Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Méně bodů, vyšší pokuty. Ministr Ťok představil změny bodového systému

  13:22aktualizováno  13:22
Řidiče zřejmě čekají změny. Za přestupky obdrží většinou o něco méně bodů, ale mnohem citelnější budou uložené pokuty. V případě, kdy řidič zaviní vážnou nehodu, ho sankce přijde až na sto tisíc korun. Navrhuje to ministr dopravy Dan Ťok, který představil novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ještě o ní však bude rozhodovat vláda a pak především poslanci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přestupky, za které hrozí řidičům získání bodu, mají být nově rozděleny do tří sazeb. Nejzávažnější budou oceněny šesti body, méně závažné čtyřmi a poslední kategorie bude dvoubodová.

Do první kategorie budou patřit především přestupky, za které nyní řidiči dostávají sedm bodů. Jedná se například o řízení v opilosti, odmítnutí testu na alkohol či drogy, způsobení vážné dopravní nehody, jízda v protisměru a další. Za většinu z nich bude také nadále možné na místě zadržet řidičský průkaz.

Mezi nejvíce bodově hodnocené přestupky už nebude patřit ujetí nebo nezatavení u nehody, jízda se zadrženým řidičským průkazem, které budou nově hodnoceny čtyřmi body. Zcela bez bodu bude neposkytnutí pomoci řidičem, který nebyl účastníkem nehody, což je dosud sedmibodový přestupek.

Podrobná tabulka dopravních přestupků

Ministerstvo dopravy naopak nově navrhuje zařadit mezi nejzávažnější přestupky překročení rychlosti o více než 40 kilometrů v hodině v obci a o 50 mimo obec, jízdu na červenou a ohrožení chodce na přechodu. Naopak nezastavení před přechodem už nemá být trestáno přidělením bodů.

Křišťálová Lupa 2016

Ministr Ťok požaduje, aby řidiči dostali body i za prohřešky, které dosud do seznamu nepatřily. Dva body tak zřejmě budou hrozit za nepoužití blinkru. Cizincům, kteří vyjedou bez platného práva k řízení v Česku bude hrozit čtyřbodový přírůstek.

Řidič může nově zažádat, aby byl informován o každé změně svého bodového účtu. Příslušný úřad tak učiní, pošle SMS, e-mail nebo zprávu do datové schránky. Záleží na řidiči, jakou formu zvolí.

Za jízdu přes zákaz řízení pokuta až 75 tisíc korun

Zatímco u bodů je navrženo převážně snížení, u pokut je tomu přesně naopak. Nejvyšší pokuty v sazbě od 25 do 75 tisíc korun může dostat ten, kdo řídil, ačkoliv nikdy nezískal řidičský průkaz, nebo mu byl vysloven zákaz řízení. A také řidič, jenž odmítl zkouškou na alkohol či omamné látky. Stejná pokuta hrozí i v případě, že řídí auto bez osvědčení o registraci a nemá ani protokol o technické prohlídce.

Změny jsou třeba

Ministerstvo dopravy novelu, která přichází po deseti letech fungování bodového systému, obhajuje s tím, že je třeba přehlednější a účinnější systém.

„Cílem je účinně postihovat závažné a vědomé přestupky, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a naopak nešikanovat slušné řidiče za bagatelní přestupky,“ říká (více na webu ministerstva).

Pokuty v sazbě od sedmi do pětadvaceti tisíc korun mají nově hrozit například za vysoké překročení rychlosti, předjíždění v zákazu, otáčení se, couvání nebo jízdu v protisměru na dálnici či za vjetí na železniční přejezd, když je to zakázáno.

Sazba od čtyř do deseti tisíc korun je za přestupky jako je nedání přednosti v jízdě, ohrožení chodce, telefonování za jízdy či neohlášení dopravní nehody. Nejnižší sazba 2 000 až 5 000 korun má nově hrozit za mírné překročení maximální rychlosti nebo za nepřipoutání se bezpečnostními pásy.

Novinkou je také navyšování sazeb pokut na dvojnásobek, pokud byla spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. V případě nejvyšších sazeb je však maximální výše pokuty omezena na 100 tisíc korun.

„V jednotlivých pásmech dochází ke zvýšení zejména horních hranic sazeb. Dochází tím k rozšíření jednotlivých pásem tak, aby bylo v případě potřeby vzhledem k okolnostem spáchání přestupku možno uložit tvrdší pokutu než dnes,“ stojí v důvodové zprávě.

Neodevzdání řidičáku nepomůže

Návrh novely zákona se snaží zamezit některým nešvarům, které se v současnosti objevují. Jedním z nich je, že dotyčný na místě neodevzdá po nehodě řidičský průkaz. Řekne, že ho nemá a později znovu řídí. Takto postupoval například Roman Janoušek a nedávno i bývalý policista Karel Kadlec (více čtěte zde).

Řidičák na dobu určitou

ÚAMK vyjádřilo nesouhlas s jiným záměrem ministerstva dopravy a to zavedením řidičských průkazů na zkoušku. Poukazuje na to, že mladý řidič se po dobu zkušební dvouleté lhůty nedopustí přestupku třeba jen proto, že vůbec nebude řídit. Například nemá k dispozici auto. I tak však získá řádný řidičský průkaz.

Proto navrhuje řidičské průkazy na dobu určitou, během níž má nový řidič povinnost účastnit se kurzů, které zdokonalí jeho řidičské schopností a dovednosti při zvládnutí krizových situací. Pokud je neabsolvuje, o řidičák přijde (více na webu ÚAMK zde).

Ministr Ťok počítá s tím, že půjde zadržet řidičský průkaz, i pokud ho řidič nemá u sebe. Řidiči bude mít povinnost jej do pěti dnů odevzdat úřadu. „Ale již od okamžiku tohoto úkonu je na něj nahlíženo, jako by mu byl řidičský průkaz fakticky zadržen, to znamená nesmí řídit motorové vozidlo,“ uvádí zpráva.

Novela se zaměřuje i na recidivisty. Pokud má někdo opakovaně problémy s alkoholem či omamnými látkami za volantem, bude k navrácení řidičského průkazu nově potřebovat vyšetření lékaře, který má zaměření na závislosti na návykových látkách.

Řidičům, kteří se v průběhu šesti let dvakrát vybodují, jsou určeny rehabilitační kurzy. Ministerstvo tvrdí, že u takových řidičů je zřejmé, že se represe míjí účinkem. „Navrhuje se proto s takovým řidičem pracovat hlouběji, zjistit příčinu jeho závadného (mnohdy agresivního) chování, ukázat mu jiné (lepší) způsoby řešení dopravních situací, než které má zafixovány a pomoct mu odstranit nevhodné řidičské návyky,“ vysvětluje ministerstvo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz