Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Změnit zdravotní pojišťovnu lze už jen do konce týdne

  14:13aktualizováno  14:13
Kdo uvažuje o změně zdravotní pojišťovny, musí se rozhodnout rychle. Na konci června totiž vyprší lhůta, do kdy může tento krok udělat a od nového roku se pojistit jinde. Podle zákona je totiž možné pojišťovnu změnit jen jednou za rok, a to minimálně půl roku dopředu.
Další změna zdravotní pojišťovny bude možná až k 1. lednu 2014. (Ilustrační foto)

Další změna zdravotní pojišťovny bude možná až k 1. lednu 2014. (Ilustrační foto) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zdravotní pojišťovnu lze změnit vždy jen k 1. lednu následujícího kalendářního roku. Přihlášku podle zákona musí lidé, či zákonní zástupci, podat vybrané zdravotní pojišťovně nejpozději šest měsíců před požadovaným dnem změny.

"Přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny k 1. lednu kalendářního roku lze podat pouze jednu," uvádí zákon a k případným dalším přihláškám se již nepřihlíží, a to ani tehdy, jsou-li podány ve stanovené lhůtě.

Časté kampaně jen nahrávaly dealerům

"Pohyb u přepážek je v červnu mírně větší než v jiném období," popsala Anna Veverková z odboru komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny provoz u této společnosti. Doplnila, že situace není nijak dramatická a opakuje se vždy poslední měsíc před možnou změnou pojišťovny. "Počítáme s tím, že někdo odejde, ale zase někdo přijde," podotkla. Přesný počet přestupů bude největší zdravotní pojišťovna v Česku znát v červenci.

Lidé by si ale podle odborníků měli své rozhodnutí dobře rozmyslet a například zvážit, s jakými pojišťovnami má jejich lékař uzavřené smlouvy.

Ještě loni šlo přestupovat mezi pojišťovnami jednou za čtvrtletí. "Na západ od nás je takováto "turistika" zcela neobvyklá," poznamenal na podzim Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Pojišťovny se jen finančně vyčerpávaly na krátkodobých marketingových akcích, kdy se snažily přilákat nové klienty. Teď by jim mělo zbýt víc peněz na léčbu nejdražších onemocnění nebo na udržení stávajících klientů.

Novinka měla i omezit nevybíravé praktiky dealerů, kteří pomlouvají konkurenci a lákají na jednorázové bonusy (čtěte v článku Změnit zdravotní pojišťovnu jde jednou ročně, agresivní kampaně končí).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silné sněžení bude trvat až do večera, Českem se prožene i silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Najdete na iDNES.cz