Lidem jen vadí, že musejí vstávat o hodinu dříve, říká ke změně času lékař - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidem jen vadí, že musejí vstávat o hodinu dříve, říká ke změně času lékař

  0:01
Statistická čísla jasně ukazují, že střídání času prospívá lidskému zdraví, tvrdí lékař Jan Sitar, který sice skončil se soukromou praxí, dále se však zabývá hledáním souvislostí. A to nejen mezi zdravím a změnou času. Větší odpor se podle něj vždy objevuje na jaře. „Na podzim si lidé mohou přispat a nikdo neprotestuje,“ vysvětluje Sitar.
Fotogalerie1

Lékař Jan Sitar | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Měl by se střídat zimní a letní čas?
Samozřejmě že měl, i když souhlasím s tím, že by se změna ze zimního času na letní měla posunout až na duben, protože v březnu to znamená, že ráno děti musí do školy znovu chodit za tmy. Jinak má ale letní čas řadu výhod. Prodlužuje dobu, kdy je člověk vystaven působení přirozeného, denního světla, i čas pro aktivitu. To vše prospívá zdraví. Podívejte se třeba na rozdíly ve zdravotním stavu skřivanů a sov. Skřivani, tedy lidé, kteří vstávají brzo ráno a chodí dříve spát, se statisticky dožívají delšího věku než sovy, které chodí spát pozdě v noci, aktivní jsou dlouho do tmy a rána prospí. Také jsou subjektivně šťastnější. To má pozitivní vliv na zdraví a kromě toho to nabízí i výhody kriminalistické a společenské.

Jan Sitar

Lékař Jan Sitar

Jan Sitar (85) až do minulého roku pečoval o pacienty v Kuřimi. V posledních letech vedle lékařské praxe studoval vlivy počasí na lidské zdraví, zabýval se také tím, do jaké míry člověka ovlivňují jevy mimozemské. Popsal například souvislost mezi fázemi Měsíce a počtem úmrtí na kardiovaskulární choroby.

Kriminalistické?
Zavedení letního času snižuje počet násilných trestných činů, lidé se totiž vracejí domů častěji za světla. Po společenské stránce se prodlužuje například čas pro práci na zahrádce. Po zavedení letního času se snížil i počet dopravních nehod a smrtelných úrazů. Zjistili to v USA. Pomohlo, že se lidé vracejí z práce a ze škol za světla, přitom nedošlo ke zvýšení počtu nehod v ranních hodinách.

A co ekonomické důvody? Úspory energie se při střídání času zmiňují tradičně.
Ano, to se často uvádí, ale úspora energie není to hlavní, podle statistik se ušetří jen desetiny procenta energie. Přínosem letního času je především dlouhodobý zdravotní dopad.

V čem tedy letní čas pomáhá zdraví lidí?
Letní čas prodlužuje dobu, po kterou je člověk vystaven ultrafialovému záření. To stejně jako tělesná námaha přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi, hladiny kyseliny močové, snižuje se také hladina krevního cukru nebo srážlivost krve. Více přirozeného světla představuje jeden z důvodů, proč je v pozdním létě nejnižší úmrtnost a v únoru nebo v březnu nejvyšší. To je lidský organismus z různých důvodů vyčerpán po zimě a doplácí na to při zátěži, jakou představuje například epidemie chřipky. Nemá to zcela očividný efekt, ale na velkých souborech statistických dat se to dá vystopovat.

A co lidé, kteří si stěžují na to, že jim střídání času způsobuje zdravotní potíže?
Těch, kterým posun vadí, je zhruba osm až deset procent a během týdne si zvyknou. Skutečné zdravotní potíže má zhruba jedno procento. Není však divné, že se lidé stejně nebouří proti směnnému provozu nebo cestování letadlem zejména směrem na východ? To narušuje biorytmy mnohem více.

V noci na neděli se změní čas na letní. Budeme spát o hodinu méně | (0:33) | video: iDNES.cz

Proč někteří lidé mají se střídáním času takové potíže?

Může za to rigidita biologického rytmu, malá schopnost adaptace. Většina lidí se na posun času adaptuje během týdne, někteří jedinci ale tuto schopnost nemají. Kvůli nim však přece nebudeme ostatním škodit, zvláště když se tyto potíže dají potlačit. U ostatních se biologický rytmus včetně toho melatoninového posune bez problémů.

Čtyři zdravotní komplikace, které může způsobit přechod na letní čas

Jaké potíže tito lidé mívají?
Mohou mít psychické, kardiovaskulární nebo zažívací potíže. Jsou léčitelné, pomůže úprava životosprávy, antiarytmická léčba a podobně.

Zažívací problémy?
Zažívání je jako další funkce lidského těla řízené biorytmy. Tělo má v určitou hodinu hlad, jak rychle se to změní, závisí na schopnosti adaptace. Všimněte si ale, kdy přichází kritika střídání času. Jde o jarní folklor, objevuje se pravidelně při přechodu na letní čas, kdy lidé musí vstát o hodinu dřív. Na podzim, kdy si mohou přispat, vládne klid.

Kdo vlastně s nápadem na střídání času jako první přišel?
Nápad s posunutím časomíry měl už Benjamin Franklin. Jako americký diplomat o tom přednášel v roce 1784. V Evropě byl prvním, kdo se o zavedení časového posunu vehementně zasazoval, Angličan William Willett. Návrh časomíry využívající denního světla (v angl. daylight saving time – pozn. red.) rozeslal členům parlamentu, městských rad nebo obchodních společností v roce 1907. Už tehdy zdůrazňoval, že se zlepší zdraví a lidé budou spokojenější. A také že stát ušetří dva a půl milionu tehdejších liber, i když zisky producentů umělého osvětlení se sníží. Jeho návrh je zajímavý tím, že navrhoval posunovat hodiny postupně, během dubna každou neděli o 20 minut, tedy celkem o 80 minut.

Kdy bylo v Evropě střídání času poprvé zavedeno?
Za první světové války. V Anglii ktomu došlo 17. května 1916, rok po Willettově smrti. Uzákonili ho v reakci na totéž opatření na německé straně a zdůvodnili jako mimořádné válečné opatření. Během několika málo týdnů letní čas zavedli i v dalších evropských zemích, ale po válce ho většina z nich zrušila. Znovu letní čas spolu se sjednocením času na takzvaný jednotný berlínský zavedl v roce 1941 nacistický režim v okupovaných částech Evropy. Po skončení konfliktu byl letní čas postupně zrušen, protože byl psychologicky považován za válečné, tedy mimořádné opatření.

Pozor, letní čas! Nedělní změna zpozdí vlaky i autobusy

Kdy se objevil znovu?
Itálie znovu zavedla letní posun v roce 1966, o deset let později ji následovala Francie, která to zdůvodnila úsporou energie. Protože letní čas platil jen v některých zemích, způsobilo to nesrovnalosti například v letecké dopravě. Kamiony čekaly na hranicích, protože celnice buď ještě nebyly otevřené, nebo už byly zavřené. Od roku 1996 se letní čas zavádí poslední neděli v březnu a končí poslední neděli v říjnu ve všech státech Evropské unie bez výjimky. Na rozdíl od nás je například v Rusku ve všech jedenácti časových pásmech zaveden posun o hodinu dopředu po celý rok, ve stejná data jako v Evropské unii se hodiny posunují o další hodinu dopředu. V době, kdy u nás platí o hodinu dopředu posunutý letní čas, v Rusku jsou hodiny posunuté o dvě hodiny.

Ty dvě hodiny navíc se tedy jednoduše přičtou k času podle časového pásma.
Na zeměkouli je časových pásem dvacet čtyři. Pásmo se stejným časem je teoreticky široké 15 stupňů, což představuje rozdíl jedné hodiny slunečního času. Pokud člověk necestuje rychlým dopravním prostředkem, nevšimne si toho. Ale už když přejedete z Českého Těšína do Aše, překonáte délkový rozdíl šest stupňů a dvacet obloukových minut, což ve slunečním čase obnáší 25 minut. Kdo je zvyklý sledovat západ slunce v Českém Těšíně, zjistí, že v Aši si na něj musí počkat.

Vy se kromě problematiky letního času zabýváte i jinými jevy, které mají vliv na člověka. Konkrétně vlivem měsíce na riziko akutního kardiovaskulárního onemocnění.
Na velkých statistických datech jsme s kolegou prokázali, že se tři dny před první měsíční čtvrtí (měsíc ve tvaru písmene D – pozn. red.) a tři dny před poslední měsíční čtvrtí (měsíc ve tvaru písmene C – pozn. red.) zvyšuje úmrtnost na náhlé kardiovaskulární příhody zhruba o dvacet procent. Neplatí to nutně pro každé z těchto období, ale při dlouhodobějším sledování se tam objevuje jasná souvislost.

Proč to tak je?
Pravděpodobně to souvisí s počasím, na které má měsíc vliv. Několik dní po úplňku a v novém měsíci přibývá srážek, mimo jiné se kvůli tomu zvyšuje i počet dopravních nehod. Jev ještě nemá jasné vysvětlení, ale podobně jako měsíc způsobuje příliv a odliv v hydrosféře, způsobuje podobné změny i v ionosféře a to má zřejmě nepřímo dopad na počasí. Mluvíme tady ale o průměrném počasí.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Za tragický požár alzheimer centra chce žalobkyně poslat dva lidi do vězení

Kvůli tragickému požáru v Domově Alzheimer v Roztokách z června roku 2022 navrhuje státní zástupkyně poslat jednatele společnosti Chott Martina Chotta a jeho zaměstnance, svářeče Luďka Rohlíčka, na...

1. dubna 2025  15:45

Prezident přijal ministra Blažka. Hovořili o personálních změnách v justici

Prezident Petr Pavel se na Pražském hradě setkal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ten společně s premiérem Petrem Fialou uvedl v úterý do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou....

1. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  15:41

Na Petříně ležel postřelený senior. Policie prověřuje pokus o sebevraždu

V úterý po poledni na pražském Petříně našli kolemjdoucí postřeleného seniora. Na místě kvůli tomu zasahovaly všechny složky IZS. Při převozu do nemocnice byl podle záchranářů naživu. Policie případ...

1. dubna 2025  15:36

Po pár dnech na svobodě loupil ve zlatnictví, aby měl na drogy. Dostal devět let

Devíti lety vězení potrestal olomoucký krajský soud mnohonásobného recidivistu Martina Vilčeka za loňskou loupež prstenů v hodnotě více než čtvrt milionu korun. Poté, co vytrhl prodavačce kazetu s...

1. dubna 2025  12:05,  aktualizováno  15:27

Na Islandu se otevřela půlkilometrová sopečná trhlina, láva se valí k městu

U islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala chrlit lávu. Úřady již dříve na poloostrově Reykjanes, kde se Grindavík nachází, zaznamenaly stovky menších zemětřesení a...

1. dubna 2025  15:26

Netanjahu vzal rychle zpět výběr nového šéfa Šin Bet, i pod tlakem USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý oznámil, že přehodnotil svůj výběr nového kandidáta na šéfa vnitřní bezpečnostní služby Šin Bet, jímž se měl stát bývalý velitel námořnictva Eli Šarvit....

1. dubna 2025  14:43

Lidl drive-in, tramvaj na Hrad či jóga s hady. Jakým vtípkům lidé uvěřili na apríla

Apríl jako každý rok přinesl vtipy na sociálních sítích. Lidl představil fiktivní revoluční službu drive-in, kde zákazníci nakupují přímo z auta. FC Baník Ostrava pobavil fanoušky údajnou montovanou...

1. dubna 2025  14:41

Řidička na silnici narazila do pohovky. Šofér, který kus nábytku ztratil, jel dál

Kuriózní nehoda se stala v pondělí brzy ráno mezi obcemi Slatiňany a Výsonín na Chrudimsku. Řidička osobního vozu tam na silnici narazila do pohovky, která patrně někomu spadla z vozu kvůli...

1. dubna 2025  14:39

Policie dál vyšetřuje pokus o vraždu v Mladé Boleslavi. Pátrá po svědcích bitky

Kriminalisté pátrají po svědcích potyčky z loňského listopadu v Mladé Boleslavi. Při souboji několika mužů byl jeden z nich vážně zraněn a šlo mu o život. Policisté podezřelého z tohoto činu zadrželi...

1. dubna 2025  14:15

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Golf, válka a ledoborce. Finský prezident uhranul Trumpa, je spojkou pro Kyjev

Finský prezident Alexander Stubb ví, jak si na svou stranu obrátit svůj americký protějšek. Při víkendové neformální návštěvě floridského sídla Mar-a-lago si společně s Donaldem Trumpem střihli...

1. dubna 2025  14:12

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09