Na středních školách začaly státní maturity. Na snímku ředitel Gymnázia Cheb Jaroslav Kočvara pod dohledem maturitní komisařky Hany Veselé otevírá bednu s testy (2. května 2014).

Na středních školách začaly státní maturity. Na snímku ředitel Gymnázia Cheb Jaroslav Kočvara pod dohledem maturitní komisařky Hany Veselé otevírá bednu s testy (2. května 2014). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Maturita budoucnosti: zkouška bude elektronická, témata vyhlásí rozhlas

  • 79
Více než 87 tisícům středoškolákům začala v pátek ráno státní maturita. Na rozdíl od předchozích let se zkouška z dospělosti koná beze změn. V budoucnu chce ale ministerstvo zavést rozdílné maturity pro gymnázia a odborné školy. Zkoušky se možná budou dělat na počítači a témata slohovek vyhlašovat v rozhlase.

Zkoušky skládá poprvé 80 154 maturantů, dalších 7 450 středoškoláků v opravném termínu. "Počet maturantů meziročně klesá," řekl ředitel Cermatu Jiří Zíka. Písemné části státních maturit (didaktické testy a písemné práce) potrvají do 9. května, ústní zkoušky budou následovat od 16. května do 10. června.

Středoškoláci povinně maturují ze dvou předmětů - z češtiny a buď z cizího jazyku (ten si vybralo 64 procent maturantů), nebo z matematiky. Stejně jako loni mají všechny zkoušky jen jednu úroveň obtížnosti. "Věřím, že průběh bude méně problémový než v minulosti," uvedl ministr školství Marcel Chládek.  

V příštích letech zřejmě zkoušky doznají řadu změn. Ministr chce, aby maturity byly efektivnější, levnější a administrativně méně náročné. Resort proto plánuje, že testy budou od roku 2017 elektronické. Zhruba od roku 2020 by mohla být povinná i matematika.

Také se zvažuje, že se témata slohových prací budou vyhlašovat v rozhlase či v televizi. "Pilotně to začne v roce 2016 u českého jazyka," řekl Chládek. Nyní se testy a písemky do škol dováží v zapečetěných krabicích. Tyto změny mají celý systém zlevnit. Letošní maturity stojí 154 milionů korun, což je zhruba o 7 milionů méně než loni. 

Audit zjistil nehospodárně využitých 82 milionů korun

Ministerstvo také v auditu zjistilo, že se při přípravě zkoušek v předchozích letech nehospodárně utratilo 82 milionů. Audit odhalil diskriminace při zadávání veřejných zakázek nebo nedodržení mzdových nákladů. Chyby byly zjištěny v rámci čerpání prostředků z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost na projekt maturit.

"Na některé kontroly byly podány rozklady, z toho důvodu z výsledků auditu zatím nebudeme vyvozovat žádné závěry," řekla iDNES.cz mluvčí resortu Klára Bílá.

Podle ministerstva je za pochybení zodpovědný Cermat a Národní institut pro další vzdělávání. "Je to pro nás dnes nová zpráva, ještě jsme výsledky auditu nedostali," řekl iDNES.cz mluvčí Cermatu Jan Pohanka.

Chládek také dlouhodobě plánuje zavést rozdílné maturity pro gymnázia a odborné školy a pro učně mistrovské zkoušky. "Jsme schopni to připravit tak, aby to mohlo nabíhat ke konci našeho volebního období. Mistrovské zkoušky vidím až za tímto horizontem," řekl ministr v lednu v rozhovoru pro iDNES.cz. Plánuje také nechat ústní zkoušky v kompetenci škol, takže by měl stát na starost jen didaktické testy.

Inspekce bude při maturitách kontrolovat 339 škol

Česká školní inspekce se při maturitách zaměří na 39 škol, u kterých bylo loni podezření z opisování. "Kontroly namátkově probíhají i na dalších 300 školách," uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Maturanti nespokojení s výsledkem zkoušek se budou moci odvolat k ministerstvu školství (v případě testů) a krajským úřadům (v případě písemných prací a ústních zkoušek). V čem přesně chyboval, zjistí každý student na výsledkovém portálu, který Cermat od letošního roku vytvořil.

Loni u jarních maturit propadlo 19,9 procenta studentů. Největší potíže měli s matematikou, kterou nezvládl každý čtvrtý zkoušený. Na podzim test z matematiky dokonce neudělala více než polovina maturantů (podzimní výsledky najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video