Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zmocněnec jugoslávské vlády v Kosovu přežil atentát

  17:50aktualizováno  17:50
Na dům srbského zástupce jugoslávské vlády Stanimira Vukičeviče byl ráno spáchán v hlavním městě Kosova Prištině pumový atentát. Vukičevič byl v době výbuchu, k němuž došlo ve 4:40 SEČ, v domě, ale vyvázl bez úhony. Dva další lidé byli při výbuchu těžce zraněni a jeden z nich kolem poledne svým zraněním podlehl. Spolupracovnice iDNES v Prištině potvrdila, že atnetát odsoudil hned ráno na tiskové konferenci šéf mírové mise OSV v Kosovu Bernard Kouchner. Označil ho za barbarský akt, který je dílem extremistů.

Kosovo zůstává krizovou oblastí
Stejně tak útok odsoudila prozatímní vláda složená z představitelů OSN, albánských politických stran a nealbánských menšin.

Kouchner řekl, že podobný čin páchají nepřátelé mírového pokroku a ti, kteří mají důvod blokovat demokratický proces. Dodal, že bude velmi obtížné podporovat v očích světa i na balkánském summitu v Záhřebu tento víkend otázku Kosova, pokud se Kosovo bude prezentovat tak jako dnes ráno.

Nikdo z mezinárodního společenství ani velitel jednotek KFOR v Kosovu se nevyjádřil k tomu, kdo podobné útoky páchá. Nedávno byli zavražděni čtyři členové menšinové komunity Haskaliu.

Lze spekulovat dvěma směry - jsou to extrémní albánští separatisté, kteří se nechtějí smířit s realitou. Tou není nezávislost Kosova, ale samospráva, tak jak to určuje rezoluce Rady bezpečnosti. Stejná skupina lidí vidí velmi nerada výsledky demokratických místních voleb, v nichž se na témeř 65 procent kosovského obyvatelstva vyjádřilo proti násilí a podpořilo umírněného "kosovského Ghándího" Ibrahima Rugovu.

Druhý směr spekulací jde směrem k srbským extrémistům, kteři jsou nespokojeni s vývojem v samotné Jugoslávii, a s vývojem v Kosovu pod správou OSN.

Vukačeviče provází pověst, že ačkoliv byl ve své funkci už za Slobodana Miloševiče, nyní převlékl kabát a je pravou rukou prezidenta Koštunici.

Ranní atentát potvrdil, že Kosovo je stále krizovou oblastí a podobné útoky nejsou nahodilé, ale profesionální a předem připravené.

Oběti atentátu z Vukičevičova domu patřily k zaměstnancům vládního činitele a byly hospitalizovány. Šofér jugoslávského zástupce v Prištině Goran Jeftič ovšem později zemřel v britské vojenské nemocnici. Vukičevičův osobní strážce Goran Popovič leží v nemocnici s těžkým zraněním. Tam skončilo také několik obyvatel okolních domů, kteří byli rovněž zraněni.

Výbuch způsobil rozsáhlé materiální škody: přízemí Vukičevičova domu bylo podle zpravodaje agentury AFP zcela zničeno a skla v oknech okolních domů rozbita.

Výbuch způsobila desetikilogramová nálož
Činitelé NATO v Prištině jsou přesvědčení, že výbuch, při němž střepy skla a trosky létaly až do vzdálenosti 137 metrů, zřejmě způsobilo až deset kilogramů výbušniny, která byla připevněna ke stěně domu.

Útok je dáván do souvislosti s rostoucí nespokojeností etnických Albánců ohledně jejich nadějí na nezávislost, píše BBC.

Minulý měsíc byl nedaleký srbský činžák zničen granátem.

Kouchner: Nenecháme se odradit v našem úsilí o mír v Kosovu
"Co nejostřeji tento atentát odsuzuji," prohlásil Kouchner, který místo atentátu navštívil. "Bylo to připraveno a provedeno velmi pečlivě. Byla to velmi profesionální práce a pachatelé byli připraveni na sebe vzít velká rizika, aby dosáhli svého cíle, zdůraznil Kouchner.

"Tento typ úmyslného násilí, které se zdá být prací extrémistů, začal před dvěma týdny brutální vraždou čtyř Aškaliů," připomněl šéf UNMIK v narážce na vraždu čtyř Romů, k níž došlo 9. listopadu ve vsi Doševac ve středním Kosovu.

"Vlna násilí je varováním UNMIK a přes UNMIK i mezinárodnímu společenství: extremisté jsou připraveni zesílit své útoky proti srbskému společenství. Jak  tále znovu opakuji, Kosovo je v krizi. Konflikt mezi společenstvími není ukončen.  Nenecháme se však odradit v našem úsilí podpořit mír a bezpečnost v Kosovu," uvádí ve svém komuniké Kouchner.

Síly KFOR a civilní správa OSN v Kosovu mají problémy s ukončením násilí v Kosovu, kde se kosovští Albánci často mstí Srbům za dřívější příkoří, které vedlo k loňské vojenské intervenci NATO proti JSR.

Na dům srbského zástupce jugoslávské vlády Stanimira Vukičeviče v hlavním městě Kosova Priština byl spáchán atentát, který nepřežil Vukičevičův řidič. V nemocnici je po výbuchu Vukičevičův osobní strážce (22. listopadu 2000).

Při atentátu byl zraněn i Vukičevičův osobní strážce Goran Popovič, který byl převezen do nemocnice (22. listopadu 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Najdete na iDNES.cz