Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zmrzačená letuška marně čeká na odškodnění

  13:39aktualizováno  13:39
Pořádnou ostudu si před pěti lety uřízlo ministerstvo obrany, když jeho vrtulníku Mi-8 s americkým astronautem Eugenem Cernanem a českým kosmonautem Vladimírem Remkem na palubě došlo ve vzduchu palivo. Stroj se zřítil u Milevska. K ještě větší ostudě se kvůli téže nehodě možná schyluje nyní.

Bývalá letuška Marcela Hubeňáková | foto: Michal SváčekMF DNES

Letuška Marcela Hubeňáková, které přední podvozek vrtulníku zpřelámal nohy, rozdrtil pánev a jeho dvě vzpěry jí probodly orgány v dutině břišní, se s ministerstvem obrany již několik let soudí o čtyřmilionové odškodné.

Ministerstvo o vozíčkářce tvrdí, že není imobilní
Mladá žena, která je odkázána na invalidní vozík a s berlemi dojde stěží na toaletu, svůj spor s ministerstvem dokonce u obvodního soudu vyhrála. Ministerští právníci se však odvolali s tím, že Marcela Hubeňáková "imobilní není, protože sice k soudu přijela na invalidním vozíku, ale pohybuje se o francouzských holích a je schopná jízdy na rotopedu".

Nebýt tohoto byrokratického odmítnutí, letuška by byla dávno v plné výši odškodněna. Navíc loňské stanovisko odvolacího soudu, aby o sporu rozhodl jako vrchní velitel ozbrojených sil prezident republiky, překvapilo i advokátku letušky Zuzanu Špitálskou. "Pokud by byli ministerští právníci trochu lidsky vnímaví, tak by se neodvolali. Jenomže jim přišly ty čtyři miliony moc."

"Mám za sebou devět složitých operací a další mě ještě čekají. Vždycky jsem si jako voják myslela, že když se mi něco stane, tak se o mne armáda postará, aniž bych se musela v ponižujícím postavení doprošovat. Jenomže já si jako prosebník chvílemi připadám a je mi trapně i teď, když s vámi o svých potížích hovořím," říká se slzami v očích bývalá letuška. Když si pak v odvolání právníků ministerstva přečetla, že imobilní není, protože jezdí na rotopedu, připadala si málem jako viník letecké nehody.

"Pochybuji, že si ti právníci dokážou byť jen na moment představit, co pět let prožívám..., že nebudu moci mít děti, že s manželem celou tu dobu intimně nežijeme. Že se bez speciálně upraveného automobilu a vozíčku nikam nedostanu. Že přestavujeme celý byt, abych v něm mohla žít... Tohle vše něco stojí. Stěží na to stačí bolestné a odškodné za uniklou mzdu, které jsem od vojska dostala," říká letuška.

Čtyři miliony korun za ztížení společenského uplatnění, což je částka za doživotní následky úrazu, je jednorázovým odškodněním, aby Hubeňáková mohla alespoň částečně důstojně žít. "Nechci se po zbytek života jen dívat z okna. Je mi sedmadvacet a chci být lidem ještě užitečná," dodává žena, která nyní druhým rokem studuje na vysoké škole speciální vychovatelství.

Jednání ministerských právníků se citelně dotýká všech vojáků, které MF DNES oslovila. Například i Michaely Cvanové z generálního štábu, která byla při pádu vrtulníku u Milevska rovněž zraněna. "Vůči Marcele Hubeňákové je to ostudné jednání. Nebýt několika letců, tak by na tom byla hmotně i psychicky mnohem hůř. Právníci se snad drželi paragrafů, ale z lidského hlediska se moc nesnažili," míní Cvanová.

Argument právníků, že letuška není imobilní, protože při rehabilitaci šlape na rotopedu, chápe i šéf kbelské letecké základny Josef Bejdák jako pohrdání člověkem: "Jen těžko vyjádřit, jak mě to mrzí."

Remek: Požádám o pomoc prezidenta
I pro jediného českého kosmonauta a nyní europoslance Vladimíra Remka je obtížné přijmout argumenty právníků ministerstva. Zvažuje proto, že se obrátí na ministra obrany Jiřího Šedivého a v případě nutnosti i na prezidenta Václava Klause, na nějž odvolací soud odškodnění letušky přehrál.

Armáda posílá vojáky do situací, v nichž by se jinak nikdy neocitli - ať již jde o letce či speciální jednotku v Afghánistánu. Ministerstvo obrany by tedy mělo podle bývalého šéfa generálního štábu Jiřího Šedivého nést odpovědnost za to, pokud se voják vrátí doživotně zmrzačen.

Nakonec i mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek přiznal, že zatímco justice řeší formality, nevěnuje se podstatě - odškodnění letušky. "Netěší nás, že se celá věc protahuje, ale ministr už nemůže do živého právního případu zasahovat," říká.

Proč spadl stroj s astronautem?

Armádní vrtulník M-8 letěl před pěti lety z Prahy do Bernartic, odkud pocházela rodina amerického astronauta Eugena Cernana. Na palubě bylo 12 lidí včetně čtyřčlenné posádky. Jen necelou minutu a půl před plánovaným přistáním se stroj zřítil, protože mu ve spotřební nádrži došlo palivo.

Pohonných hmot měl ovšem vrtulník v přepravních nádržích ještě několik set litrů. Problém byl v tom, že čerpadla, která by palivo do spotřební nádrže dopravila, buď selhala, nebo je palubní technik Miroslav Sluka zapomněl zapnout.

Soud však Sluku, který byl obžalován právě za to, že čerpadla nezapnul, před dvěma roky zprostil obžaloby. Z expertiz navíc vyplynulo, že zřejmě nesvítila ani kontrolka, která by piloty varovala, že je spotřební nádrž na suchu.

Cernan velel lodi Apollo 17 a společně s Harrisonem Schmittem strávil na Měsíci 75 hodin. Je posledním člověkem, který na Měsíci zanechal šlépěj.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...

Partneři se ve Zlíně popálili při hašení vánočního stromku

Ilustrační snímek

Poněkud s předstihem si chtěli doma navodit vánoční atmosféru partneři ze Zlína. Zapalování svíček na stromku se jim...Najdete na iDNES.cz