Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zmocněnkyně Šimůnková: Útok v Břeclavi je čin jednotlivců, ne všech Romů

  19:32aktualizováno  19:32
Brutální útok na patnáctiletého chlapce v Břeclavi znovu rozvířil debatu o soužití s romskou komunitou. "Je třeba mírnit hlasy těch, kteří by chtěli tento útok přenášet na celou skupinu Romů v Břeclavi nebo v celé republice," říká v rozhovoru pro iDNES.cz vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková (20. února, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Útok na patnáctiletého hocha v Břeclavi vyvolal poměrně bouřlivou reakci. Jak událost vnímáte vy?
Nejprve bych chtěla velmi rázně a jednoznačně odsoudit samotný nebývale tvrdý útok. Je bezesporu zřejmé, že šlo o těžký kriminální čin, jehož pachatelé musí být co nejdříve dopadeni a potrestáni. To je teď především věcí policie. Současně vyslovuji maximální podporu napadenému Petrovi i celé jeho rodině.

Budete se v něm jako zmocněnkyně pro lidská práva nějakým způsobem angažovat?
Já osobně se budu i s Agenturou pro sociální začleňování maximálně snažit přispět k tomu, aby se lidé v Břeclavi necítili ohrožení a věděli, že město i ve spolupráci s námi přijme opatření, která do budoucna zajistí, že se podobné útoky ve městě nebudou opakovat.

Ředitel agentury je dlouhodobě v pravidelném kontaktu se starostou Břeclavi. I proto jsme dnes s panem starostou telefonovali a domluvili jsme se, že se ve středu osobně zúčastníme jednání břeclavského zastupitelstva, které se bude aktuální situaci ve městě věnovat. Zároveň si myslím, že je třeba mírnit hlasy těch, kteří by chtěli tento útok přenášet na celou skupinu Romů v Břeclavi nebo v celé republice. Takové návrhy je třeba odmítnout a zabránit opakování toho, co se dělo v létě na Šluknovsku.

Zmiňovala jste Agenturu pro sociální začleňování v romských oblastech, která přímo v Břeclavi působí. Má tato agentura nějakou možnost do situace zasáhnout, případně ji zklidnit?
Aktuálně situaci ve městě zklidní především účinná práce policie, co nejrychlejší dopadení pachatelů a zajištění bezpečnosti všech obyvatel města. Agentura působí spíše v dlouhodobějším horizontu. Od posledních komunálních voleb funguje spolupráce města a agentury velmi dobře, aktuálně se připravují dlouhodobá a systematická opatření, zejména v oblasti prevence.

V nejbližších dnech chtějí v Břeclavi uspořádat pochod na podporu napadeného chlapce. Není to podle vás jen přilévání oleje do ohně?
Je pochopitelné, že obyvatelé Břeclavi jsou tímto případem hluboce otřeseni a snaží se v souvislosti s tím vyjádřit podporu rodině napadeného chlapce. Věřím, že podporu vyjádří pokojným a nenásilným způsobem. Toto setkání nesmí být zneužito extremisty k vyvolávání a šíření nenávistných projevů. Nepřekvapí mě, pokud se na místě brzy budou chtít zviditelnit neonacisté či jiní radikálové. Tomu se musíme pokusit předejít a spolu s veřejností hledat opatření nejen na zajištění bezpečnosti, ale také dobrého soužití ve městě. 

Lidé často namítají, že policie či stát v případech, jako je ten břeclavský, nic nezmůžou. Co byste tedy poradila lidem, kteří se po podobných událostech romských gangů bojí a mají pocit, že je proti nim bezmocná i policie?
Není pravdou, že policie ani stát proti takovýmto násilným činům nic nezmůžou. U většiny podobných případů, které byly za poslední dobu zveřejněny v médiích, došlo dříve či později k zadržení a obvinění domnělých pachatelů. Uvědomme si, že podobné útoky se dějí častěji. Jiná věc je, že média kladou extrémní důraz na ty, ve kterých hraje roli etnicita pachatelů.

Máte informace o tom, jak v současné době vypadá komunita Romů v Břeclavi? Proč právě tam jsou s nimi problémy?
Podle poslední podrobnější studie z roku 2008 žije v Břeclavi zhruba 450 až 600 Romů. Část z nich sem pravidelně dojíždí za prací ze Slovenska. V Břeclavi, stejně jako v řadě dalších příhraničních místech České republiky, dochází na několika místech k určité koncentraci jevu, který označujeme jako sociální vyloučení. To ale nic neříká o tom, že zrovna tito lidé jsou pro město přítěží. Naopak, řada z nich funguje úplně normálně a bylo by chybou je jakkoliv spojovat s pachateli tohoto ohyzdného činu.

Pozorujete za dobu fungování Agentury pro sociální začleňování v romských oblastech v Břeclavi nějaké změny k lepšímu?
Uplynulý rok probíhal ve znamení úspěšné spolupráce vedení města, agentury a dalších partnerů. Město za asistence agentury připravuje rozsáhlý projekt, který zajistí vybudování azylového domu. Ten zajistí krátkodobé nouzové ubytování pro 25 lidí a čtyři rodiny s dětmi, které se tak mohou na přechodnou dobu dostat z ulice nebo z nevyhovujících hygienických i sociálních podmínek vyloučené lokality a ve spolupráci se sociálními pracovníky začít svůj odraz ze dna.
Připravuje se zde program pro řešení zadluženosti inspirovaný modelem Druhá šance z Brna. Příkladně zde funguje práce orgánu sociálně-právní ochrany dětí, který při řešení problémů v rodinách spolupracuje s místními neziskovými organizacemi, které s těmito rodinami dlouhodobě pracují.

Jaký vliv má podle vašeho názoru tato událost na to, jak jsou Romové českou společností vnímáni?
Velmi záleží na tom, co si každý z nás z této události odnese. Pokud to bude vědomí, že šlo o individuální exces několika jednotlivců a nikoli to, že šlo o záležitost, která je přirozená všem Romům v našem okolí, nemělo by k výraznému zhoršení vztahů mezi Romy a veřejností dojít. Články v médiích a komentáře čtenářů pod nimi však ve mně prozatím vzbuzují obavy z opačného vyznění, jež může přispět jen k dalšímu zhoršení již tak vyostřeného soužití majority a romské menšiny v naší republice. Pevně doufám v to, že tomu dokážeme zabránit.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...Najdete na iDNES.cz