Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze zmizelého chlapce byl bezdomovec, v Košicích ho pomohl najít vězeň

  13:11aktualizováno  13:11
Pátrání po zmizelém patnáctiletém chlapci z Bílovic u Uherského Hradiště skončilo šťastně. Přesně po čtyřech měsících mladíka při rozsáhlé pátrací akci našli slovenští policisté v Košicích, kde žil jako bezdomovec. Tip na vypátrání dal kriminalistům vězeň.
Po chlapci v prvních týdnech po zmizení pátrali policisté v rojnicích, on ale odjel na Slovensko. (ilustrační foto)

Po chlapci v prvních týdnech po zmizení pátrali policisté v rojnicích, on ale odjel na Slovensko. (ilustrační foto) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Patnáctiletý Miroslav Ch., žák deváté třídy bílovické školy, odešel z domu 25. května 2012. Brzy ráno nechal na stole mobil a vzkaz rodičům, že opouští domov a chce odcestovat pryč.

"Po chlapci se slehla zem. Mobil nechal záměrně doma, aby ztížil pátrání," připomíná krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Když se zoufalí rodiče obrátili s prosbou o pomoc na policisty v Uherském Hradišti, prověřovaly hlídky vytipovaná místa. Po více než dvou týdnech následovalo rozsáhlé pátrání v lesích a na polích v okolí, za půl dne ale ani rojnice policistů, strážníků, hasičů, dobrovolníků ani koňské hlídky žádnou stopu nenašla. Podobně dopadly i další akce.

"Věříme, že se syn nakonec vrátí domů, nemusí mít absolutně z ničeho strach, budeme šťastní, až ho uvidíme," řekl tehdy MF DNES chlapcův otec (více o pátrání čtěte zde).

Vězeň se s chlapcem setkal v létě

Uherskohradišťští kriminalisté požádali o pomoc ostatní policejní útvary v celém Zlínském kraji a posléze se pátrání přesunulo nejen na území celé republiky, ale i za hranice.

"Měli jsme indicie, že by chlapec mohl pobývat například na Slovensku," upřesnila policejní mluvčí.

A to se také potvrdilo. Po srpnové televizní reportáži se k policistům dostala informace, že chlapec je ve východoslovenských Košicích.

"Informaci nám dal vězeň, který se s hochem setkal v létě, ještě před nástupem do výkonu trestu," poznamenala mluvčí Macalíková.

I přes intenzivní spolupráci se slovenskou státní policií a košickými strážníky bylo chlapce náročné dohledat. Protože žil život bezdomovce a stále se potuloval. Úspěch přišel až ve středu 26. září.

"Slovenští policisté uspořádali nadstandardní pátrací akci a patnáctileté dítě našli. O den později večer jsme ho v pořádku předali rodičům," uvedla zlínská policejní mluvčí.

Chlapec se k rodičům před zmizením choval zvláštně

A proč mladík odešel z domu? "Pravděpodobně se chtěl vyhnout konfrontaci s rodiči, protože jeho chování vůči nim zřejmě nebylo zrovna ideální," naznačila Macalíková.

To už před časem potvrdil i chlapcův otec. Podle něj spolu výborně vycházeli, problémy začaly teprve krátce před jeho zmizením, právě když se syn chytil party v Uherském Hradišti.

"V tom momentě se muselo něco stát, posledních čtrnáct dní byl nějaký zvláštní, nikdo jsme ale ani v nejmenším netušili, že by to mohlo takto dopadnout," uvedl otec při červnové pátrací akci.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Najdete na iDNES.cz