátrali po...

9. dubna 2025  11:09

Poslanci ANO neuspěli u Ústavního soudu s námitkami vůči snížené podpoře spoření

Poslanci ANO neuspěli s námitkami vůči zkrácené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud jejich návrh na zrušení sporné úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce...

9. dubna 2025  9:23,  aktualizováno  11:06

Další čínští občané na Ukrajině nebojují, odmítá Peking tvrzení Zelenského

Čína prověřuje zprávy, že byli na Ukrajině zadrženi dva čínští občané, řekl šéf čínské diplomacie Wang I. Zároveň vyzval Číňany, aby se vyhýbali válečným zónám a nezapojovali se žádným způsobem do...

9. dubna 2025  11:04

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Japonské akcie pokračují po zavedení cel v propadu, ztrácí i Evropa

Po uvalení cel na většinu amerických obchodních partnerů a zvýšení cel na dovoz z Číny na 104 procent výrazně klesají akcie na burze v Tokiu. Burza v Hongkongu měla ztráty mírnější, ceny akcií v...

9. dubna 2025  9:56,  aktualizováno  10:54

Do sporů mezi majiteli Tatry vstoupil nový aktér. Od Materů získal podíl STV Invest

Dlouhodobé spory mezi majiteli kopřivnické automobilky Tatra, jimiž jsou skupiny Czechoslovak Group (CSG) a Promet, dostávají další náboj. Zástupci společnosti Promet patřící rodině Materů si...

9. dubna 2025  10:53

Rusko po útocích dronů zavřelo několik letišť, samo udeřilo na ukrajinská města

Sledujeme online

Rusko tvrdí, že v noci jeho protivzdušná obrana zničila téměř 160 ukrajinských dronů, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Šlo by o jeden z nejrozsáhlejších dronových útoků na Rusko z poslední doby....

9. dubna 2025  7:58,  aktualizováno  10:49

Senát rozhodne o vyšších poplatcích pro ČT. Zaplatí je i vlastníci chytrých mobilů

Přímý přenos

Senát rozhoduje o zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření okruhu jejich plátců. Vládní návrh počítá se zvýšením poplatku České televizi ze 135 korun na 150 za měsíc, u Českého...

9. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  10:32

Odpor proti Národnímu parku Křivoklátsko graduje, novou petici podepsaly tisíce lidí

S vyhlášením Národního parku Křivoklátsko nesouhlasí další petice, podpořilo ji 3382 lidí. Navazuje na dřívější petici, kterou podepsalo 11 tisíc lidí. V úterý ji zástupci iniciativy předali...

9. dubna 2025  10:18

Lezou mi do zadku, umírají touhou dohodnout se, vysmíval se Trump světu

Americký prezident Donald Trump se těsně předtím, než začala platit jeho drastická cla uvalená na prakticky všechny státy světa, vulgárně vysmál politikům těchto zemí. Ti aktuálně hledají jakoukoliv...

9. dubna 2025  10:03