Stanjura povede dopravu, Peake bude novou ministryní obrany

  9:52aktualizováno  16:50
Změny ve vládě jsou hotové. Novým ministrem dopravy bude dosavadní šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura a ministryní obrany šéfka LIDEM Karolína Peake. Tu v čele legislativy jako nový ministr nahradí Petr Mlsna. Ministerstva průmyslu a dopravy by se v budoucnu měla sloučit do nového ministerstva hospodářství.

Novým ministrem dopravy bude dosavadní šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. (11. prosince 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Prezident Václav Klaus tři nové ministry jmenuje ve středu odpoledne. "Je to kvalitní politik, člověk ze špičky ODS," řekl k výběru Stanjury premiér Petr Nečas. Osobně bude dohlížet na fúzi obou resortů.

Stanjura, který je vzděláním programátor, chce v nové funkci chce snížit výdaje na provoz resortu a ušetřené peníze dát na investice. Tvrdí, že bude s opozicí konzultovat, které jsou klíčové stavby a bude chystat dopravu na sloučení s průmyslem. (rozhovor se Stanjurou najdete zde) I proto si ODS a strana LIDEM prohodily křesla obrany a dopravy.

"Musím říci, že pro mě ta varianta je poměrně racionální a z toho pohledu, že bych se měl podílet na té práci slučování dvou ministerstev, poměrně komfortní," řekl iDNES.cz ministr průmyslu a obchodu Martina Kuba. Podle Nečase je otevřené, kolik ministerstev se ještě sloučí. Novou koaliční smlouvu podepíší politici ODS, TOP 09 a LIDEM až v lednu, řekl předseda vlády.

Fotogalerie

Byl to Stanjura, který jako první zveřejnil představu strany o postupném slučování ministerstev. ODS by ráda spojila ještě školství s kulturou, zemědělství se životním prostředím a zrušila by ministerstvo pro místní rozvoj (více zde) Se slučováním zemědělství a životního prostředí nesouhlasí TOP 09.

V čele poslaneckého ODS by mohl Stanjuru nahradit Marek Benda. Strana o tom rozhodne příští týden. Politici ODS už při odchodu z ranního grémia potvrdili, že premiér už má konkrétní obsazení křesel ve vládě, ale o jménech nechtěl v té chvíli ještě nikdo mluvit. Naopak tajemník klubu ODS na čekající novináře křičel, ať okamžitě vypadnou, nebo na ně zavolá policii.

Slučování ministerstev průmyslu a dopravy bude pozvolné

Ministerstva průmyslu a dopravy by se měla sloučit do konce volebního období. Kuba už před jednáním grémia v ranním vysílání ČT odhadl, že když tato varianta nastane, slučování by mohlo postihnout pětinu až třicet procent zaměstnanců obou ministerstev, která se spojí do jednoho ministerstva hospodářství.

Přehled změn ve vládě

Karolína Peake (strana LIDEM), nová ministryně obrany místo Alexandra Vondry z ODS
Zbyněk Stanjura (ODS), nový ministr dopravy místo Pavla Dobeše ze strany LIDEM
Petr Mlsna (nestraník), nový ministr, šéf Legislativní rady vlády, místo Peake, která se přesouvá na obranu

Stanjura ve vládě nahradí Pavla Dobeše ze strany LIDEM. Nejmenší vládní strana LIDEM místo toho získá ve vládě obranu pro svou předsedkyni Karolínu Peake, která se na obranu přesune z Úřadu vlády, kde zatím vedla Legislativní radu. Místo ní by měl legislativu  jako nový ministr vést její dosavadní náměstek Petr Mlsna, který je nestraník. "Je to zkušený legislativec," řekl Nečas.

Peake: Rozhodně bychom měli mít nadzvukové letectvo

Peake v křesle ministryně obrany nahradí Alexandra Vondru. Prezident Václav Klaus sice prohlásil, že si není jist, že se Peake může přes noc stát odbornicí na obranu a že budou statní vojáci takovou dívenku respektovat, ale ústava mu nedává možnost navrženého ministra nejmenovat. Může jen otálet. Peake už také řekla, že se Klause v osobním rozhovoru pokusí přesvědčit, že není žádná křehotinka (více o jejích slovech čtěte zde).

Vicepremiérka Karolína Peake (Lidem)

Vicepremiérka Karolína Peake (Lidem)

Peake v úterý řekla, že rošáda ve vládě bude dořešena ještě tento týden. "Rozhodně bychom měli mít nadzvukové letectvo. Co bychom v první řadě měli vyřešit, je to, abychom neměli piloty bez nadzvukového letectva, bez nadzvukových letadel, což by pro tyto lidi bylo dost hrozné, pokud by vypadli z výcviku," řekla novinářům Peake. (o její politické kariéře čtěte více zde)

"Má prostor pro to, aby ukázala, že tento resort zvládne," řekl v úterý Nečas. Podotkl, že Peake budou čtvrtou ministryní obrany ze členských zemí NATO.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Řidiči bojují s migranty, bezpečnostní kodex v praxi často nepomůže

Ilustrační snímek

Cesty do Velké Británie jsou pro některé řidiče českých dopravců malou noční můrou. Tři roky od vrcholu migrační krize...

Systém mnoha politických uskupení není šťastný, řekl Kubera v Rozstřelu

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Do Senátu se Jaroslav Kubera z ODS dostal už počtvrté. Dokonce se o něm spekuluje, že by mohl být novým šéfem horní...

Únikem informací o odvetě v Afghánistánu se chce zabývat výbor i armáda

Starostka Prahy 2 a členka ODS Jana Černochová na programové konferenci v Praze...

Poslanecký výbor pro obranu se chce zabývat únikem tajných informací o odvetném útoku českých vojáků v Afghánistánu....Najdete na iDNES.cz