Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Změny v dědění i odškodnění: 10 revolučních novinek občanského zákoníku

  14:19aktualizováno  14:19
Vláda příští týden projedná jeden z nejdůležitějších zákonů země, nový občanský zákoník. Změny se dotknou života každého obyvatele ČR. Parlament má zákoník schválit letos, začít platit by měl od roku 2013.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nový občanský zákoník po půl století nahradí komunistický předpis, který je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zastaralý a "nehumánní". Premiér Petr Nečas o zákonu hovoří jako o jednom z klíčových úkolů jeho vlády.

"Návrh nás vrací k pojetí soukromého práva, jaké je běžné v demokratické Evropě," řekl Nečas v pondělí při oficiálním představení předpisu.

Premiér neočekává, že by vládní návrh poslanci ve Sněmovně výrazněji přepisovali. "Připomínky jednotlivých ministerstev byly vyrovnány. Jsem přesvědčený, že bude maximálním zájmem koalice zákon přijmout. Nevylučuji ale, že se budou diskutovat nějaká slovíčka," říká Nečas.

Zde je výběr 10 nejdůležitějších změn.

1. Majetek získáte i od "nevlastníka"
Když si dnes koupíte třeba auto nebo mobilní telefon, nemůžete být nikdy úplně klidní. Může se totiž dodatečně zjistit, že koupené věci jsou kradené, a vy je budete muset vrátit původnímu vlastníkovi. Nový občanský zákoník přináší průlomovou novinku, která potěší nové majitele a rozzlobí ty, kteří byli okradeni. Zavádí pravidlo, že vlastnictví můžete získat i od člověka, kterému věc nepatří. Tedy pokud například zjistíte, že vaše nové auto bylo dříve kradené, už ho nemusíte vydat zpátky původnímu majiteli. "Je nutné chránit člověka, který kupuje v dobré víře. Dělají to tak všechny evropské státy," říká hlavní autor nového zákoníku, profesor Karel Eliáš.

2. Adopce dětí odnošených náhradní matkou
Dnes je zakázáno, aby neplodné páry adoptovaly dítě odnošené náhradní matkou. Finanční odměna za takový "pronájem dělohy" je dokonce trestným činem. Nový občanský zákoník umožní biologickým rodičům osvojit si dítě odnošené jejich příbuznou, například sestrou nebo matkou.

3. Skončí pevné finanční částky za úrazy
Nový zákoník zcela ruší kritizované tabulky, které určují pevné částky, jež lidé dostanou za újmu na zdraví. Dnes je předepsáno, že například pozůstalý člen rodiny zemřelého má nárok na odškodné 240 tisíc korun, za ochrnutí všech končetin dostane postižený pouhých 360 tisíc korun a více mohou soudy člověku "přiklepnout" jen v naprosto výjimečných případech. Nový občanský zákoník soudům zcela uvolní ruce a nechá jen na jejich úvaze, kolik konkrétnímu člověku dají. "Lidé by měli dostávat daleko více peněz," slibuje si od novinky ministr spravedlnosti Pospíšil.

4. Peníze navíc za zkaženou dovolenou
Zákoník je daleko citlivější i v jiných případech škod. Klient cestovní kanceláře, kterému špatné služby zkazí radost z dovolené, se bude moci domáhat odškodnění. Peníze za psychický otřes zase budou moci vysoudit například lidé, kterým někdo před očima brutálně utýrá psa. Další novinkou je takzvaná cena zvláštní obliby. Když vám dnes někdo zničí jedinou fotografii zemřelé matky, můžete po něm chtít maximálně cenu potištěného papíru. Podle nového zákoníku budete mít nárok na daleko vyšší peníze, pokud prokážete, že zničený předmět měl pro vás velkou subjektivní hodnotu.

5. Dům bude vždy součástí pozemku
Dnešní situace, kdy dům a pozemek pod ním mohou mít dva různé vlastníky, vede někdy k nekonečným soudním tahanicím. "Pospíšilův" zákoník zavádí pravidlo, že dům a pozemek mohou mít jen jediného vlastníka. "Je normální, aby dům a pozemek měly jediného vlastníka. Opačné pravidlo u nás v roce 1950 zavedla komunistická strana, když se kolektivizovalo zemědělství a JZD chtělo stavět kravíny na pozemcích soukromých zemědělců," líčí Eliáš.

6. Nové dědické právo zavádí podmínku
Zcela se mění dědění. Zákoník výrazně posiluje roli závěti a obsahuje velmi podrobná pravidla, která dnes neexistují. Člověk bude moci nově uzavřít za života smlouvu se svými dědici, bude také možné do závěti napsat podmínku (dnes to nelze). Autor závěti tak může potomkovi napsat třeba to, že majetek zdědí až poté, co vystuduje vysokou školu. Zatímco dnešní dědici musí platit dluhy zemřelého jen do výše zděděného majetku, podle nového zákoníku budou muset (v případě, že dědictví neodmítnou) zaplatit dluhy v plné výši.

7. Zplnoletnění už před osmnáctinami
Novinka ulehčí život hlavně velmi mladým podnikatelům, za které dnes musí dokumenty podepisovat rodiče. Nový zákoník dává mladým možnost takzvané emancipace. Pokud člověk přesvědčí soud, že je už zcela samostatný, může ho soud "zplnoletnit" ještě před osmnáctinami. "Lidé dnes dospívají dříve. Někdo zase není dospělý ani ve třiceti," říká Pospíšil.

8. Zvíře už nebude věc, nově "ožije"
Zákon dnes považuje zvíře za věc. Nový zákoník výslovně stanoví, že zvíře není věc. Člověk tak nebude muset zvažovat, zda kvůli záchraně života zvířete smí, nebo nesmí způsobit větší škodu na majetku. Dnes musí porovnávat hodnotu zvířete jakožto věci a jiné věci, kterou kvůli zvířeti poškodí.

9. Soud člověka nesmí zbavit svéprávnosti
Tato změna má zlepšit život lidí, kteří neumějí žít samostatně. Skončí možnost, aby soud člověka úplně zbavil způsobilosti k právním úkonům. Způsobilost bude moci jen omezit, navíc pouze na dobu tří let (pak musí rozhodnout znovu). V Česku dnes žije přes třicet tisíc zcela nesvéprávných lidí, kterým soud zakázal třeba i to, aby si sami koupili housku v obchodě.

10. Předběžné prohlášení v případě nemoci
Lidem trpícím nemocí, která postupně zhoršuje duševní schopnosti (například Alzheimerova choroba), umožní zákoník sepsat předběžné prohlášení - v praxi "přání", jak chce, aby s ním okolí zacházelo. "Může například zakázat, aby ho vystěhovali z jeho domu na předměstí třeba do garsonky v paneláku. Může projevit přání, aby jeho opatrovníkem byla určitá osoba," vysvětluje autor zákoníku Karel Eliáš.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...Najdete na iDNES.cz